Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Krakonošem se stal z recese před 30 lety. Neholí se a rozdává dárky

  9:23
Ladislav Jirouš je teď patrně nejznámějším českým Krakonošem. Převlek pána hor na sebe bere už téměř třicet let a za tu dobu se zúčastnil stovek akcí. Vystupuje na slavnostech, plesech i svatbách po celých východních Čechách.

Ladislav Jirouš se obléká za Krakonoše od roku 1990. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Po sametové revoluci na horách spoluzaložil Krakonošovu stranu a od té doby vystupuje na různých akcích. Zahrál si ve filmu, objevil se na pohlednicích i billboardech.

„Nedělám to pro peníze, ale z přesvědčení,“ říká šestašedesátiletý rodák z Poniklé s nepřehlédnutelným plnovousem, který se do několika minut dokáže proměnit v Krakonoše jako vystřiženého ze slavných příběhů spisovatelky Marie Kubátové.

Všechno začalo „politikou“, když s partou přátel v horské obci krátce po sametové revoluci založil Krakonošovu stranu. „Bylo to z recese, nikdy jsme do voleb nekandidovali. Byli jsme apolitickou stranou,“ vzpomíná s úsměvem Ladislav Jirouš.

Do stanov si dali, že předsedou je Krakonoš a volba padla právě na něj. Matka mu pomohla ušít klobouk a vestu z hnědého hubertusu, od sedláka sehnal rajtky, půjčil si zelený kabát a velkou dřevěnou hůl. První akcí, na kterou dorazil jako Krakonoš, byly v roce 1990 závody psích spřežení ve Vrchlabí.

Následovaly další. Spolek uspořádal velikonoční výstavu v ponikelském klubu, později přijal nabídku Krkonošského muzea a zabydlel jeden z historických domků na vrchlabském náměstí Míru.

Recesisté z Poniklé stáli i u zrodu Řemeslného léta, přehlídky rukodělných umělců, která se v podloubí starých domků ve Vrchlabí koná dodnes.

Krakonošova strana chtěla spojit východ se západem

Zkraje 90. let si Krakonošova strana vymyslela, že udělá pokus o spojení západu s východem. „Hned si mě pozvali do koordinačního centra Občanského fóra, kde mně vynadali, co si to dovolujeme. Že politikům se nedaří spojit Západ s Východem, a my si děláme takovou akci. Odpověděl jsem jim, že chceme jenom spojit západ slunce s východem, že na tom není nic divného,“ vykládá.

Fotogalerie

Recesistická akce se v Poniklé udržela několik let a na žádném ročníku nechyběl Ladislav Jirouš v převleku.

Původní vybavení, které má dodnes, doplnil o fajfku. U Jizery našel vhodnější hůl, na její konec dal „hledáček“ ze sklíčka zrcadlových brýlí. Z březového dřeva a špagátu si vyrobil opasek. Celá výstroj váží 15 kilogramů. Kvůli Krakonošovi si Ladislav Jirouš musel nechat narůst pořádný plnovous.

Naposledy se holil kolem roku 1989, od té doby na žiletku nebo holicí strojek nesáhl. „Myslel jsem si, že vousy budou pořád růst, ale překvapivě se to zastavilo. Pořád je mám stejně dlouhé,“ tvrdí.

Konstruktér jezdil krakonošovat po práci. Rozdává dárky dosud

Přibývaly další akce, na kterých jako vládce hor vystupoval. V Krakonoše se proměňoval často i několikrát týdně. Všechno to stíhal při zaměstnání, absolvent jičínské průmyslovky přes 40 let pracoval ve vrchlabské továrně jako strojní konstruktér.

Po práci nebo o víkendech jezdil bavit děti na školy v přírodě, „krakonošoval“ na hotelech při ukázkách řemesel, účastnil se veletrhů cestovního ruchu v Čechách, v Německu i Polsku. Veřejnost ho zná z jarmarků, rozsvěcení vánočních stromů a poutí. Lidé si ho také zvali na plesy a svatby.

„Jakožto vládce zdejších hor, lesů, vod a strání, který zlo trestá a dobro podporuje, přišel jsem mezi vás sešlé a sjeté, abych požehnal svazku dvou mladých lidí,“ předříkává naučenou formulku.

Kolemjdoucím Ladislav Jirouš rozdává pohledy a dřevěné knoflíky, které doma vyřezává z větví. V dobách „největší slávy“ jich každoročně vyrobil tři velké koše.

„Vždycky jsem říkal, že když někdo potká Krakonoše, tak od něj musí něco dostat. Jsem rád, když se na mě lidé těší,“ říká muž, který před lety v liberecké nemocnici navštívil večerníčkového Krakonoše, herce Františka Peterku.

Cestou na Sněžku turisté zahlédli Krakonoše mezi blesky

Být Krakonošem často není příliš pohodlné. Tlustý kabát, kožené boty a klobouk má jeho protagonista za každého počasí a v každé roční době. Recept, jak v zimní výstroji vydržet tropy, je překvapivě prostý.

„Člověk se nesmí rychle pohybovat,“ vysvětluje Ladislav Jirouš, jenž se také dostal na desítky pohlednic, objevil se na billboardech, a dokonce „otevíral“ několik prodejen s uzeninami.

Nedávno si zahrál v horské komedii Padesátka, kterou filmaři točili na Horních Mísečkách. Předtím si také střihl malé role v německých snímcích.

Někdy si Ladislav Jirouš v uniformě Krakonoše vyjde na hory jen tak. Vzpomíná si na úsměvnou příhodu, když před lety po svatbě v boudě na Růžové hoře, na které účinkoval, brzo ráno vyrazil pěšky na Sněžku.

„Byla bouřka, mlha, slunce už pomalu prosvítávalo a do toho problikávaly blesky. Proti mně šla skupina asi dvanácti lidí s čelovkami. Slyšel jsem, co si říkají: Ten Krakonoš nám to dneska teda posral! Zapálil jsem si fajfku. Když blýsklo, zpozorovali mě a vtom jedna dívka řekla: Proti nám jde Krakonoš. Ostatní se začali šklebit. Jakmile mě ale uviděli, všichni zmlkli a jako opaření tam stáli několik minut,“ vypráví rodák z Poniklé.

V poslední době už jako Krakonoš nevystupuje tak často jako dřív, veřejnost ho ale stále může vidět například v červnu ve Vrchlabí jako startéra dálkového pochodu Krakonošova stovka.

  • Nejčtenější

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hradecký okruh zablokovala řepa. Vysypala se z havarovaného kamionu

Na okruhu Hradce Králové v pondělí večer havaroval kamion, který převážel řepu. Ta se při nehodě z návěsu vysypala, z...

Stavba D35 z Hradce na Jičín je blízko, stát vykupuje poslední pozemky

Ředitelství silnic a dálnic vykupuje poslední pozemky a chystá první etapu dálnice D35 z Hradce Králové do Jičína. Mezi...

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu pil během vykládky pivo, za bránou nadýchal tři promile

Opilý řidič kamionu se chystal vyrazit na cestu dlouhou 300 kilometrů. Vykládku zboží v Týništi nad Orlicí na...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Školkám chybí místa pro děti, Hradec nezareagoval na výstavbu nových bytů

Hradec Králové opět řeší nedostatek míst ve školkách. Ty jsou už teď plné a navíc jim brzy vyprší výjimky hygieniků...

Vlekaři z Orlických hor zasněžují, na zimu se chystají i v Krkonoších

V Krkonoších i Orlických horách vlekaři díky citelnému ochlazení intenzivně zasněžují svahy. V Deštném v Orlických...

Dvorská knihovna rozváží až do domu. Nejvíc se čtou detektivky

Přestože je Městská knihovna ve Dvoře Králové zavřená, knihy i časopisy se z ní ke čtenářům dostanou. Za nouzového...

Elektrárna Opatovice pálí uhlí 60 let. K plynu nechvátá, žádá o výjimky

Letos bylo elektrárně v Opatovicích už 60 let, ale na odpočinek se zdaleka nechystá. Ještě před přechodem na plynový...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...