Opětovné otevření hranic je proto pro záchranné programy zoo zásadní.
Dvorský safari park je podle jeho ředitele Přemysla Rabase mimořádně důležitou genetickou bankou afrických zvířat. „Bez našich odchovů by mohla být ohrožena budoucnost některých druhů v lidské péči v Česku i ve světě,“ uvedl. Dvorskou zoo měli v minulých týdnech například opustit zebry, antilopy, pelikáni nebo dikobrazi, kteří se měli stát zakladateli chovů v Itálii, Polsku, Francii, na Slovensku, v Belgii či Nizozemsku.
Také pro chovy v safari parku je výměna zvířat s ostatními zoologickými zahradami nezbytná. „Plánovali jsme příjezd dalšího samce do skupiny nosorožců tuponosých jižních, dva nové medojedy a po dlouhém jednání měli dorazit i dva vzácní krokodýli štítnatí pro expozici v nově zrekonstruovaných Vodních světech,“ uvedl vedoucí oddělení výměny zvířat Zdeněk Bárta.
Kvůli uzavření hranic dvorská zoo nemůže ani s transporty pomáhat řadě jiných zoo, které si na transport samy netroufají, protože na to nemají lidi či technické vybavení. „V uplynulých týdnech jsme měli pro partnerské zoologické zahrady zajišťovat stěhování dvou nosorožců indických nebo zubra, bohužel ani k tomu nemohlo dojít,“ uvedl Bárta.
Safari park si v minulých dnech vyměnil žirafy se zoologickou zahradou v Liberci. Stádo ohrožených žiraf Rothschildových ve Dvoře Králové doplnila samice Imara z Liberce. Do Liberce zamířila samice Rashida. Výměnu doporučil evropský koordinátor chovu žiraf. Zoo Liberec počítá s tím, že si syna Imary ponechá jako nového chovného samce. Jeho matka musela být proto přemístěna jinam, aby nedošlo k příbuzenské plemenitbě.