Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Zastupitelé Hradce rozhodnou, zda u budoucí arény zůstane stará tribuna

  16:35
Stavba multifunkčního stadionu v Hradci Králové sice do několika týdnů začne, ale o demolici vysloužilé tribuny se mezi politiky teprve vyjednává. Radnice zatím nevzdává snahu získat dotaci, byť už do médií prosákly informace, že Hradec mezi úspěšnými projekty nebude.

Bourání všesportovního stadionu v hradeckých Malšovicích se blíží ke konci (30. 11. 2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zatímco z někdejší západní tribuny na hradeckém fotbalovém stadionu už zbyl jen masivní pískový val, východní tribuna stojí dál, navíc slouží coby šatny, prádelna či zázemí klubového vedení.

Přestože to postrádá logiku, může se stát, že objekt, který začal růst v roce 1959 a jeho stav odpovídá době vzniku a nezbytným investicím, na svém místě zůstane. Stál by jen asi 20 metrů od pláště moderní multifunkční sportovní arény za 568 milionů korun, která na místě bývalého všesportovního stadionu začne růst už do několika málo týdnů.

Na starou tribunu je vydán demoliční výměr, její zachování by bylo ekonomicky zvráceným nápadem. Navíc by působila přinejmenším jako designová vada a ošklivý přílepek nového stadionu. Přesto se může přihodit, že přežije.

Demolice závisí na rozhodnutí zastupitelstva. A protože to hradecké je až ukázkově rozklížené, bourání „zbytečné“ budovy bude muset patrně počkat. Třeba až do stabilizace příštího, kterou by měly přinést říjnové komunální volby.

Bourání nastane možná až po volbách

„Demoliční výměr na celou východní tribunu je vydán, nebylo jen rozhodnuto, jestli se zbourá. Všechny původní návrhy s tribunou počítaly, teprve ten náš s ní jednoznačně nepočítá, záleží však na rozhodnutí města, protože je to jeho majetek. My musíme počítat s tím, že tam zůstane. Zbourat je právo, nikoli povinnost,“ řekl Robert Prix, hlavní inženýr projektu ze společnosti Archaplan.

„Kdyby náhodou zastupitelstvo budovu chtělo zachovat, ta možnost tu je, přestože není v dobrém stavu a její rekonstrukce by byla extrémně drahá. Je to v podstatě jen hromada betonu, kterou zbourat se vyplatí,“ uvedl Prix.

Podle něj je v nové stavbě dostatek rezervních prostor pro vznik dalších šaten a zázemí a případná demolice nemůže ohrozit případnou dotaci z Národní sportovní agentury (NSA).

„Stará východní tribuna krásou zrovna nevyniká, bude potřebovat opravy, z městského okruhu přes ni nebude vidět na nový stadion a po odtěžení valu bude nutně potřebovat zateplit a esteticky upravit. Z logiky věci se nabízí při dokončování stadionu východní tribunu zbourat a na uvolněné ploše udělat parkování, kterého je nedostatek,“ řekl Oldřich Vlasák (ODS), šéf výboru pro územní plánování.

14. prosince 2021

„Cenový odhad na demolici a parkoviště je asi 12 milionů korun, vybudování nových šaten a zázemí by stálo také pár milionů. Úpravy a vestavby by sice musela schválit NSA, ale nejdůležitější je souhlas zastupitelstva města. Věc však zatím podporu nemá,“ konstatoval Oldřich Vlasák.

Podle Prixe město o souhlas Národní sportovní agentury žádat nemusí: „NSA neodsouhlasuje případné změny užití, které nejsou součástí žádosti o dotaci, protože už nemají vliv na podanou žádost o dotaci ani na deklarované multifunkce.“

Opatrným zastáncem bourání je i náměstek primátora pro správu majetku města Pavel Marek (ANO): „Z architektonického hlediska není vhodné, aby stavba zůstala, protože se tam vůbec nehodí. Navíc by nutně potřebovala investice. Pokud by to neznamenalo vyšší náklady na zařizování náhradních prostor pro klub, jsem příznivcem demolice. V žádném případě to však nemůže ohrozit stavbu nového stadionu ani dotaci.“

Podmínky diktuje opozice

Opozice však v hradeckém zastupitelstvu nyní tvoří většinu. Záleží tedy spíš na její vůli, což se naposledy promítlo do prosincového jednání, kdy rozcupovala návrh rozpočtu města na rok 2022. Slabé koalici potupně uložila plán přepracovat. A právě opozice je zásadně proti bourání a škatulatům na stadionu i proti dalším finančním výdajům.

Například Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení) míní, že bourání staré tribuny dává smysl. Podle něj je chyba, že jde o zcela oddělený projekt. Povolení pro dodatečnou demolici prý znamená významné riziko.

„Ceny práce i materiálu letí vzhůru a my jsme přesvědčeni, že stadion za vysoutěženou cenu dodavatel postavit nemůže. Máme tedy obavy, že se otvírají zadní vrátka, jakým způsobem zvednout cenu stadionu. Stará tribuna by mohla být právě jednou z cest. Budova má své funkce a my musíme odpovědět, jak je nahradíme a jestli to znamená dodatečné náklady. Bez toho opravdu nemůžeme rozhodnout,“ uvedl Hanousek.

Velmi podobně mluví i nejsilnější opoziční klub HDK, hrozbu vidí i Piráti. „Čí vinou neznáme finanční náročnost té akce? Za prvé musíme znát kompletní informace finančního rázu a za druhé musíme vědět, jak a kde prostory z východní tribuny nahradíme. Podle mě to není dostatečně propracované,“ řekla Pavlína Springerová (HDK).

„Při rozhodování o stavbě za tři čtvrtě miliardy jsem ustoupil většině, i když jsem to musel dlouho osobně zpracovávat. Ale když už to musí být tak drahé a navíc se to dělá systémem Design and Build, očekávám, že to nebude stát ani korunu navíc. Pokud to tak nebude a budeme vymýšlet další věci, budu proti,“ zdůraznil Pavel Vrbický (Piráti).

Basu s opozicí drží i komunisté, na významná rizika upozornil dokonce i Lubomír Štěpán, který se vždy řadil mezi velké zastánce stavby nové fotbalové arény.

„Kdo zaručí, že to nebude věc, která nám celou stavbu zastaví, nebo dokonce zruší? My nemůžeme sahat do rozjetého výběrového řízení. Jdeme do rizika, bouráme, a nemáme náhradu. Mám silné obavy, že nás klub vystavuje vydírání, abychom sáhli do rozestavěného stadionu, ať to stojí cokoli. Ano, klidně to zbourejme, ale až se postaví nový stadion,“ řekl komunistický zastupitel.

Hradec vybere provozovatele

Podle Martina Hanouska je případné bourání a stěhování funkcí ze staré tribuny do nových prostor spojené s dalším kontroverzním bodem, o kterém se teprve jedná, s výběrem provozovatele a dále i se vstupem potenciálního partnera.

„Když se neví, jak bude stadion vypadat, je výběr nesmysl, navíc máme obavu, že se vše připravovalo pro konkrétního zájemce. Podle nás by stadion měl být aspoň ze začátku provozován klubem, abychom věděli, jaké jsou náklady,“ upozornil Hanousek.

Hradec by rád provozovatele multifunkčního stadionu vybral podobně jako stavitele, tedy po konzultaci s potenciálními zájemci. „Předběžné tržní konzultace nám velmi pomohly při hledání dodavatele stavby a já předpokládám, že nám pomohou i při případném hledání provozovatele,“ řekl investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Bez znalosti provozovatele je podle opozice zbytečné řešit i potenciální vstup nového soukromého partnera. Už na sklonku léta naznačil zájem Petr Dědek, majitel skupiny firem pod hlavičkou DD Group a vlastník pardubického hokejového Dynama.

„I když se během přípravy stavby určití zájemci objevovali, poslední dobou je ticho po pěšině. Víme o zájmu pana Dědka, ale město s ním zatím nejednalo,“ přiznal primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Demolice hradeckého stadionu je kromě východní tribuny u konce a konsorcium firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont už připravuje stavbu multifunkčního objektu. Stadion má sice z minulosti stavební povolení, avšak projekt byl upraven, a tak je nyní nutno získat povolení změny stavby před dokončením.

„Žádost byla podána a podle mých informací je kompletní na stavebním úřadě. Rozhodnutí by mělo nabýt právní moci na konci února,“ uvedl náměstek Bláha.

Štayrová: Snahu o dotaci nevzdáváme

Přestože se oficiální informační kanály obrnily mlčením, podle zdroje MF DNES je zpráva, že Hradec Králové přišel o možnost dotace na stavbu multifunkčního stadionu, bohužel pravdivá.

I když Národní sportovní agentura (NSA) zatím nepotvrdila informace Seznamu Zpráv, že všechny podmínky dokázaly splnit jen hokejové arény Komety Brno a Dukly Jihlava, hradecká žádost prý kvůli metodě Design and Build opravdu narazila.

Agentura musí znát přesný rozpočet stavby, což právě způsob, kdy dodavatel dělá vše od návrhu až po stavbu, komplikuje. Metodu přitom město vychvaluje i díky tomu, že mu snížila náklady.

„Podivuji se nad tím, jak je možné, že se tak detailní informace dostaly do médií. My vůbec netušíme, kdo další byl žadatelem o dotaci,“ řekla náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová (ANO).

O dvou údajně úspěšných projektech už řeč byla. Kromě Hradce Králové se prý pod čarou také kvůli metodě Design and Build ocitly i stavby fotbalového stadionu v Pardubicích a atletické haly v Brně. Podle Seznamu jsou mezi poraženými i hřiště v Rakovníku a rekonstrukce libereckého bazénu. Jisté naděje má naopak kladenský zimní stadion.

Zástupci Hradce měli začátkem ledna možnost nahlédnout do spisu NSA, město má do 20. ledna čas na vlastní vyjádření.

„Agentura nehodnotila pořadí jednotlivých projektů, jen poslala své vyjádření, abychom podali to naše. V připomínkách nestálo nic o výhradách k systému Design and Build, šlo spíš o motivační účinek. Snahu o dotaci rozhodně nevzdáváme a kdyby rozhodnutí nebylo v náš prospěch, samozřejmě podáme odvolání,“ sdělila Štayrová.

Rozladění neskrývají v Pardubicích, ani tam však nepodléhají předčasnému pesimismu.

„Jsem ve spojení s kolegy z Hradce Králové, kteří jsou na tom stejně špatně. Hodláme se bránit, nic nevzdáváme,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jan Nadrchal (ANO).

Postěžoval si na krátkou lhůtu k vyjádření a na další okolnosti: „Rychle jsme to zadali právnímu oddělení, abychom požádali o prodloužení lhůty. A v tu chvíli si přečtu článek, že jsme už vlastně vyřazeni. Je to z mého pohledu nehorázné, vůbec tomu nerozumíme.“

  • Nejčtenější

Na chybějících sto metrů silnice čekal Hradec dvacet let, teď získal pozemky

Obchodní zóny v Březhradě na okraji Hradce Králové, které dělí jen pár desítek metrů, se po dvaceti letech propojí...

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel chce místo hospody bytový dům. Petice je proti, on nabízí podíly

Prvorepubliková vila na Novém Hradci Králové sloužila jako výletní hostinec, později jako motorest. Současný majitel...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vězni ukrývali zakázané mobily, při prohlídce ho jeden zkusil rozkousat

Dva odsouzení vězni ve věku 32 a 35 let ve valdické věznici schovávali miniaturní mobilní telefony s vloženými SIM...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Hradecká lávka dostane unikátní lana i beton, pilíře připomínají sochy

Hradecká lávka přes Labe se sice otevře až příští rok na jaře, ale z jednoho břehu na druhý už se po stavbě za více než...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...