Krakonošem se stal z recese před 30 lety. Neholí se a rozdává dárky

  9:23aktualizováno  9:23
Ladislav Jirouš je teď patrně nejznámějším českým Krakonošem. Převlek pána hor na sebe bere už téměř třicet let a za tu dobu se zúčastnil stovek akcí. Vystupuje na slavnostech, plesech i svatbách po celých východních Čechách.

Ladislav Jirouš se obléká za Krakonoše od roku 1990. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Po sametové revoluci na horách spoluzaložil Krakonošovu stranu a od té doby vystupuje na různých akcích. Zahrál si ve filmu, objevil se na pohlednicích i billboardech.

„Nedělám to pro peníze, ale z přesvědčení,“ říká šestašedesátiletý rodák z Poniklé s nepřehlédnutelným plnovousem, který se do několika minut dokáže proměnit v Krakonoše jako vystřiženého ze slavných příběhů spisovatelky Marie Kubátové.

Všechno začalo „politikou“, když s partou přátel v horské obci krátce po sametové revoluci založil Krakonošovu stranu. „Bylo to z recese, nikdy jsme do voleb nekandidovali. Byli jsme apolitickou stranou,“ vzpomíná s úsměvem Ladislav Jirouš.

Do stanov si dali, že předsedou je Krakonoš a volba padla právě na něj. Matka mu pomohla ušít klobouk a vestu z hnědého hubertusu, od sedláka sehnal rajtky, půjčil si zelený kabát a velkou dřevěnou hůl. První akcí, na kterou dorazil jako Krakonoš, byly v roce 1990 závody psích spřežení ve Vrchlabí.

Následovaly další. Spolek uspořádal velikonoční výstavu v ponikelském klubu, později přijal nabídku Krkonošského muzea a zabydlel jeden z historických domků na vrchlabském náměstí Míru.

Recesisté z Poniklé stáli i u zrodu Řemeslného léta, přehlídky rukodělných umělců, která se v podloubí starých domků ve Vrchlabí koná dodnes.

Krakonošova strana chtěla spojit východ se západem

Zkraje 90. let si Krakonošova strana vymyslela, že udělá pokus o spojení západu s východem. „Hned si mě pozvali do koordinačního centra Občanského fóra, kde mně vynadali, co si to dovolujeme. Že politikům se nedaří spojit Západ s Východem, a my si děláme takovou akci. Odpověděl jsem jim, že chceme jenom spojit západ slunce s východem, že na tom není nic divného,“ vykládá.

Fotogalerie

Recesistická akce se v Poniklé udržela několik let a na žádném ročníku nechyběl Ladislav Jirouš v převleku.

Původní vybavení, které má dodnes, doplnil o fajfku. U Jizery našel vhodnější hůl, na její konec dal „hledáček“ ze sklíčka zrcadlových brýlí. Z březového dřeva a špagátu si vyrobil opasek. Celá výstroj váží 15 kilogramů. Kvůli Krakonošovi si Ladislav Jirouš musel nechat narůst pořádný plnovous.

Naposledy se holil kolem roku 1989, od té doby na žiletku nebo holicí strojek nesáhl. „Myslel jsem si, že vousy budou pořád růst, ale překvapivě se to zastavilo. Pořád je mám stejně dlouhé,“ tvrdí.

Konstruktér jezdil krakonošovat po práci. Rozdává dárky dosud

Přibývaly další akce, na kterých jako vládce hor vystupoval. V Krakonoše se proměňoval často i několikrát týdně. Všechno to stíhal při zaměstnání, absolvent jičínské průmyslovky přes 40 let pracoval ve vrchlabské továrně jako strojní konstruktér.

Po práci nebo o víkendech jezdil bavit děti na školy v přírodě, „krakonošoval“ na hotelech při ukázkách řemesel, účastnil se veletrhů cestovního ruchu v Čechách, v Německu i Polsku. Veřejnost ho zná z jarmarků, rozsvěcení vánočních stromů a poutí. Lidé si ho také zvali na plesy a svatby.

„Jakožto vládce zdejších hor, lesů, vod a strání, který zlo trestá a dobro podporuje, přišel jsem mezi vás sešlé a sjeté, abych požehnal svazku dvou mladých lidí,“ předříkává naučenou formulku.

Kolemjdoucím Ladislav Jirouš rozdává pohledy a dřevěné knoflíky, které doma vyřezává z větví. V dobách „největší slávy“ jich každoročně vyrobil tři velké koše.

„Vždycky jsem říkal, že když někdo potká Krakonoše, tak od něj musí něco dostat. Jsem rád, když se na mě lidé těší,“ říká muž, který před lety v liberecké nemocnici navštívil večerníčkového Krakonoše, herce Františka Peterku.

Cestou na Sněžku turisté zahlédli Krakonoše mezi blesky

Být Krakonošem často není příliš pohodlné. Tlustý kabát, kožené boty a klobouk má jeho protagonista za každého počasí a v každé roční době. Recept, jak v zimní výstroji vydržet tropy, je překvapivě prostý.

„Člověk se nesmí rychle pohybovat,“ vysvětluje Ladislav Jirouš, jenž se také dostal na desítky pohlednic, objevil se na billboardech, a dokonce „otevíral“ několik prodejen s uzeninami.

Nedávno si zahrál v horské komedii Padesátka, kterou filmaři točili na Horních Mísečkách. Předtím si také střihl malé role v německých snímcích.

Někdy si Ladislav Jirouš v uniformě Krakonoše vyjde na hory jen tak. Vzpomíná si na úsměvnou příhodu, když před lety po svatbě v boudě na Růžové hoře, na které účinkoval, brzo ráno vyrazil pěšky na Sněžku.

„Byla bouřka, mlha, slunce už pomalu prosvítávalo a do toho problikávaly blesky. Proti mně šla skupina asi dvanácti lidí s čelovkami. Slyšel jsem, co si říkají: Ten Krakonoš nám to dneska teda posral! Zapálil jsem si fajfku. Když blýsklo, zpozorovali mě a vtom jedna dívka řekla: Proti nám jde Krakonoš. Ostatní se začali šklebit. Jakmile mě ale uviděli, všichni zmlkli a jako opaření tam stáli několik minut,“ vypráví rodák z Poniklé.

V poslední době už jako Krakonoš nevystupuje tak často jako dřív, veřejnost ho ale stále může vidět například v červnu ve Vrchlabí jako startéra dálkového pochodu Krakonošova stovka.

Nejčtenější

V Červeném Kostelci na Náchodsku se střílelo, na místě zůstali dva mrtví

Policie (ilustrační foto)

V pondělí odpoledne vystrašila obyvatele Červeného Kostelce na Náchodsku střelba. Policie podle serveru tn.cz našla v...

Vražedkyně má na dítě rok, jediná věznice pro ženy s dětmi ji nepřijme

Petra Janáková.

Propuštěná vražedkyně Petra Janáková porodila a s potomkem má před sebou rok svobody. Pokud by se o něj chtěla starat...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Další z rubriky

Řidič vjel na nechráněný přejezd v polích, srážku s motorákem nepřežil

Tragická nehoda na přejezdu v Sověticích.

Na nechráněném železničním přejezdu v Sověticích na Hradecku zemřel 46letý řidič. Muž jel po panelové polní cestě a...

Řidič svedl nehodu na D11 na pavouka v autě, předtím ale pil

Řidič havaroval nad ránem do svodidel na dálnici D11 (12. 9. 2019).

Z úleku nad pavoukem havaroval mladý šofér na dálnici D11 u Hradce Králové. Alespoň tak vysvětloval policistům, proč...

Sovětská ubytovna v Orlických horách jde k zemi, nahradí ji zeleň

Demolice bývalé ubytovny pro sovětské vojáky v areálu kasáren v Rokytnici v...

Na třetí pokus se radnici v orlickohorské Rokytnici podařilo získat dotaci na zbourání bývalé sovětské ubytovny v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz