Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Hradecký kraj chce fúzi špitálů. Po větší přípravě, zní od zastupitelů

  16:25aktualizováno  16:25
Zastupitelé Královéhradeckého kraje po dlouhých třinácti letech mohou rozhodnout o plánovaném sloučení všech krajských nemocnic do jedné společnosti. Koalice však v pondělí nejspíš fúzi krajských nemocnic neprotlačí, ODS chce širší jednání s odborníky.

Rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice v Náchodě | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Mnohem pravděpodobnější tak je, že se bude opakovat scénář z roku 2008, kdy zastupitelé fúzi odložili, nebo z roku 2015, kdy se proti záměru postavili tehdy koaliční komunisté i radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD) a materiál se nakonec do zastupitelstva vůbec nedostal.

Stejně jako před čtyřmi lety ani teď nemá fúze podporu nejen v celém zastupitelstvu, ale ani ve vládnoucí koalici. Ta se zcela určitě na schválení materiálu neshodne. Zatímco sociální demokraté a lidovci by nemocnice rádi do jednoho celku spojili, proti jsou především ODS, Starostové a Východočeši. Nejednotná je i TOP 09, jejíž náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar materiál na jednání zastupitelů předkládá.

„V žádném klubu nejsou všichni zcela jednotní. Já jsem se na to nikdy nedíval jako na problém koalice versus opozice. Každý z 45 zastupitelů má svůj vlastní mandát. Byl bych velmi rád, kdyby to přijala většina všech zastupitelů, ne jen koaliční. V této fázi zatím nejsme,“ uvědomuje si Cabicar.

Většina zastupitelských klubů se ještě o postupu bude radit. V pondělí ráno zasedne i koaliční rada a je víc než pravděpodobné že návrh usnesení se změní. Bod by mohl z programu i zmizet, ale reálněji se jeví varianta, že Cabicar požádá o čas na další úpravy.

Materiál předložil na neformálním setkání zastupitelů, nabídl prezentaci klubům a vystoupil i na jednáních tří výborů. Dva návrh doporučily, ale zdravotní výbor usnesení zamítl.

Podle jeho předsedkyně, bývalé ředitelky jičínské nemocnice Dany Kracíkové (za STAN+VČ) je fúze připravená nedostatečně: „Rozhodně to není materiál ke schválení. Doufám, že se o tom buď vůbec nebude hlasovat, nebo že bude uloženo, aby na tom holding pracoval dál. Není podložené, že fúze přinese výnosy navíc, že se sníží náklady. Nemohu to podpořit.“

Fotogalerie

„Počkáme na výsledek pondělního hlasování a předpokládám, že z něj vzejde nějaký úkol a termíny. S názory zastupitelů budeme dál pracovat,“ slibuje šéf holdingu Štěpán Tomášik.

Hnutí STAN vadí, že se nyní pozornost koncentruje pouze k organizačnímu sloučení nemocnic. „Je to sice jen malý krok, ale měla by následovat spousta dalších kroků. Náš klub to nepodpoří,“ říká radní pro finance Rudolf Cogan (STAN).

Sloučení odmítají i občanští demokraté. Byli by nejraději, kdyby bod z jednání zcela zmizel, a to i přesto, že před čtyřmi lety to byla právě ODS, která tehdejší koalici socialistů a komunistů do fúze krajského zdravotnictví tlačila.

„Materiál by si ještě zasloužil dopracovat. Je tam spousta ale. Rádi bychom to ještě projednali s odbornou veřejností, popularizovali to, protože je to nevratné. Takový krok by měl mít širší podporu, než jen od koalice,“ vysvětluje krajský šéf ODS Ivan Adamec.

Obdobně hovoří i zástupci největšího zastupitelského klubu. Opoziční hnutí ANO, které drží téměř třetinu křesel, však stejně jako komunisté zatím nezaujalo jednotný postoj.

„Raději bych viděla nějaké variantní řešení problémů ve zdravotnictví. Aniž bychom měli vyhodnocení posledních změn v řízení nemocnic, dostali jsme rovnou toto další řešení,“ podivuje se nad postupem Monika Štayrová (ANO).

Řešíte jen vznik jedné nemocnice, nikoli výnosy, zní od kritiků

Kritikům současného návrhu fúze nemocnic vadí, že materiál připravený Cabicarem a Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje řeší jen splynutí krajských nemocnic pod jedno identifikační číslo. Nepopisuje však, jak by nemocnice dosáhly vyšších výnosů nebo na čem by ušetřily náklady.

Naopak sloučení bude znamenat, že po celý rok 2020 budou nemocnice muset vést účetnictví dvakrát, což provoz dočasně prodraží. Nová firma si bude muset obstarat i řadu povolení od státních úřadů místo těch, která s rušením původních nemocnic zaniknou. Jako jeden celek by měly před pojišťovnami nemocnice vystupovat až později.

„V Jihočeském kraji, kde jsou nejlépe hospodařící krajské nemocnice, jde také o samostatné subjekty, nad nimiž je holding. Je to stejný způsob, který tu máme zavedený. Myslím si, že není důležité dělat fúzi. Je to riskantní krok a významně zasáhne zaměstnance, protože na ně navalí spoustu povinností,“ domnívá se Kracíková.

Řízení holdingu je i po změnách dost složité, říká náměstek

S tím však Aleš Cabicar nesouhlasí a odkazuje na sousední Pardubický kraj, který své nemocnice sloučil na konci roku 2014, i na další regiony, které fúzi taktéž připravují. Podle něj nejde jen o ekonomickou stránku, ale především o flexibilitu řízení. Už letos kraj změnil dosavadní organizaci a zrušil dozorčí rady a představenstva jednotlivých nemocnic.

„Fúze je další kvalitativní krok v rámci řízení celé skupiny. V současnosti, kdy máme ještě holding a až poté radu kraje, je řízení nemocnic složitější. Musíme rychle reagovat na spoustu záležitostí, počínaje personálními krizemi a podobně. Jsem přesvědčen, že když ne teď, tak v blízké budoucnosti k fúzi dojít musí,“ tvrdí Cabicar.

„Složitost stávajícího stromečku za 15 let prokázala neschopnost kraje aktivně organizaci řídit. To se nám zdá jako dostatečný důkaz, že je potřeba vykročit jiným směrem,“ obhajuje fúzi radní Karel Klíma (KDU-ČSL).

Holding už v minulosti zavedl jednotné DPH skupiny, což vloni ušetřilo 3,8 milionu, nemocnice mají společný účetní a zdravotnický systém a šetří i díky společnému nákupu energií, léků a zdravotnického materiálu. Sloučení zatím nebude hýbat s rozsahem oborů a péče v jednotlivých nemocnicích. Pro pacienty by se tak nyní nic měnit nemělo.

„Cílem je, aby vystupovaly jednotně vůči pojišťovnám a zároveň, aby si nekonkurovaly a nepřetahovaly si zaměstnance,“ připomíná hejtman Jiří Štěpán. (ČSSD).

  • Nejčtenější

V Krkonoších se objevily netradiční útulny. Mají zaujmout a nabídnout „postel“

Počasí na horách se může změnit k horšímu během chvíle. Vysíleným turistům v Krkonoších dosud nabízejí pomoc takzvané...

U Mladých Buků může vyrůst satelitní městečko a hotel, místní se brání

Premium Do Krkonoš míří další velký developerský projekt. Na loukách v Mladých Bukách u hlavního tahu na Pec pod Sněžkou mohou...

Anglicky mluvící ženy si prohlédly šperky, zlato za tři sta tisíc zmizelo

Policisté pátrají po zlodějích, kteří ukradli šperky z jednoho klenotnictví v Hradci Králové. Z obchodu si odnesli...

Soudní pře o prodej pivovaru v Náchodě skončí, město se s Holbou dohodne

Nejspíš smírně skončí po jedenácti letech soudní spor o prodej městského pivovaru - dnešního Primátoru - v Náchodě do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlické hory nestíhají nápor turistů, obce potřebují nová parkoviště

Orlické hory trpí náporem motoristů. Výletníci je vzali útokem, ale nemají kde zaparkovat. Stávající odstavné plochy...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

U Mladých Buků může vyrůst satelitní městečko a hotel, místní se brání

Premium Do Krkonoš míří další velký developerský projekt. Na loukách v Mladých Bukách u hlavního tahu na Pec pod Sněžkou mohou...

Hledač našel poblíž Hradce Králové vzácné úlomky pazourku z doby kamenné

Amatérský hledač měl štěstí v okolí Pardědubu u Skalice na Královéhradecku a našel zde dva kusy pazourku. Objevil tak...

Postřik řepkových polí u Náchoda úhyn včelstev nezavinil, uzavřela policie

Kriminalisté odložili vyšetřování úhynu desítek včelstev na Náchodsku. Podle odborných posudků je nezapříčinily...

Chtěl jsem se pivem bavit, ale je to boj o přežití, říká dvorský pivovarník

Nasik Kiriakovský začínal jako stavař, prodával auta a v roce 2009 vrátil do Dvora Králové nad Labem po třiceti letech...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...