Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Bělobrádek v Hradci povede „krutopřísnou kandidátku“, chce být hejtman

  8:39
Bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek se na půl roku stáhl z dohledu fotoaparátů a kamer. Někdejší vicepremiér ve vládě Bohuslava Sobotky byl od března jen řadovým poslancem, v tomto roce však povede do krajských voleb Koalici pro Královéhradecký kraj. Bude bojovat o funkci hejtmana.

Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v březnu 2019 | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dosavadní Koalici pro Královéhradecký kraj (KHK) tvoří KDU-ČSL, Hradecký demokratický klub (HDK) a Volba pro město (VPM). HDK však oznámila, že koalici opustí a do voleb půjde společně s TOP 09, Volba pro město zatím o další spolupráci jedná.

Fotogalerie

Před sedmi lety přitom Bělobrádkovi unikl hejtmanský post o jediný hlas. V současnosti si nedělá ambice na vystřídání sociálního demokrata Jiřího Štěpána. Chce ale nadále udržet lidoveckou koalici u moci.

„Myslím, že bychom se měli opět pohybovat v rozmezí mezi 7 a 12 procenty. Ono se to těžko odhaduje, protože je velká konkurence,“ říká Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Můžeme hovořit o vašem návratu mezi výraznější členy lidovců?
Já jsem v minulém období také kandidoval do krajského zastupitelstva, takže to není taková změna.

Tedy v kontextu posledního půl roku?
Mám teď daleko více času se věnovat regionu, takže pořádně vykonávám funkci poslance, na kterou jsem jako člen vlády neměl tolik času. Objíždím starosty, firmy, setkávám se s lidmi. Tohle je myslím dobrá propojka od komunálního zastupitele, přes krajského až po poslance. Samozřejmě s tou zkušeností, kontakty a se znalostí věci se snažím hledat i nějakou poradu pro starosty zvláště menších obcí, které nemají aparát a kteří jsou odkázáni sami na sebe.

Před sedmi lety jste byl lídrem Koalice pro Královéhradecký kraj (KHK), získal jste 3 525 preferenčních hlasů, více už měl jen Miroslav Antl (nestr. za ČSSD). Před třemi lety jste byl dvojkou kandidátky, ale preferenčních hlasů jste měl nejvíce ze všech. Je vaší ambicí křeslo hejtmana?
To se neodmítá. Na druhou stranu jsem realista, teoreticky to nastat může, ale já to nepředpokládám. Když jste lídrem kandidátky, musíte být připraven převzít zodpovědnost. Proto jsem v minulém období nekandidoval jako lídr, i v městském zastupitelstvu jsem se nechal napsat na nevolitelné místo, ale díky preferencím jsem se tam dostal. Teď, když nemám tu vysokou stranickou funkci, je času poměrně více, takže se věnuji nejen více manželce a dětem, ale i práci poslance a zastupitele. V tom bych chtěl pokračovat. Pochopitelně, jedna věc je se do zastupitelstva dostat a sebrat dobrý počet mandátů a druhé kolo, stejně důležité, jsou povolební vyjednávání.

Před čtyřmi lety se dalo hovořit o náchodské klice, když vznikla koalice, v níž je řada Náchoďáků.
Myslím, že je to hloupá nálepka z rozčarování toho, kdo dostal nejvíce hlasů a nepochopil, že skutečným vítězem je ten, kdo má přes 50 procent mandátů. Takových situací jsme zažili víc. Pan Paroubek skončil v opozici, přestože vyhrál volby, pan Mečiar skončil v opozici, přestože vyhrál volby. Vidíme to i na mnohých městech a magistrátech. Problém je, jaká je nabídka a jaký koaliční potenciál. Pokud ostatním nabídnete něco, co není důstojné, může se stát, že skončíte v opozici.

Před osmi lety jste se postavil koalici ČSSD a KSČM jako protikandidát na hejtmana, získal jste tehdy o jediný hlas méně než Lubomír Franc (ČSSD), vzpomínáte si na to?
To byla snaha, jestli se mezi sociálními demokraty nenajde někdo, kdo nebude chtít zvednout ruku pro koalici s komunisty. To se nestalo, situace však byla jiná. Stačilo, aby někdo od nás, z ODS, topky, Východočechů dostal o jeden mandát více a mohl jsem být hejtmanem.

Proč právě vy z toho opozičního bloku?
Já jsem byl lídr nejsilnější opoziční strany.

V posledních volbách do Evropského parlamentu získala KDU-ČSL v kraji necelých 7 procent, a to nešlo o koaliční kandidátku. Co očekáváte letos?
Bude záležet, jak koalice bude vypadat. V současné době ji máme společně s HDK a VPM. Za KDU budeme určitě v koalici pokračovat. Možná některé subjekty ještě vstoupí, s některými se třeba nedohodneme, ale rozhodně se chceme otevřít i nezávislým osobnostem. Myslím, že bychom se měli opět pohybovat v rozmezí mezi 7 a 12 procenty. Ono se to těžko odhaduje, protože je velká konkurence. Nahoru půjdou Piráti, nevíme, jaké další koalice budou. Proslýchá se, že ODS bude spolupracovat se STAN a Východočechy, možná že TOP09 bude s někým tvořit koalici. Kdybychom šli samostatně jako KDU-ČSL, předpokládám, že bychom se pohybovali někde na úrovni evropských voleb, ale jako koaliční kandidátka bychom měli mít vyšší ambice. Asi 4 až 7 mandátů.

Na celostátní úrovni se hovoří o nutnosti spojit demokratické strany, mělo by se to dít i v krajských volbách? Současná koalice je roztříštěná a tvoří ji osm subjektů.
Krajská a komunální politika, to jsou jiné disciplíny, než ta sněmovní. To nejde srovnávat. Proslýchá se, že by mělo být hodně daleko jednání mezi ODS, STAN a Východočechy. My jsme nabízeli STAN a Východočechům, že bychom mohli udělat nějaký silný středopravicový subjekt, ale oni to odmítli.

Jednali jste i s ČSSD, která jde do voleb v koalici třeba v Pardubickém kraji?
Se sociální demokracií ne. Mysleli jsme si, že by se Koalice pro Královéhradecký kraj mohla rozšířit o STAN a Východočechy, protože tam je poměrně silná komplementarita. Jsme silní v různých okresech. Krajská a komunální politika daleko více zdůrazňuje osobnosti. Samozřejmě, že koalicím nahrává, že do krajského zastupitelstva je pětiprocentní podmínka i pro koalice.

Koho považujete za nejvážnějšího kandidáta na hejtmana?
Jsem přesvědčen, že určitě bude favoritem hnutí ANO.

Neřekl jste před chvílí, že vítěz voleb nemusí být hejtmanem?
Samozřejmě, může to být velmi složité vyjednávání. Nebo může být hotové během jednoho dne jako minule. Rozhodně KHK pod mým vedením nepůjde do jakékoliv koalice. Koalici závislou na hlasech komunistů nebo SPD mohu vyloučit.

Umíte si představit pokračování na platformě současné koalice ČSSD, ODS, KHK, STAN a Východočechů a Top 09?
Dovedu si představit leccos, ale budou to jen spekulace. Vůbec nevíme, které subjekty kandidovat budou, které se tam dostanou, jaké budou výsledky. Musíme se podívat, kolik má kdo mandátů, co je snesitelné programově a personálně a až potom začít kombinovat.

Co už víme, je, že do voleb nepůjdou vaši kolegové Vladimír Derner, několikanásobný náměstek hejtmana, a radní Karel Klíma. Jde o generační obměnu v krajské KDU-ČSL?
Vladimír Derner a Karel Klíma jsou opory, od zrodu kraje byli zastupiteli. Oba jsou bývalí starostové svých obcí, velmi zkušení pánové, kteří usoudili, že je čas odejít do důchodu a pustit do boje nové bojovníky. V primárních volbách se ukázali na čelních pozicích nejen ostřílení harcovníci, ale i spousta nových jmen. Mám trochu zkalenou radost, že kvalitních jmen je tolik, že ne všichni se mohou dostat do první desítky.

Na Twitteru jste to označil jako krutopřísnou kandidátku, v čem je krutopřísná?
Právě svojí kvalitou. Objevila se tam spousta lidí, kteří jsou protřelí životem, něco dokázali, uspěli v osobním i odborném životě.

Říkáte, že jsou kvalitní, ale nejsou to pro voliče neznámé tváře?
Každý svého štěstí strůjce. Když se Tomáš Zdechovský poprvé dostal do Evropského parlamentu, bylo to docela překvapení. A já, když jsem v roce 2012 získal druhý největší počet preferenčních hlasů, byl jsem nepříliš známý. Půjčil jsem si dodávku, tu nechal polepit a objezdil s ní celý kraj. Abych byl známý, něco jsem pro to udělal. To je výzva pro každého.

Co budete dělat, pokud se lidovci dostanou do krajské koalice, budete ve vedení kraje, nebo si ponecháte pouze poslanecký mandát?
V poslanecké sněmovně zůstanu každopádně do konce volebního období. Co bude potom, je věc vyjednávání. Máme tady příklady poslanců či senátorů, kteří byli starostové, radní i hejtmani. Já si úplně neumím představit skloubení dvou funkcí dohromady, nebo snad jen dočasně. Ale stejně jsou tady lidé, kteří sedí v krajském zastupitelstvu, jsou starostové nebo místostarostové a ještě poslanci. Kumulace funkcí má své výhody, ale i nevýhody. Co bude za rok, nevím, jsem zvyklý příliš neplánovat. Pán Bůh má smysl pro humor a může být všechno jinak.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Dvojice v teniskách vyrazila i na Sněžku. Zmrzly jim boty, rukavice i pití

Mladý pár chtěl pokořit nejvyšší krkonošský vrchol Sněžku jen v teniskách a teplákách. Cesta v hlubokém sněhu je však...

Strážníci nasadili kameru, padly pokuty. Lidé však kávu na zahrádce popíjejí dál

Premium Hosté kavárny v centru Dvora Králové nad Labem dráždí okolí tím, že na předzahrádce za každého počasí popíjejí kávu....

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Krkonoše ohlídají policisté na lyžích, mají odradit od zakázaných míst

Krkonošským národním parkem budou nově projíždět policisté na lyžích. S vybavením pro skialpinisty jich bude v terénu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo louky městečko, firma chce v Peci pod Sněžkou stavět apartmány

Pražský developer oprášil starší záměr a chce na okraji Pece pod Sněžkou vystavět komplex pěti domů se 70 apartmány,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Kraj chystá očkovací centra v nemocnicích, na stadionech i v divadle

Královéhradecký kraj spustí velká vakcinační centra v březnu. Očkovat se bude v nemocnicích, na zimních stadionech i v...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Mladík chyboval při předjíždění kamionu, střetl se s ním i protijedoucím vozem

Chybu při předjíždění patrně udělal jednadvacetiletý řidič vozu BMW, který boural na Trutnovsku. Když se chtěl dostat...

Před vodou chrání vesnici nový poldr, původní německé rozorali komunisté

Do Dubence na Královédvorsku se pravidelně vracejí povodně. Díky sérii opatření je však na ně vesnice se 700 obyvateli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...