Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Z koželužny v Hradci snad zůstane hala a komín, posoudí je statik

  15:57
Alespoň historický komín a malá hala by mohly zůstat stát z bývalé koželužny v hradeckých Kuklenách. Ačkoli už byla připravena zakázka na demolici, záchrana části areálu má nyní podporu vládnoucí koalice Hradce Králové.

Případ někdejší koželužny v Hradci Králové rezonuje už pět let a nyní má další zvrat. Přestože zastupitelé téměř před rokem na popud správy majetku města odhlasovali kompletní demolici, nyní se zdá, že se podaří zachovat alespoň „poznávací znamení“ průmyslového areálu z počátku 20. století.

Zachránit by se mohlo podařit nejen věžičku s hodinami, která už pět let leží v depozitáři, ale nakonec přece jenom i malou halu a hlavně komín.

Zplanýrování celého areálu už bylo takřka jisté, avšak bourání přibrzdil podnět k prohlášení kulturní památkou, který na adresu ministerstva odeslal zastupitel Adam Záruba (Změna a Zelení).

Tato iniciativa podle očekávání neuspěla a majetkový odbor dokonce v mezičase do rady města připravil vypsání zakázky na demolici. Památkáři a nová trojkoalice však na poslední chvíli bourání zastavili.

Torzo koželužny si kromě architekta a náměstkyně pro oblast správy majetku města Věry Pourové (ANO) nedávno prohlédl i jeden z největších expertů na tovární komíny Martin Vonka, který se jejich mapování věnuje na Stavební fakultě ČVUT v Praze, napsal již čtyři publikace a provozuje web fabriky.cz.

A právě po této návštěvě se téměř ztracená naděje na záchranu pohnula. Již brzy by město mělo na komín a malou halu, ke které patří i uskladněná věžička, dostat nové statické posudky, jež mohou vyvrátit loňské tvrzení bývalé náměstkyně primátora pro odbor majetku Romany Liškové (HDK).

Zachování komína i haly dává smysl, tvrdí současná náměstkyně

„Komín i hala jsou ve velmi špatném stavu a nedá se to řešit jinak než demolicí,“ řekla Lišková loni v červnu.

„Bez podrobného posouzení obou budov nelze uvádět takto unáhlené a jednoznačné závěry,“ reagoval předseda Společnosti ochránců památek ve východních Čechách Rudolf Khol.

Důležitým spojencem příznivců zachování zbytků průmyslového objektu je Vonka, který oslovil představitele města a ubezpečil je, že už jen pouhý pokus o záchranu ocení nejen odborná veřejnost. A protože jen málokterá politická reprezentace by na tato slova neslyšela, trojkoalice se ostře rozešla s názorem někdejší náměstkyně, že bourání je nezbytné.

Fotogalerie

„Opravdu se mi líbí myšlenka zachování komína i haly s věžičkou a hodinami, protože to dává smysl. Proto jsem zabránila demolici a vyhověla požadavku koaličních partnerů. Současně respektuji přání odborníka (Michala Vonky), podle kterého je nejcennější památkou právě komín. Očekávám nový posudek a koaliční partnery jsem již požádala o vyjádření k tomu, co se s koželužnou bude dít dál. Záchrana bude samozřejmě potřebovat nějaké prostředky,“ upozornila Pourová.

Rovněž odbor hlavního architekta sdílí názor, že záchrana je možná. „S postupem času se technický stav objektu značně zhoršil. I přesto věřím, že se jej podaří zrekonstruovat. Rovněž komín by měl být zachován,“ konstatoval vedoucí odboru Petr Brůna.

Podle něj jsou pozůstatky koželužny součástí projektové dokumentace pro budoucí využití celého areálu, tedy stavby sociálního bydlení s názvem Harmonie III.

Zachovaný komín je orientačním bodem i památníkem průmyslu

Ačkoli statický posudek do Hradce stále ještě nedorazil, o stavu komína se už něco ví.

„Na místě se již provedly průzkumné práce. Ještě není hotové statické posouzení, takže je brzy dělat závěry. Výchylka hlavy komína od svislé osy byla změřena na 23 centimetrů, což u komína výšky 33,5 metru vskutku není moc, i když se samozřejmě jedná o poruchu komína, kterou je dobré napravit,“ upozornil Vonka.

Podle Vonky je ve městě pouze kolem deseti zděných továrních komínů a ten z koželužny by si coby historický relikt doby zasloužil respekt.

„Tovární komíny jako dominantní stavby mohou nabídnout mnoho zajímavých řešení při jejich zachování. Jsou to orientační body, památníky průmyslu, ikony dodávající nové výstavbě netradiční atmosféru. Nejen ve světě, ale i u nás je k vidění celá řada zachovaných komínů – najdeme je nejen v konvertovaných továrnách, ale třeba i jako jediné pozůstatky po provozech stojící na náměstích, parcích, parkovištích a jinde,“ vysvětlil Vonka.

Podle Khola je případ koželužna smutným případem nezájmu dřívější politické reprezentace města.

„To, že záchrana není možná a jedinou variantou je demolice objektů, byl holý nesmysl! Nebyla možná jen kvůli tomu, že v minulém vedení města nebyla žádná vůle nejen pro záchranu, ale dokonce ani pro základní zajištění těchto objektů. Statické posudky z roku 2016 jasně hovoří o tom, že z čistě statického hlediska je objekt malé haly způsobilý k rekonstrukci či k opravě,“ zdůraznil šéf spolku památkářů.

Také Záruba věří, že už několikátý obrat ve věci koželužny je zároveň tím posledním.

„Bohužel to nebyl ojedinělý případ takového postupu. Nejjednodušší je nezabývat se tím a když to zbouráte, máte po starostech. Takhle se ale postupovat nedá. Je to paměť toho místa a tu je potřeba zachovávat. Je to také výzva jak se přiblížit k vyspělému kulturnímu světu, jestli se zařadíme k buranskému proudu, který takové relikty likviduje, anebo ke kulturní části Evropy, jež si jich váží a zachovává je do budoucna,“ prohlásil Záruba a dodal, že by bylo symbolické, kdyby se peníze původně určené na demolici použily na citlivé opravy.

Komíny ubývají, ale jsou tu i unikáty

Jak z obyčejného 40metrového komína na okraji České Skalice udělat cíl turistických výletů, a neinvestovat kvůli tomu statisíce?  Stačí nápad, hromada truhlíků, asi kilometr zavlažovací hadice, parta horolezců a stovky muškátů nebo surfinií. Takhle nějak před šesti lety poprvé vznikl rozkvetlý komín, který si s návštěvností nezadal třeba s nedalekým Muzeem Boženy Němcové.

Některé komíny nenávratně zmizely, ale i v Královéhradeckém kraji stále ještě stojí unikáty. Několik nej má třeba 80metrový komín bývalé tkalcovny a tiskárny látek ve Dvoře Králové z roku 1941. Je nejvyšším stojícím s vodojemem, který má s 300 kubíky největší objem nádrže. Z někdejší fabriky Tiba sice zbylo jen zbořeniště, avšak dominanta stále stojí a její příznivci už několik usilují o to, aby byla prohlášena za kulturní památku.

„Velice zajímavý soubor průmyslových budov a dvou továrních komínů můžeme vidět v Meziměstí v bývalé přádelně továrníka Schrolla. Současný majitel architektonicky propracované komíny sice nevyužívá, ale udržuje je jako nedílnou součást své továrny,“ chválí vlastníka Martin Vonka, vedoucí projektu Tovární komíny: dokumentace - ochrana - nová využití na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Některé komíny zůstávají stát pouze díky ekonomickému potenciálu, tedy kvůli umístění nejrůznějších antén a vysílačů, další však jejich majitelé chrání bez nároku na odměnu z pronájmu.

„Jelikož demolice stojí nemalé prostředky, komín často stojí a chátrá a dokud z něj obrazně řečeno nepadají cihly, majitel ho nechává být a čeká se na rozhodný okamžik. Tím třeba mohou být dotace na sanaci území po dřívější průmyslové výrobě nebo plán na novou výstavbu. Za celou řadou demolic také stojí předsudky a strach z vysoké konstrukce, jakou komín je. Tovární komíny jako dominantní stavby však mohou nabídnout mnoho zajímavých řešení při jejich zachování. Třeba jako orientační body, památníky průmyslu, ikony dodávající nové výstavbě netradiční atmosféru,“ říká Vonka.

  • Nejčtenější

Motorkáři jezdili po chráněných místech Krkonoš, strážci parku je natočili

Strážci Krkonošského národního parku natočili další vandaly na terénních motorkách, kteří drancovali chráněné území...

Podnikatel chce dům od Rajniše. Pěkný, ale ráz roubené osady zničí, tvrdí místní

Premium Lidé z osady Liščí vrch nad obcí Hajnice v Podkrkonoší nesouhlasí se stavbou nového domu, který se tam chystá vybudovat...

Trpký návrat do extraligy. Budějovice dostaly od Hradce za vyučenou

České Budějovice vstoupily do Tipsport extraligy po sedmi letech velice nešťastně. První gól inkasovaly už po osmi...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice versus „Kradec“. Sedm let starou křivdu oživí třaskavý souboj

Premium Měl to být jeden ze dvou zápasů, který ve čtvrtek v podvečer zahájí nový extraligový ročník. Nakonec zůstal osamocen, a...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Slučovací bouře, balík z EU i obviňování. V krajském školství bylo rušno

Rozporuplné reakce na slučování středních škol, nedotažené slučování gymnázií, ale i silný tok evropských peněz do...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

Beránek je výkladní skříň, chyby se neodpouští, říká hoteliér v Náchodě

Podnikatel Pavel Rys šéfuje pět let hotelu U Beránka v Náchodě. Začátky byly krušné, protože podnik převzal ze dne na...

Vracejí se nám rychle zakázky, raduje se ředitel továrny na těsnění do aut

Po jarním útlumu kvůli koronaviru zažívá červenokostelecká gumovka Saar Gummi Czech nebývalý obrat a znovu nabírá...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....