Krajští úředníci utíkali od tendru na přestavbu nemocnice, znělo u soudu

  16:57aktualizováno  16:57
Hradecký krajský soud pokračuje v projednávání případu manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Obžalobě čelí bývalý šéf investičního odboru kraje Emil Kmoníček a externí poradce tehdejšího hejtmana Lubomír Červinský. Ten podle spisu účelově upravoval parametry tendrů.

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a Lubomíra Červinského (vlevo), kteří jsou obviněni z pokusu o manipulaci miliardové zakázky na přestavbu náchodské nemocnice (25. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Křik v kancelářích, bouchání dveřmi i odchody úředníků od rozdělané práce. Tak popsali svědci v kauze údajné manipulace s veřejnou zakázkou na přestavbu Oblastní nemocnice v Náchodě atmosféru na Krajském úřadu Královéhradeckého kraje, když se miliardový tendr v letech 2014 až 2016 připravoval.

Kvůli neshodám s hejtmanem Lubomírem Francem (ČSSD) a jeho poradcem Lubomírem Červinským od projektu dali ruce pryč nejméně dva úředníci.

Vedoucí oddělení veřejných zakázek Jitka Bučková se po zkušenostech z přípravy druhého tendru odmítla účastnit zpracování třetí soutěže, tehdejší vedoucí odboru investic Jan Zachoval dokonce z úřadu úplně odešel ještě předtím, než kraj vypsal druhou soutěž na zakázku za 1,2 miliardy korun.

Červinského obžaloba ho viní z toho, že jako externí poradce hejtmana upravil podmínky soutěže tak, aby je splnila jen firma Metrostav. Obžalovaný vinu odmítá.

Před soudem stojí i bývalý vedoucí odboru investic Emil Kmoníček, který Zachovala ve funkci nahradil. Dokumenty podle obžaloby podepsal bez kontroly, také on odmítl vinu s odkazem na to, že nastoupil jen šest týdnů před vypsáním tendru.

Jednání tento týden pokračuje výslechy svědků. Ti uvedli, že parametry dvou tendrů ovlivňoval právě poradce hejtmana, kterého si Franc najal po prvním pokusu o výběr stavební firmy na modernizaci nemocnice.

Fotogalerie

„Dostal přístup ke všem materiálům. Účastnil se všech řídicích týmů, posílal dokumenty s jeho připomínkami,“ popsala roli Červinského tehdejší vedoucí odboru kanceláře hejtmana Zuzana Matějovská, nyní Ulmanová.

„Podle pana Červinského měl být (zvolen) zcela nový způsob zadání veřejné zakázky. Inženýr Zachoval chtěl snížit požadavky, aby se výběrové řízení otevřelo co největšímu počtu firem. Pan Červinský chtěl naopak podmínky přísnější,“ vypověděla vedoucí oddělení veřejných zakázek Jitka Bučková.

Kraj najal poradce kvůli chybám v prvním tendru

Obžaloba viní poradce i úředníka ze zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky na přestavbu náchodské nemocnice.

Podle obžaloby záměrně nastavili podmínky dvou tendrů tak, aby zúžili okruh firem, které se mohly o zakázku za více než miliardu korun ucházet.

Podle závěrů vyšetřování vše řídil poradce hejtmana Červinský. Zajistil, aby kvalifikační předpoklady zvýhodňovaly firmu Metrostav, která se o zakázku ucházela ve sdružení se společností VCES. Kdyby Metrostav a VCES zakázku získali, vydělali by 27 milionů korun.

„Podmínky neodpovídaly druhu, rozsahu a složitosti veřejné zakázky. Byly skrytě diskriminační a zužující potenciální okruh uchazečů,“ řekl v červnu státní zástupce Petr Kouble.

„Vždy jsem chtěl pro kraj to nejvýhodnější a nejvhodnější řešení,“ oponoval tehdy Červinský.

Soud zkoumá druhý a třetí tendr na špitál

Senát se zabývá druhým a třetím tendrem na přestavbu nemocnice v Náchodě. V první soutěži obžalovaní nefigurovali. Právě kvůli jejímu neúspěchu si kraj v září 2014 Červinského najal. 

Druhou soutěž za 1,19 miliardy korun vypsanou v červenci 2015 však musel kraj zrušit kvůli chybám. Přišlo tehdy téměř tisíc dotazů. Kraj nakonec zrušil i třetí výzvu. Pokud by ji Metrostav vyhrál, měl by zisk 13 milionů.

Kmoníčkovi obžaloba klade za vinu, že zadání tendru podepsal, aniž by si podmínky ověřil. „S důvodovou zprávou ho předložil radě ke schválení i přes kritické připomínky podřízených a externího zpracovatele,“ tvrdí státní zástupce.

„Když jsem nastupoval, dokumentace už finišovala. Vnímal jsem to tak, že se u mě schází jednotlivé materiály a já stvrzuji, že jsou kompletní a mohou být předloženy do rady. Myslím, že podmínky byly nastaveny úměrně tomu, že se jednalo o zakázku za téměř 1,2 miliardy,“ hájil se Kmoníček, podle něhož mohly ostatní firmy splnit kvalifikační předpoklady účastí ve sdruženích.

Královéhradecký kraj dotáhl do konce až čtvrtý tendr na přestavbu nemocnice na podzim 2017 poté, co nechal upravit projekt. Nejnižší nabídku podaly dohromady firmy Geosan Group a BAK stavební společnost, činí 1,3 miliardy korun bez DPH. V dolním areálu se staví za provozu, hotovo má být v roce 2020.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Pořadatel Hip Hop Kempu je znechucený, festival na letišti v Hradci končí

Americký raper Tech N9ne na Hip Hop Kempu (16. 8. 2019).

Festival Hip Hop Kemp opouští areál hradeckého letiště. Z přehlídky, kterou americká televizní stanice CNN před sedmi...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Při nehodě u Špindlerova Mlýna zemřel generál vojenské tajné služby

Dvě auta se střetla u Špindlerova Mlýna (21. 9. 2019).

Policie hledá svědky sobotní tragické srážky sportovního vozu Ford Mustang se Škodou Rapid u Špindlerova Mlýna v...

Další z rubriky

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Na kostitřasu vyrazil do Skotska, krize přišla v kopcích a protivětru

Ivan Burkert na velocipedu v Hradci Králové

Na vysokém kole, lidově kostitřasu, se Ivan Burkert vydal od pramene Labe v Krkonoších k nejsevernějšímu cípu Skotska....

Fotopast zachytila vlčata, smečka z Broumovska se rozrůstá čtyři roky

Vlčata ve Vraních horách na záběru fotopasti z poloviny července 2019

Vlčí smečce z Broumovska se čtvrtým rokem po sobě narodila mláďata. Dvě vlčata zachytila fotopast ve Vraních horách....

Šéfka nemocnice v Náchodě po kritice končí. Povede zato celý holding

Modernizaci a dostavbu nemocnice probírali sociálnědemokratičtí politici při...

Ředitelka Ivana Urešová skončí k poslednímu lednu 2020 v čele Oblastní nemocnice v Náchodě. Čelila sílící kritice. O...

Útulný byt 1+1
Útulný byt 1+1

třída Edvarda Beneše, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
7 790 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz