Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Krakonošem se stal z recese před 30 lety. Neholí se a rozdává dárky

  9:23
Ladislav Jirouš je teď patrně nejznámějším českým Krakonošem. Převlek pána hor na sebe bere už téměř třicet let a za tu dobu se zúčastnil stovek akcí. Vystupuje na slavnostech, plesech i svatbách po celých východních Čechách.
Ladislav Jirouš se obléká za Krakonoše od roku 1990.

Ladislav Jirouš se obléká za Krakonoše od roku 1990. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Po sametové revoluci na horách spoluzaložil Krakonošovu stranu a od té doby vystupuje na různých akcích. Zahrál si ve filmu, objevil se na pohlednicích i billboardech.

„Nedělám to pro peníze, ale z přesvědčení,“ říká šestašedesátiletý rodák z Poniklé s nepřehlédnutelným plnovousem, který se do několika minut dokáže proměnit v Krakonoše jako vystřiženého ze slavných příběhů spisovatelky Marie Kubátové.

Všechno začalo „politikou“, když s partou přátel v horské obci krátce po sametové revoluci založil Krakonošovu stranu. „Bylo to z recese, nikdy jsme do voleb nekandidovali. Byli jsme apolitickou stranou,“ vzpomíná s úsměvem Ladislav Jirouš.

Do stanov si dali, že předsedou je Krakonoš a volba padla právě na něj. Matka mu pomohla ušít klobouk a vestu z hnědého hubertusu, od sedláka sehnal rajtky, půjčil si zelený kabát a velkou dřevěnou hůl. První akcí, na kterou dorazil jako Krakonoš, byly v roce 1990 závody psích spřežení ve Vrchlabí.

Následovaly další. Spolek uspořádal velikonoční výstavu v ponikelském klubu, později přijal nabídku Krkonošského muzea a zabydlel jeden z historických domků na vrchlabském náměstí Míru.

Recesisté z Poniklé stáli i u zrodu Řemeslného léta, přehlídky rukodělných umělců, která se v podloubí starých domků ve Vrchlabí koná dodnes.

Krakonošova strana chtěla spojit východ se západem

Zkraje 90. let si Krakonošova strana vymyslela, že udělá pokus o spojení západu s východem. „Hned si mě pozvali do koordinačního centra Občanského fóra, kde mně vynadali, co si to dovolujeme. Že politikům se nedaří spojit Západ s Východem, a my si děláme takovou akci. Odpověděl jsem jim, že chceme jenom spojit západ slunce s východem, že na tom není nic divného,“ vykládá.

Recesistická akce se v Poniklé udržela několik let a na žádném ročníku nechyběl Ladislav Jirouš v převleku.

Původní vybavení, které má dodnes, doplnil o fajfku. U Jizery našel vhodnější hůl, na její konec dal „hledáček“ ze sklíčka zrcadlových brýlí. Z březového dřeva a špagátu si vyrobil opasek. Celá výstroj váží 15 kilogramů. Kvůli Krakonošovi si Ladislav Jirouš musel nechat narůst pořádný plnovous.

Naposledy se holil kolem roku 1989, od té doby na žiletku nebo holicí strojek nesáhl. „Myslel jsem si, že vousy budou pořád růst, ale překvapivě se to zastavilo. Pořád je mám stejně dlouhé,“ tvrdí.

Konstruktér jezdil krakonošovat po práci. Rozdává dárky dosud

Přibývaly další akce, na kterých jako vládce hor vystupoval. V Krakonoše se proměňoval často i několikrát týdně. Všechno to stíhal při zaměstnání, absolvent jičínské průmyslovky přes 40 let pracoval ve vrchlabské továrně jako strojní konstruktér.

Po práci nebo o víkendech jezdil bavit děti na školy v přírodě, „krakonošoval“ na hotelech při ukázkách řemesel, účastnil se veletrhů cestovního ruchu v Čechách, v Německu i Polsku. Veřejnost ho zná z jarmarků, rozsvěcení vánočních stromů a poutí. Lidé si ho také zvali na plesy a svatby.

„Jakožto vládce zdejších hor, lesů, vod a strání, který zlo trestá a dobro podporuje, přišel jsem mezi vás sešlé a sjeté, abych požehnal svazku dvou mladých lidí,“ předříkává naučenou formulku.

Kolemjdoucím Ladislav Jirouš rozdává pohledy a dřevěné knoflíky, které doma vyřezává z větví. V dobách „největší slávy“ jich každoročně vyrobil tři velké koše.

„Vždycky jsem říkal, že když někdo potká Krakonoše, tak od něj musí něco dostat. Jsem rád, když se na mě lidé těší,“ říká muž, který před lety v liberecké nemocnici navštívil večerníčkového Krakonoše, herce Františka Peterku.

Cestou na Sněžku turisté zahlédli Krakonoše mezi blesky

Být Krakonošem často není příliš pohodlné. Tlustý kabát, kožené boty a klobouk má jeho protagonista za každého počasí a v každé roční době. Recept, jak v zimní výstroji vydržet tropy, je překvapivě prostý.

„Člověk se nesmí rychle pohybovat,“ vysvětluje Ladislav Jirouš, jenž se také dostal na desítky pohlednic, objevil se na billboardech, a dokonce „otevíral“ několik prodejen s uzeninami.

Nedávno si zahrál v horské komedii Padesátka, kterou filmaři točili na Horních Mísečkách. Předtím si také střihl malé role v německých snímcích.

Někdy si Ladislav Jirouš v uniformě Krakonoše vyjde na hory jen tak. Vzpomíná si na úsměvnou příhodu, když před lety po svatbě v boudě na Růžové hoře, na které účinkoval, brzo ráno vyrazil pěšky na Sněžku.

„Byla bouřka, mlha, slunce už pomalu prosvítávalo a do toho problikávaly blesky. Proti mně šla skupina asi dvanácti lidí s čelovkami. Slyšel jsem, co si říkají: Ten Krakonoš nám to dneska teda posral! Zapálil jsem si fajfku. Když blýsklo, zpozorovali mě a vtom jedna dívka řekla: Proti nám jde Krakonoš. Ostatní se začali šklebit. Jakmile mě ale uviděli, všichni zmlkli a jako opaření tam stáli několik minut,“ vypráví rodák z Poniklé.

V poslední době už jako Krakonoš nevystupuje tak často jako dřív, veřejnost ho ale stále může vidět například v červnu ve Vrchlabí jako startéra dálkového pochodu Krakonošova stovka.

  • Nejčtenější

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Elipsa u Teplických skal. Radnice chystá infocentrum a změní průjezd aut

10. prosince 2023  8:07

Radnice v Teplicích nad Metují na Náchodsku představila budoucí infocentrum pro návštěvníky...

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Hradecká nemocnice bude dál jednat s nespokojenými odboráři a lékaři

8. prosince 2023  13:34

Vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) dnes uzavřenou dohodu na celostátní úrovní mezi...

Drtivá část sjezdovek v Krkonoších i Orlických horách se otevírá

8. prosince 2023  9:21

Východočeské hory čeká první velký lyžařský víkend. Týden po zahájení sezony bude v provozu většina...

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...