Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

V roce 2022 začne růst stadion i lávka v Hradci, pohne se i dálnice D11

  9:30
Redakce MF DNES vybrala z očekávaných událostí roku 2022 ty, které výrazně ovlivní život v Královéhradeckém kraji. Například krajští politici zveřejní, zda znovu zasáhnou do sítě středních škol. Bude zřejmě pokračovat stavba dálnice D11 k polské hranici.

Kryštof Hádek jako Hanč a Jaroslav Plesl jako Ořovský ve filmu Poslední závod | foto: Nikolas Tušl

1Premiéra Hanče a Vrbaty

Film Poslední závod, který se natáčel na autentických místech na hřebenech Krkonoš, bude mít premiéru 17. února. Příběh Hanče a Vrbaty je notoricky známý, přesto opředený záhadami. Filmovou rekonstrukci slavného závodu s tragickým koncem se rozhodl natočit režisér Tomáš Hodan, který je autorem několika dokumentů a jako scenárista se podílel na pohádce Čertí brko nebo úspěšném seriálu Kancelář Blaník. Slavný lyžařský závod na krkonošských hřebenech z roku 1913 se mu podařilo zrekonstruovat minutu po minutě.

2Zaniknou některé školy?

Kraj představí analýzu tři roky staré optimalizace školství, která vyvolala velké kontroverze. Kromě jiného bude jasné, která města by se mohla se svými středními školami loučit. Podle informací MF DNES se smráká nad učilištěm v Lázních Bělohradě, Střední školou zahradnickou v Kopidlně, hodnocení neuniknou ani spojená učiliště v Opočně a Novém Městě nad Metují nebo svazek SŠ oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci se střední školou ve Velkém Poříčí. Na začátku roku by měla být hotova i kompletní krajská strategie školství.

3Náchod staví spolkový dům

Už zkraje roku začne v Náchodě růst zcela nový spolkový dům. Město muselo kvůli zdražení ve stavebnictví zvýšit odhad ceny o pětinu na 62 milionů korun, Náchod projekt chystá z vlastních zdrojů, dotaci na něj nemá. Podle návrhu královéhradecké kanceláře Tomáš Vymetálek Architects vznikne zázemí pro místní spolky, pro něž chybí prostory. Budou tu ateliéry a klubovny, konferenční sál pro 50 lidí i výstavní prostory pro expozice významných rodáků – spisovatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela.

4Hradec buduje stadion

Demolice 55 let starého stadionu v Malšovicích je u konce a už na začátku roku začne růst úplně nová aréna za 568 milionů korun. Zdaleka by však neměla sloužit pouze kopané, bude multifunkční. Stadion obkrouží 600 metrů dlouhý běžecký ovál, pod východní tribunou bude stometrový tunel s osvětlenou trojdráhou, do hlediště na hrací ploše se například kvůli koncertu vejde 25 tisíc diváků a do venkovního amfiteátru 1 500 lidí, uvnitř má být šest tělocvičen, sedm víceúčelových sálů, až 60 lůžek pro sportovce, počítá se s 12 skyboxy, z toho dvěma velkoprostorovými.

Hradec si slibuje, že se stavba stane kulturně-sportovním centrem například pro trhy, výstavy, kongresy, plesy nebo divadelní představení. Stadion by měl být v provozu v dubnu 2023.

5Otevře odlehčovací služba

Nejdříve v únoru otevře dům s odlehčovací službou v hradecké Honkově ulici. Zařízení, které prozatím vyšlo na 85 milionů korun bez DPH, mělo původně začít fungovat v listopadu, ale vše se opozdilo kvůli připojení na rozvody elektřiny.

Objekt odlehčovací služby s kapacitou až 35 lůžek vzniká od loňského května na Pražském Předměstí na místě nevyužívaného bytového domu. Odlehčovací služba bude po přechodnou dobu pomáhat lidem, kteří mají sníženou soběstačnost, například kvůli věku, nemoci či jinému zdravotnímu postižení.

31. května 2021

6Oholený zámecký kopec

Revitalizace zámeckého kopce v Náchodě by měla skončit v červenci. Úpravy, které začaly v polovině loňského roku za téměř 200 milionů korun, by měly zajistit kopec proti sesuvům. Příští rok by se zámecký kopec měl objevit v nové kondici, s drenážemi, sítí obnovených cest, zpevňujícími zídkami, nově odhalenými pasážemi i oblíbenými šeříky.

Vršek, na němž vyrostl hrad a pak i pozdější zámek v Náchodě, býval po staletí holý. První stromy začaly přibývat až začátkem 19. století. Úpravy mají kopec částečně přiblížit dřívější podobě.

7Krizi v Hradci ukončí až komunální volby

Krize vlády Hradce Králové, která začala zkraje léta 2020, nejspíš ukončí až říjnové komunální volby. Vyjednávání o funkční koalici nepokračuje už řadu měsíců, dosud posledním významnějším bodem je zrušení místní organizace ANO, po kterém ve vedení města nefigurují členové hnutí, ačkoli jde o stejné tváře.

Téměř rok před volbami už je tu první „protestní“ subjekt, který ohlásil kandidaturu. Trpělivost došla skupině pedagogů a sportovců kolem Romana Poldy, ředitele největší základní školy v kraji a současně šéfa klubu ředitelů z Královéhradecka. Měli by to být právě kantoři, kteří se mají stát pilíři nového uskupení.

8Opět se pohne dálnice D11

Už v říjnu by mohla začít stavba dálnice D11 z Trutnova na hranice s Polskem. Optimistický plán představil ředitel ŘSD Radek Mátl, podle kterého se nyní pracuje na prováděcí dokumentaci a tendr na zhotovitele má ŘSD vypsat na začátku roku 2022. Stát přitom ještě předloni počítal s dostavbou dálnice k hranicím až v roce 2028.

Větší problém je však s úsekem z Trutnova do Jaroměře. Tam silničáři čekají na územní rozhodnutí, které řeší úředníci ve Dvoře Králové nad Labem. Do jeho zisku nemohou vykupovat pozemky.

17. prosince 2021

9Vrchlabí dodělá akvapark

Akvapark se třemi bazény, vířivkami nebo tobogánem ve Vrchlabí bude hotový před příští zimou. Areál za 188 milionů korun začala v dubnu budovat firma Metrostav. Krytý bazén bude dalším přírůstkem do rozvíjející se sportovně rekreační zóny na okraji města. Její součástí už je přírodní koupaliště, fotbalový stadion nebo skatepark. Krytý bazén je po kanalizační akci Čisté horní Labe a rekonstrukci Krkonošské ulice pro Vrchlabí největší investicí v novodobé historii. Na projekt se připravovalo několik let a na speciálním účtu našetřilo desítky milionů korun.

10Zahájí stomilionové kino?

Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově za odhadovaných 98 milionů korun se komplikuje a termín dokončení se může posunout z poloviny roku až na prosinec. Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude to, že v kině vzniknou dva sály.

Kino také dostane nové sedačky, ozvučení i fasádu. Důvodem zdržení jsou vícepráce a skryté vady, na které se přišlo až při bourání původních konstrukcí.

11Vznikne drahá lávka přes Labe

Po dlouhých dvaceti letech od začátku příprav začal Hradec Králové stavět lávku přes Labe, která propojí centrum města s lokalitou Aldis. Lávka, která bude mít neobvyklou konstrukci, bude mnohonásobně dražší, než město původně plánovalo, a otevře se nejspíš na konci roku 2022.

Práce na lávce o délce 103 metrů a šířce 5,7 metru začaly kácením přestárlého dubu. Lávka by měla stát 161,8 milionu korun, město na stavbu získalo evropskou dotaci 102,7 milionu. Vysoké náklady si vyžádá unikátní technologie.

12Špindl propojí areály

Největší investiční projekt českých skiareálů se možná už na jaře chystá ve Špindlerově Mlýně. Plánované propojení lyžařských areálů Medvědín a Svatý Petr má stát víc než miliardu korun. Projekt musel být kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru o rok odložen. Hotovo má být v roce 2023.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nahlásil krádež, pak zahlédl zloděje, jak se veze na jeho elektrokole

Bystrý postřeh prokázal okradený majitel elektrokola z Hořic na Jičínsku. Když se vracel z policejní stanice, kde byl...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Obyvatelé Jičína budou mít barevné popelnice na zahradě, aby třídili víc

Radnice v Jičíně chce snížit množství komunálního odpadu. Každý tak má nyní přímo na zahradě barevné popelnice na...

Opatovická elektrárna dostala výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti

Až pět měsíců poté, co začaly platit přísnější emisní limity, získala elektrárna v Opatovicích (EOP) výjimku od...

Tržby z dodávek vykrádal gang cizinců. Sledovali je a propichovali kola

Šestičlenný gang cizinců z Náchodska se specializoval na zásobovací dodávky převážející tržby a k jejich vykradení...

Na okraji Nového Města vyroste 80 domků. Podle kritiků zabrání obchvatu

Na poli na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku může vyrůst 80 rodinných domů. Počítá s tím územní plán,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...