Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Širokou krajskou koalicí v Hradci otřásají osobní spory mezi radními

  10:10aktualizováno  10:10
Královéhradeckou krajskou koalicí cloumají další osobní spory, v jejich centru stojí hejtman Jiří Štěpán a jeho náměstek Aleš Cabicar. Kolegové z rady hovoří o ztrátě důvěry. Přou se o vedení krajských nemocnic, dětský domov v Sedloňově i o hejtmanovu údajnou kampaň do Senátu za peníze kraje.

Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje bude Jiří Štěpán. Na snímku sedí vlevo vedle poslankyně Martiny Berdychové (24.10.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když před necelými čtyřmi lety vznikla v Královéhradeckém kraji široká koalice pěti volebních uskupení, šlo zcela jasně o sňatek z rozumu. Pro tehdejší vítězku krajských voleb, dnes ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, bylo doslova šokem, že zatímco její ANO se radovalo ze zisku 25 procent hlasů a 13 křesel v zastupitelstvu kraje, ostatní partaje se ještě v den voleb dohodly na nové krajské koalici.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (uprostřed) oslavuje ve volebním...

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (uprostřed) oslavuje ve volebním štábu hnutí ANO v Hradci Králové. (6. října 2018)

„Je to jeden z největších podvodů na voliče,“ prohlašovala Dostálová, která se kvůli služebnímu zákonu nakonec musela vzdát zastupitelského mandátu.

Mnozí tehdy předpovídali, že krajský slepenec poskládaný zleva doprava kvůli rozdílným názorům nevydrží. Jenže dlouho to bylo naopak. Všichni si uvědomovali, že s výsledkem mezi čtyřmi a šesti mandáty mohou být buďto vazaly ANO, nebo partnery v široké koalici podobně silných uskupení.

„Řada ideologických sporů je na úrovni sněmovny a kraje je moc neřeší. V řízení kraje je spousta technikálií,“ hájil tehdy dohodu ČSSD, ODS, STAN a Východočechů, TOP09 a Koalice pro Královéhradecký kraj bývalý ministr zdravotnictví a lídr TOP 09 Leoš Heger (KDU-ČSL, HDK a VPM).

Roztržka o Náchod

Dlouhé roky koalice skutečně šlapala jako hodinky, jenže s blížícími se krajskými volbami stále častěji testuje, zda pojivo mezi různými světonázory stále ještě drží. Jablkem sváru se už několikrát stalo zdravotnictví, zejména situace kolem náchodské nemocnice, jíž šéfuje Ivana Urešová.

Její kroky nejprve kritizoval první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS) a vyzýval k jejímu odvolání. Urešová dokonce v závěru roku 2018 napsala radním kraje, že když jí nevyjádří podporu, rezignuje. Zastal se jí náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Fotogalerie

Urešová se stala horkým koaličním bramborem znovu loni v září. Tehdy se proti ní postavil starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) a chtěl, aby rada ředitelku odvolala. Jenže Cabicar jí místo odvolání nabídl post šéfky celého zdravotnického holdingu, pod který spadají krajské nemocnice v Náchodě, Jičíně, Trutnově a Dvoře Králové nad Labem.

„Za inženýrkou Urešovou stojím jako za jedním z nejschopnějších ředitelů našich nemocnic,“ zdůraznil tehdy Cabicar a vládnoucí slepenec se opět zatřásl. To když na protest proti jednání koaličního partnera opustil krajské zastupitelstvo jeden z hlavních strůjců koalice, krajský šéf ČSSD Jan Birke.

„Kolegové, místo aby ji vyhodili, tak ji povýšili. S tím nesouhlasím. S touto koalicí už nechci mít nic společného, proto jsem odstoupil,“ zdůvodnil rozhodnutí Birke.

Otazník kolem Jičína

K další personální rošádě se nyní schyluje v jičínské nemocnici. Vedení zdravotnického holdingu navrhlo odvolat jejího ředitele Tomáše Slámu. Rozhodnout o tom má dozorčí rada, jíž předsedá právě Cabicar, který závěry holdingu schvaluje.

„Některé důvody rezonovaly delší dobu a považuji je za závažné. Nejsilnější argument je vzájemná komunikace na úrovni holdingu,“ řekl Aleš Cabicar.

Jenže záměr kritizují koaliční partneři, kteří argument o komunikaci mezi šéfy nemocnic odmítají. Upozorňují přitom na to, že jičínská nemocnice dlouhodobě hospodaří se ziskem, nechybí jí lékaři ani sestry a akreditací prošla s pochvalou.

„Nevnímám, že by tam byl nějaký zásadní problém. Myslím, že Trutnov a Náchod mají větší problémy, a tam to pan náměstek neřeší. Navíc důvody a způsob odvolávání pana ředitele mi je proti srsti,“ reagovala předsedkyně zdravotního výboru kraje Dana Kracíková (Východočeši).

„Je to jedna z nejlépe fungujících nemocnic v Královéhradeckém kraji. Pokud toto někdo rozhodne, považuji to za velké narušení důvěry v rámci spolupráce nás radních,“ upozornil první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS), který prý byl opakovaně ujišťován, že k odvolání ředitele nakonec nedojde.

V kuolárech se hovoří o tom, že Sláma je vedení holdingu nepohodlný, protože nesouhlasí s některými připravovanými kroky, třeba se sloučením nemocnic nebo s přechodem nemocniční lékárny pod krajskou lékárenskou firmu. Koaliční partneři upozorňují hlavně na to, že za sedm měsíců jsou volby.

„To bychom už nemohli dělat vůbec nic. Volby pro mě nehrají tak zásadní roli,“ odmítá jejich argument Cabicar.

Opomíjené Rychnovsko

Náměstek pro zdravotnictví se už v minulosti dostal do sporu také se senátorem za Rychnovsko a krajským zastupitelem Miroslavem Antlem (nestr.), a to kvůli řešení krize v rychnovské nemocnici.

Antl je však ve sporu hlavně s hejtmanem Jiřím Štěpánem (ČSSD), který zvažuje kandidaturu do Senátu na Rychnovsku. Osočuje ho, že si dělá kampaň za peníze kraje. Nyní se ohradil i proti tiskovému oddělení, že ho vynechává při reportování ze společných akcí.

Zmínil přitom, že zvažuje podat na hejtmana trestní oznámení za zneužití moci úřední osoby. Na to hejtman v pondělí reagoval na zastupitelstvu: „Zvažte prosím, zda nenaplňujete skutkovou podstatu křivého obvinění.“

Na Rychnovsku leží ohnisko i další koaliční roztržky, a to mezi hejtmanem a jeho náměstkyní pro školství Martinou Berdychovou (Východočeši), která ho osočila z nepřípustného zasahování do její gesce, když kritizoval problémy Dětského domova v Sedloňově. Při jeho vysvětlování na zastupitelstvu kraje jen kroutila hlavou.

Animozitu mezi členy vedení ilustroval svou poznámkou opoziční zastupitel Zdeněk Ondráček (KSČM), když upozornil, že by Berdychová měla hejtmana oslovovat funkcí a nikoliv pouze jménem.

„On vám také říká paní náměstkyně Berdychová. Je zvláštní, že ani v tomto nedokážete najít společnou řeč, ale je to problém u vás, uvnitř koalice,“ řekl.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus na hematologické klinice. V karanténě jsou zaměstnanci i pacienti

Fakultní nemocnice Hradec Králové má tři pacienty oddělení IV. interní hematologické kliniky s nemocí COVID-19....

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky
Premium

Pozor na euforii, až skončí všechna vládní opatření, radí psycholog

Život se v posledních týdnech radikálně změnil, což přináší zcela nové situace a nároky na rodiče, jejich děti, ale...

Zachraňme antilopu. Češi platí a zajišťují vzdělávání dětí v Senegalu

Na politiku, vládu i ekonomickou realitu, k nimž se přidal koronavirus, naráží královédvorský safari park v Senegalu,...

Na univerzitě tisknou stovky štítů denně, hradecká nemocnice shání další

Hradecká univerzita a několik zdejších firem spustilo na 3D tiskárnách výrobu ochranných štítů pro zdravotníky i...

Cyklistce s rouškou se zamlžily brýle a havarovala. Poranila si rameno

Záchranáři v sobotu v Hradci Králové zasahovali u úrazu ženy, která si při pádu z kola poranila rameno. Jako důvod...

Najdete na iDNES.cz