Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Druhá vlna slučování škol v Královéhradeckém kraji dopadla na Opočno

  9:59
Pět středních škol v Královéhradeckém kraji čekají změny. Druhá vlna optimalizace však místo citelného řezu v podobě hrozby rušení některých učilišť a škol přinese spíš škatulata s jednotlivými obory.
Zahradnická škola v Kopidlně unikla nynějším změnám v krajském školství, na snímku je skleník v jejím areálu.

Zahradnická škola v Kopidlně unikla nynějším změnám v krajském školství, na snímku je skleník v jejím areálu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čtyři roky po velké školské revoluci a kontroverzním souhlasu se slučováním vybraných škol, přichází spíš evoluce.

Současné změny se nejhůře dotknou učiliště v Opočně. To se před několika lety sloučilo s průmyslovkou, odbornou a základní školou v Novém Městě nad Metují, kam se také od školního roku 2023 až 2024 přesune výuka z Opočna.

Naopak se podařilo zabránit zániku středního školství v Lázních Bělohradě. Tamní studenti se sice musí přestěhovat do mateřské Zemědělské akademie a Gymnázia v Hořicích, ale do areálu po nich přijde novopacká střední škola gastronomie.

Poslední změna se týká průmyslovky v Červeném Kostelci. Tam sice musí skončit obor módního návrhářství, ale uvolněné prostory se využijí pro některé obory trutnovské zdravotnické školy.

Původně se mluvilo o změnách v Zahradnické škole Kopidlno, ta však z oborových škatulat vyšla jako nedotčená.

Nejenže tato škola zůstane, ale otevírají se před ní nové možnosti. Kraj ji chce vzhledem k jejím pěstitelským nožnostem provázat s farmacií, tedy s pěstováním léčivých bylinek v jejích sklenících. Mohla by být i průkopníkem hydroponického pěstování rostlin bez použití půdy.

Hejtmanství chtělo druhou vlnu optimalizace představit už loni v létě. Plány se nakonec o půl roku zpozdily, až na Opočno se hrozby rušení některých škol nenaplnily.

„Když jsem před více než rokem nastoupil do funkce, dali jsme si za jasný úkol říct všem aktérům, jakým směrem se budou ubírat školy, nad nimiž visí otazník. Cíl by jasný: zachovat vzdělávání všude tam, kde to bude možné,“ řekl krajský radní pro oblast školství Arnošt Štěpánek (Piráti).

Bude tu velké ticho, mrzí starostku Opočna

Otazník se nakonec proměnil ve vykřičník jen v Opočně. V místním odborném učilišti se nyní vzdělává 85 studentů, kteří budou od nového školního roku dojíždět do Střední průmyslové a odborné školy v Novém Městě nad Metují.

Kraj stěhování zdůvodnil efektivnějším užitím prostor pro výuku a úsporami spojenými s areálem v Opočně. Štěpánek už vyrazil jednat o budoucnosti areálu, který škola opustí. Sítě už rozhodilo město, ale zatím bez výsledku.

„S ředitelkou novoměstské průmyslovky jsme udělali maximum, včetně workshopů. Prostory jsme nabízeli Škodovce nebo naší mlékárně Bohemilk. Bohužel mají dostatek svých vlastních,“ lituje starostka Šárka Škrabalová (Město občanům).

Ta doufala, že se školu v Opočně podaří zachránit. Rozhodnutí kraje považuje za nešťastné:

„Pokud má město základní školu, vždy je lepší, aby mělo i střední. Výsledek mě mrzí, souvisí s počtem studentů. Podle mě bychom se měli zamýšlet spíš nad tím, proč nám mizí řemesla, proč nejsou řezbáři, kominíci, cukráři ani kadeřnice. To byla prestiž naší školy. Je to škoda, ve velkém areálu nyní bude velké ticho.“

V Lázních Bělohradě se radují ze záchrany

O osud svého Středního odborného učiliště (SOU) se obávali i v Lázních Bělohradě. Po splynutí se Zemědělskou akademií a Gymnáziem v Hořicích totiž postihl tamní učiliště podle slov Štěpánka „brutální úbytek studentů“ a dodal,že „z čistě číselného a provozního pohledu by bylo dobře školu v Bělohradě opustit.“

Teoretická výuka se odtud skutečně přestěhuje do Hořic, odborný výcvik však v dílnách v Kotykově mlýně dočasně zůstane. Vlastní školu zaplní novopacká střední škola gastronomie a služeb.

„Ta naopak v posledních dvou letech zvyšuje počty přijímaných učňů a dostává se na hranu kapacitních možností. V první fázi předpokládáme převedení čtyř či pěti tříd oborů cukrář a kuchař-číšník,“ připomněl Štěpánek.

Starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr (STAN) byl před čtyřmi lety velkým kritikem slučování a neskrýval obavy. Nejnovější krajský plán mu však udělal radost.

„Máme krásný školský areál a byla by hrozná škoda, kdyby polovina, která patří kraji, zůstala prázdná. Návrh proto velmi kvituji a jsem rád, že škola bude včetně sportovní haly dál v provozu. Byl bych ale ještě raději, kdyby se sem vrátila i středoškolská výuka. Když se bavím s učni a rodiči, říkají, že tu chybí světlo na konci tunelu, tedy možnost maturity. O maturitní nástavbu budeme žádat,“ uvedl starosta Šubr.

„Chápu, že pro život města je škola moc důležitá. Kdyby o školu přišlo úplně, postupně by začalo vymírat,“ uznává Štěpánek.

Červený Kostelec cítí novou šanci

Vymírat nezačne ani Červený Kostelec, přestože všechny nynější obory se odtud přesunou do školy ve Velkém Poříčí, která spadá pod Střední průmyslovou školu Otty Wichterleho v Hronově. Do budovy v Kostelci se však nastěhují zdravotnické obory z trutnovské akademie. Přijímačky se tu nejspíš vyhlásí i pro dva úplně nové obory - masér a nutriční asistent.

„Částečné přenesení zdravotnických oborů do Červeného Kostelce přinese větší komfort i motivaci pro uchazeče z okolí. V této lokalitě je poměrně významná aktivita pečovatelských, charitních a sociálních služeb s dobrou perspektivou pro uplatnění absolventů a pro jejich praxi,“ uvedl Štěpánek. Podle něj pořízení nutného vybavení pro nové zdravotnické obory nebude neúnosně nákladné.

Podobně jako Šubr smýšlí o záchraně své školy i červenokostelecký starosta Rostislav Petrák (Spoluobčané). I přes komplikace neskrývá spokojenost:

Dlouhodobě jsme usilovali, aby v Červeném Kostelci bylo střední školství zachováno. Variant bylo několik a jednou bylo i školu oborově zaměřit k sociální oblasti a zdravotnictví. Pro město je to přijatelný výsledek a jsme rádi za další perspektivu.“

Starosta však současně lituje konce letitého oboru: „S Červeným Kostelcem byly spjaté módní návrhářky. Do konceptu nezapadly, což mě mrzí, ale uznávám, že je třeba zachovat oborovou čistotu a návrhářky by ke zdravotnictví příliš nepasovaly. Navíc dlouhodobě jsme se potýkali s tím, že se místní obory moc nedařilo zaplnit. Doufám, že je to krok správným směrem. Škola má na život ve městě významný vliv a toto je dobrá šance.“

  • Nejčtenější

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rockové město vyhlíží festival. Novinkou je druhé pódium pro velkou kapelu

11. června 2024  8:50

Ve středu začne v Hradci Králové festival Rock for People. Festivalové město, které vyrostlo na...

Krev poteče ze všech fízlů ve městě, hrozil muž. Došla si pro něj zásahovka

10. června 2024  14:37

Muž z Hradce Králové vyhrožoval na sociální síti tamním strážníkům, policistům, úředníkům z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padesát vzácných jasoňů vypustili do Krkonoš, čísla na křídlech mají kvůli ochraně

12. června 2024  14:22

Ochránci přírody v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu...

GLOSA: The Offspring v Hradci křísili žánr, fanoušci velebili čistotu

14. června 2024  15:06

Bez jakýchkoli pochyb má hradecký festival Rock For People za sebou jeden z nejúžasnějších dnů v...

Náchod slaví 770 let. Dorazí rytíř Hron, saxofony zahrají Škvoreckému

14. června 2024  12:14

Koncerty, výstavami i výlety do terénu oslavuje Náchod po celý rok 770 let od první zmínky v...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

GLOSA: Rock for People vzýval staré časy, The Prodigy ukázali silnou show

13. června 2024  14:01

Už první den se v královéhradeckém Parku 360 udály nezapomenutelné příběhy devětadvacetileté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...