Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Restaurátoři zbavili Betlém mechů a lišejníků. Sochy ošetřili párou i lihem

  18:12
Téměř 300letý Braunův Betlém a další sochy v Novém lese u Kuksu na Trutnovsku za dva týdny kompletně vyčistili studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Slavné dílo v této podobě bylo možné naposledy vidět před 60 lety, kdy o něj pečoval jaroměřský sochař Josef Wágner.

Mechy a lišejníky restaurátoři odstranili ručně, kámen vyčistili vodní párou a nakonec ošetřili lihem. O sochy se budou starat dvakrát ročně. Začít měli už loni v září, ale koronavirová krize zásah oddálila.

Některé části sochařské galerie pod otevřeným nebem byly ještě před pár dny tak hustě porostlé mechy, lišejníky a řasami, že sochy téměř nebyly vidět a splývaly s okolní zelení.

Desetičlenná skupina studentů z Litomyšle se pod vedením pedagogů pustila do velkého úklidu začátkem června.

Barokní Betlém u Kuksu v této kondici nikdo neviděl víc než půlstoletí (23. 6. 2021).

„Mechy a lišejníky sochy barevně i plasticky deformují a jejich kořenový systém může kámen poškozovat,“ vysvětluje vedoucí ateliéru restaurování kamene Jakub Ďoubal.

Nejhrubší práci studenti odvádějí dřevěnými špachtlemi a kartáčky různých tvrdostí včetně zubních, centimetr po centimetru odstraňují vrstvu zelených mechů i dohněda a oranžova zbarvených lišejníků. Denně zvládnou vypulírovat plochu o výměře několika decimetrů čtverečních.

Zubní kartáček i špachtle

„Nejdřív to děláme nahrubo špachtlí, potom kartáčky nebo skalpelem. Jsem moc ráda, že si můžu sáhnout na tak významné dílo, které tady stojí 300 let. To se jen tak každému nepoštěstí,“ říká studentka prvního ročníku Elena Dosoudilová.

„Je to zdlouhavé, některá místa jdou rychle, jinde to trvá. Je to velká plocha, čistíme všechny záhyby. Nejvíc komplikované jsou lišejníky,“ popisuje Jiří Škarvada z prvního ročníku magisterského studia.

Po vyčištění následuje mytí regulovanou vodní párou ohřátou na teplotu 150 stupňů. Po vyschnutí sochy důkladně ošetřují ethanolem.

„Je to vyzkoušený postup. Možností biocidního ošetření je celá řada, ale mnoho prostředků škodí životnímu prostředí, při opakované aplikaci navíc mohou do kamene zanášet škodlivé látky. Líh poměrně efektivně zabíjí organismy, nepoškozuje kámen a i vůči přírodě je celkem šetrný,“ říká Jakub Ďoubal.

Betlém je vysekaný do živé skály, proniká do něj velké množství spodní vody a v okolí je hustá vegetace. To všechno jsou ideální podmínky pro mech a lišejníky. Proto je podle odborníků mnohem důležitější pravidelná údržba soch.

„Nemá smysl udělat jednorázovou akci, a pak to nechat roky zarůstat,“ upozorňuje vedoucí ateliéru. Restaurátoři s čištěním včera skončili, do Nového lesa se vrátí na podzim a pak opět na jaře.

„Předpokládáme, že to bude mnohem menší skupina studentů a zabere to jen pár dní. Preventivní údržbu je vhodné dělat před začátkem vegetačního růstu a po jeho konci, aby se předešlo tomu, že se organismy na sochách výrazně rozrostou,“ uvádí Ďoubal.

Sto litrů lihu, dva tisíce litrů vody

Studenti kromě samotného Betléma vyčistili všechna sochařská díla, která Matyáš Bernard Braun se svou dílnou v lese u Kuksu v první polovině 18. století vytvořil a která se dochovala. Například ležící Máří Magdalénu nebo sv. Jana Křtitele.

Spotřebovali více než sto litrů lihu a dva tisíce litrů vody, kterou vozili z Hřibojed a čerpali z plastového barelu. Na zásahu se podíleli studenti napříč ročníky. Pro školu je akce výjimečná rozsahem.

„Betlém je mimořádně zajímavé dílo a určitě patří k nejvýznamnějším objektům, na kterých jsme pracovali,“ podotýká Jakub Ďoubal.

I po zásahu restaurátorů zůstane v torzální podobě. Pouze opraví drobné praskliny a trhliny, aby dovnitř nezatékala voda a plastiky dál nepoškozovala. „Cílem konzervačního zásahu rozhodně není doplňovat chybějící části soch. Vizuálně se na nich nic měnit nebude,“ poznamenává vedoucí ateliéru.

Odborníci z fakulty restaurování díky grantu ministerstva kultury vypracovali studii, jak o sochy pečovat. Loni pardubická univerzita uzavřela spolupráci s Národním památkovým ústavem, který zásah financuje. Restaurátoři provedli několik zkoušek. Čištění mělo naostro začít loni na podzim, vše ale zbrzdila koronavirová krize a s ní související omezení.

Fontány i poustevny už zanikly

Ze dvou třetin studenti odstranili nánosy mechů a lišejníků z Betléma už před pěti lety. Pravidelnou údržbu prováděl do roku 1961 sochař Josef Wágner z Jaroměře. Od té doby barokní plastiky chátraly. Wágner sochy čistil kartáčem a vodou, prováděl také pravidelné nástřiky vápenným mlékem.

Sochy v Novém lese vytesali do rostlé pískovcové skály členové dílny Matyáše Bernarda Brauna mezi lety 1718 až 1732. S myšlenkou přišel hrabě František Antonín Špork. Betlém vznikl jako relaxační a meditativní zóna pro návštěvníky kukských lázní.

Od roku 2002 je kulturní památkou, současná podoba je fragmentem původní galerie soch. Dochovalo se z ní 70 procent. Pryč už jsou fontány, dřevěné poustevny nebo vyhlídkový pavilon. Kromě klimatických podmínek skulpturám v minulosti uškodili vandalové i neodborné zásahy. Například ze sochy Jana Křtitele zbylo jen torzo.

23. června 2020

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartošák znovu v potížích. Nedostavil se na zápas, Hradec ho vyřadil z týmu

Po návratu zpět do hokejové extraligy se prezentoval skvělými výkony. Nyní se však hradecký gólman Patrik Bartošák...

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné, že Patrik Bartošák už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ed Sheeran přidává v Česku druhý koncert. První je už vyprodaný

Podobně jako před čtyřmi lety v Letňanech, i tentokrát vystoupí Ed Sheeran v Česku dvakrát. Po již oznámeném koncertě v...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Šerlich překvapil rychlý nástup zimy. Bouraly tam autobusy a uvízl kamion

První zimní víkend potvrdil obavy kritiků zrekonstruování silnice na Šerlich. Čerstvě opravená komunikace z Deštného v...

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum Špindlerova Mlýna....

V Krkonoších leží na silnicích i deset centimetrů sněhu. Padat má celý den

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstávala v sobotu ráno po sněžení vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Na...

Běžte k praktikovi, žádají nemocnice. Omezení zatím zrušit nemohou

Přestože se včera zástupci mladých lékařů dohodli s premiérem Petrem Fialou (ODS) na navýšení platů, omezení provozu...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...