Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Kostel ve Vrchní Orlici díky solidaritě přežije, otevře se už v létě

  8:32
V době covidu nečekaná solidarita pomohla zachránit zapomenutý kostel v Orlických horách. Opravený svatý Jan Nepomucký v bývalé německé vsi Vrchní Orlice se otevře nejspíš už v červnu.

Kostel svatého Jana Nepomuckého u česko-polských hranic v Orlických horách prochází nutnými opravami. (květen 2021) | foto: Petr Záleský, MF DNES

Loni touto dobou nechybělo mnoho a zapomenutému kostelu ve Vrchní Orlici mohl znít umíráček. Bartošovice v Orlických horách, k nimž fotogenický svatý Jan Nepomucký patří, obracely každou korunu, hrozilo i zakonzervování stavby, uzavření a čekání na lepší časy. Pandemie měla vše jen uspíšit.

Jenže se stal pravý opak, skoro zázrak v opravdu špatných časech.

Bartošovice, které v rozpočtu neměly peníze na předjednané opravy, vyvěsily před kostel i uvnitř strohého interiéru výzvu s prosbou o příspěvky do kasičky a veřejnou sbírku. Za necelý rok solidarita vynesla skoro čtvrt milionu korun. Nejenže pokračuje rekonstrukce, ale dokonce se uvažuje i o opravách, na které by si ještě nedávno nikdo netroufal ani pomyslet.

„Sbírku jsme vyhlásili v době, kdy už tu pandemie byla, avšak vybraná suma každopádně souvisí s vysokou návštěvností kostela. Lidé jedou kolem, vidí výsledky oprav i to, že se stále pokračuje, a třeba do kasičky nebo na veřejnou sbírku i přispějí. Na to, jak malý a nevýznamný kostel to je, nás obrovský zájem překvapil. Sešlo se 240 tisíc korun a letos bude sbírka pokračovat asi do konce října. Když lidé uvidí, co se podařilo, určitě ještě přispějí,“ doufá starosta Bartošovic Luboš Tylš.

„Kostel se líbí, což je ostatně vidět na příspěvcích. Přestože máme dost důležitých investic, musíme jej opravit, protože lidi to zajímá. Je to naše dědictví i závazek,“ navazuje místostarosta Kostas Kotanidis (oba NK pro Bartošovice).

Nejdražší bude strop

Věž kostela už obklíčilo hliníkové lešení. A protože na místě po válce takřka vybílené německé obce stojí osamocený, na lešení hraje vítr jako na flétnu. Už brzy se dostane na střešní krytinu věže, do které teď prší i sněží, přibudou i okenice.

Loni se dodělalo odvodnění, z malebného hřbitova zmizely náletové stromy a letos se už podařilo nově zastřešit márnici, jež hrozila zřícením. Kostel je dočasně zamčený, protože se pracuje i uvnitř. Lavice musely uvolnit místo pro lešení, zacelují se totiž hluboce rozšklebené praskliny zdí, opravuje se i kůr, rýsuje se dřevěné schodiště až na vrcholek věže, ale hlavně se dostane i na strop.

V jak otřesném stavu byl, dokumentuje hromada suti před kostelem. Leží v ní i prožrané trámy, které pevností připomínají spíš perník. Přestože práce ještě zdaleka nefinišují, kostel by se měl opět otevřít už od začátku června.

Kostel zůstane syrový

Opravy začaly zkraje loňského roku a dosud si vyžádaly asi 3,8 milionu korun.

„Nejnákladnější, ale nejpotřebnější byl havarijní strop, který byl skutečně na zřícení. Další opravy už nejsou tolik fatální. Jsme rádi, že se nám podaří odstranit havarijní stav stropu. Naším cílem není dostat kostel do původní historické podoby, ale aby dál nechátral, dovnitř aby nepršelo a hlavně aby byl bezpečný pro návštěvníky, protože je otevřený celoročně,“ upozorňuje Tylš.

Přestože velké opravy měly pokračovat až do podzimu, už v létě by měl být Jan Nepomucký opět přístupný. V blízké budoucnosti se možná dostane i na opravy, které nebyly v plánu. Výměnu by zasluhovala provizorní střecha sakristie, opravy žádá také kamenná zeď kolem hřbitova.

13. srpna 2019

Kostel by však v každém případě měl zůstat syrovým místem, kde Jiří Menzel točil exteriéry filmu Obsluhoval jsem anglického krále a režisér Jiří Strach epizodu kriminálního seriálu Labyrint. Neuvažuje se ani o nové fasádě nebo o návratu zdobeného oltáře, který skončil v Bystrém.

Bartošovice musejí myslet na sebe

„Hlavní část budeme mít splněnou. A další opravy? Řekněme, že zájem naplňuje poptávku. Do oprav jsme se pustili, protože o kostel je nebývalý zájem. Pokud lidé budou chodit dál, je šance na pokračování, i když dotace budou hůř dosažitelné a nemůžeme se na ně spoléhat. Jsou i jiné důležité památky, které potřebují zrekonstruovat,“ uznává starosta Tylš.

Kostelu v malebném česko-polském pohraničí kromě veřejné sbírky pomohly i dotace z Českoněmeckého fondu budoucnosti, od Královéhradeckého kraje, štědré příspěvky poslali i soukromí sponzoři.

Prosba o finanční pomoc u kostela visí dál. Bartošovice mají svůj vlastní kostel s nádhernou barokní výzdobou, která prochází obnovou, musí však myslet i na opravy silnice a vodovodu. „Jako obec máme spoustu jiných priorit než jen kostel,“ přiznává Tylš.

Společně po nové cestě

Vrchní Orlici, jež před odsunem Němců měla kromě kostela i vlastní školu, hostinec, kovárnu či mlýn, by mohla pomoci turistická novinka - naučná stezka s názvem Společně po nové cestě. Spojuje dva otevřené kostely: Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici a Máří Magdalénu v Bartošovicích.

Vydatně však pomáhá i blízký chrám Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, kam většina turistů míří právě přes Vrchní Orlici.

„Pokud to jen trochu půjde, měl by kostel ve Vrchní Orlici dál zůstat místem, které bude otevřené. Chtěli bychom ho pouze zabezpečit, aby dál nechátral a sloužil jako krásné místo pro zastavení. Určitě by neměl sloužit jen sakrálním účelům, ale také turistickým a třeba i civilním svatbám,“ upozorňuje farář Josef Suchár.

Ten se už podobně výrazně podílel na záchraně kostela v Neratově. Zatímco tamní kostel Nanebevzetí Panny Marie je poutním místem s ikonickou prosklenou střechou a točitým schodištěm do opravených věží, Vrchní Orlice si takové ambice nedělá.

„Musíme už trochu brzdit, návštěvníků přibývá. Neratov je krásný takový, jaký je, nemáme tendenci z toho dělat nějaké Lurdy,“ dodává farář.

  • Nejčtenější

Restaurace MasterChefa Halamky kvůli covidu zkrachovala, kuchař se nevzdává

Premium Krach se nevyhýbá ani úspěšným mladým lidem s elánem i vizemi. Jiří Halamka před pěti lety vyhrál televizní soutěž...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důl Kovárna v obrazech. Speleologové odtajnili vše o útrobách Sněžky

Desítky unikátních fotografií, historické mapy a dokumenty obsahuje publikace o nejznámějším důlním díle v Krkonoších....

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Řidič v zatáčce předjížděl přes plnou čáru, po smyku narazil do skály

Předjíždění přes plnou čáru se vymstilo řidiči na Trutnovsku, který s vozem značky BMW naboural do skály. Při nehodě se...

Inspirace z Ameriky. Policisté se učí trik, jak snadno zastavit prchající vůz

Po vzoru amerických kolegů používají čeští policisté stále častěji nové způsoby, jak zastavit ujíždějící řidiče....

Každá sekunda stála za to, říká horolezec. Ve sněhovém vězení četl Máchu

Premium Vrchlabský horolezec Radoslav Groh s parťákem Markem Holečkem vybojovali světový prvovýstup na himálajskou...

Stát chystá podporu pro venkovské obchody, Havlíček jim chce dát 100 tisíc

Sto tisíc korun ročně pro prodejny v obcích s méně než tisícem obyvatel. Taková by podle vicepremiéra Karla Havlíčka...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....