Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Chanukový svícen či popravčí meč, muzeum ukazuje nejvzácnější exponáty

  16:30
To nejlepší ze sbírek Muzea Podkrkonoší mohou vidět návštěvníci na průřezové výstavě. Unikátem je chanukový svícen, obrazy ruského klasika Vasilije Vereščagina nebo prapor trutnovských ostrostřelců z bitvy u Kolína. Muzeum loni oslavilo výročí 130 let. Výstava potrvá do 12. září.

Muzeum Podkrkonoší pořádá výstavu 130 let muzea 1890–2020. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Muzeum dosud nasbíralo přes sto tisíc předmětů.

Ukázkou špičkového evropského umění jsou obrazy německého malíře Carla Malchina z okruhu Barbizonské školy a díla Vasilije Vereščagina z chrámu Krista Spasitele v Moskvě strženého v roce 1931. Oleje na měděné postříbřené desce pocházejí ze začátku století, do Trutnova se za nejasných okolností dostaly kolem roku 1950.

Světový význam má chanukový svícen z 18. století s vyobrazením císaře Josefa II.

„Zkoumali jsme to s Židovským muzeem v Praze a podle odborníků existují na celém světě pouze tři exempláře, kromě Trutnova v Jeruzalémě a New Yorku,“ upozorňuje ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek.

Sošky z 19. století zpodobňují sv. Jana Nepomuckého. Vlevo plastika z Dolní Kalné, vpravo ze Žacléře.

Nechybí ani cechovní štíty a truhlice, tři polychromované plastiky sv. Jana Nepomuckého, nejstarší archeologické nálezy z doby 10 tisíc let před naším letopočtem, renesanční kabinet ze 17. století nebo staré velocipedy.

„Zajímavostí je prapor, který dostali trutnovští ostrostřelci od císařovny Marie Terezie za udatnost v bitvě u Kolína v roce 1757. Nad ním je obraz znázorňující návrat ostrostřelců s praporem do města. Pro dějiny Trutnova to byla velmi významná událost,“ poznamenává ředitel.

Regionálním skvostem je návštěvní kniha ze zaniklé Maxovy chaty na Rýchorách nebo originál mapy pozapomenuté bitvy u Žďáru mezi Prusy a Rakušany, která se u Trutnova odehrála na konci září 1745.

Rytinami je zdobený popravčí meč ze 17. století, k tomu náleží vypalovací cejch či trestní zákoník císařovny Marie Terezie s ukázkami správně prováděného mučení.

Kromě exponátů z Trutnovska tu jsou předměty z Královédvorska, Žacléřska, Vrchlabska i Úpicka.

Podnětem byla živnostenská výstava

Na konci 19. století vzniklo v převážně německém pohraničí několik muzeí. Rakouský spolek v roce 1883 založil ve Vrchlabí Krkonošské muzeum. Trutnov tehdy dokonce spolku navrhl přesunout instituci do sousedního města. Impulsem pro založení muzea byla velká Zemědělská, živnostenská a průmyslová výstava v roce 1890, kde byla sekce místní historie.

„Ukazovala hospodářský pokrok v německy mluvících oblastech. Tehdejším organizátorům se povedlo shromáždit zajímavé exponáty včetně cechovních pohárů,“ vysvětluje Vlastimil Málek.

Po skončení výstavy město v reálné škole založilo muzeum. Iniciátorem se stal učitel a okresní školní inspektor Johann Böhm. Nemělo žádného stálého pracovníka a provoz zajišťovali dobrovolníci. V malé místnosti ve Školní ulici zůstalo až do 20. let minulého století.

„Exponátů bylo v počátcích velmi málo, jen pár desítek, ale každý rok muzeum získávalo nové,“ uvádí současný ředitel.

Velkou část přírůstků tehdy tvořily dary. V roce 1927 se muzeum přestěhovalo do bývalého hradu, kde sídlí dodnes. Tehdy tu byla dívčí a měšťanská škola. Nejprve zabralo jen několik učeben, od roku 1950 má celý objekt.

Zlom nastal po druhé světové válce. Prvním skutečným zaměstnancem se v roce 1948 stal emeritní knihovník pražského Národního muzea Antonín Dolenský. Uspořádal sbírky a po několika letech je znovu zpřístupnil.

Už v roce 1949 na jeho pozici nastoupil malíř a přírodovědec Josef Šabatský, který se zaměřil hlavně na výtvarné umění. Za něj se instituce stala okresním muzeem, kromě výstav pořádal velmi navštěvované besedy a přednášky. Také zorganizoval výstavu cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Tkaniny z hrobu Karla IV. museli odevzdat

O významnou profesionalizaci muzea se zasloužil filozof Zdeněk Vašíček, který přišel v roce 1960. V té době zde působil také nedávno zemřelý historik Vladimír Wolf. Šedesátá léta byla velmi plodným obdobím, muzeum produkovalo množství odborných publikací, zapojilo se do mezinárodních projektů a získalo slušné renomé.

Sbírkový fond se zásadně rozšířil po druhé světové válce, kdy do Trutnova zamířily exponáty ze zrušených městských muzeí. Instituce získala také část mobiliáře ze zámku v Horním Maršově. Dnes má více než sto tisíc exponátů, každý rok jich přibude pět tisíc. Před rokem 1989 o řadu cenných předmětů ale také přišlo.

„Nejvýznamnějším exponátem, který jsme kdy vlastnili, byly zlatem vyšívané tkaniny z hrobu císaře Karla IV. ze 14. století. Ani nevíme, jak se do sbírky dostaly. V roce 1979 jsme je převedli Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze, kde jsou dodnes,“ připomíná Vlastimil Málek. O deset let později museli hradeckým muzejníkům odevzdat kompletní numismatickou sbírku.

Mezi lety 2012 až 2017 muzeum prodělalo velkou rekonstrukci. Vyvrcholila otevřením nových stálých expozic připomínajících hradní a zámeckou historii budovy. Od roku 2008 je zřizovatelem město Trutnov, na provoz přispívá také kraj a má 13 stálých zaměstnanců. Trutnovský hrad vznikl po roce 1250, v 16. století byl přestavěn na zámek.

Výročí muzea uplynulo v loňském roce, kvůli covidu se výstava o rok posunula.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům i auto má v barvách Argentiny. Potupu od Saúdů fanoušek z Bukovky protrpěl

Když začne mistrovství světa ve fotbale, má svět kolem Miloslava Čurbyho Urbance pouze dvě barvy – modrou a bílou. Jako...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Sněžku v noci zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz

Sněžku v neděli asi hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

RECENZE: Jiří Zapletal je hvězdou pánské jízdy s pistolí v Klicperově divadle

Na koho to slovo padne. Nová inscenace hry Gábora Görgeyho v hradeckém Klicperově divadle je sevřená komedie stojící na...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...