Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Žáci se učí přes internet, záleží i na zdatnosti kantorů v IT prostředí

  12:13
Žádné koronavirové prázdniny se nekonají, po uzavření škol mají studenti a žáci studovat z domova. Učitelé v Hradeckém kraji jim už poslali pracovní listy a testy, natáčejí také výuková videa. Nejnáročnější úkoly čekají na studenty maturitních oborů. Školy řeší, jak nahradí zrušenou praxi ve firmách.

Studentka si čte po návratu z jarních prázdnin instrukce na dveřích do budovy Biskupského gymnázia v Hradci Králové (9.3.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Žáci a studenti základních, středních a vysokých škol jsou kvůli rozhodnutí ministerstva zdravotnictví už od středy doma.

Fotogalerie

Hned, jak se v úterý rozkřiklo, že školy zůstanou zavřené, učitelé Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové se sešli a vymýšleli, jak zorganizují domácí výuku.

Vyměňovali si zkušenosti se vzdělávacími nástroji, které už dříve používali, a domlouvali se, jak práci zkoordinují, aby množstvím úkolů studenty nezahltili.

„Většinou každý učitel zůstal u svých ověřených postupů. Máme tam asi čtyři nebo pět platforem. Učňovský obor to má jednodušší, u maturitních jsou úkoly náročnější. S kolegy jsme se dohodli, jak se vystřídají, aby se zatížení nekrylo. Myslím, že to máme docela vyladěné, až jsme byli překvapení, jak se nám to povedlo,“ říká po třech dnech intenzivní práce ředitel školy Jan Opitz.

Učitelé trávili přípravami až devět hodin denně, aby vše stihli. První úkoly odesílali v pátek, další budou následovat dnes.

„Žáci mají týden na vypracování. Máme tam skypové hodiny, něco jsou samostudia, ale většinou chceme, aby u toho byla zpětná vazba. Aby to nebylo jen naučte se od strany A do strany B, ale je k tomu i nějaký test. Buď nám ho žáci zašlou zpět vyplněný, nebo ho dokonce vyplní online, abychom měli jistotu, že si nebudou přeposílat zadání,“ pokračuje ředitel.

Elektronické učebnice poskytne Nová škola či Fraus

Učitelé matematiky dokonce natáčeli vlastní videa, aby studenti viděli postup řešení jednotlivých úloh včetně komentářů. Další materiály mohou použít od kolegů z jiných škol, kteří je ihned začali nabízet ostatním na sociálních sítích, ale i od nakladatelství Nová škola nebo Fraus, která kvůli zrušení prezenční výuky odemkla své elektronické učebnice.

 „Stejně tak poskytneme zdarma prostředí pro online komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma,“ píše Fraus na svém webu.

„Kterékoli multimediální interaktivní učebnice mohou žáci využívat zdarma po dobu 30 dní. Pokud by uzavření škol trvalo déle, volně bezplatná licence bude prodloužena do 30. června,“ stojí na webu Nové školy.

Rozcestník online nástrojů pro vzdělávání na dálku zveřejnilo na svém webu také ministerstvo školství, Česká televize ode dneška spouští projekt UčíTelka pro žáky prvního stupně základních škol a do programu zařazuje i další vzdělávací pořady pro starší děti.

Záleží na tom, jak jsou učitelé zkušení v IT prostředí

Metodickou pomoc připravuje školám i Královéhradecký kraj. „V pátek jsme školám všech stupňů odeslali informace o dostupných online zdrojích a také o přípravě další podpory, kterou na území kraje řešíme. Jde hlavně o podporu učitelů, kteří s touto formou vzdělávání nemají zatím moc zkušeností, podporu a informovanost rodičů a podobně,“ říká náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

„V pondělí se určitě zkusíme podívat na to, co by pro naši školu bylo využitelné. Třeba se tam najde něco, co by nám vyhovovalo lépe, a žákům to také nabídneme,“ reaguje na nabídku kraje ředitelka Střední školy zahradnické v Kopidlně Lenka Nosková.

Vzdělávací portály i vlastní výuková videa plánují nasadit i na gymnáziu v Trutnově. Studijní materiály chtějí posílat hlavně po e-mailech nebo prostřednictvím školního informačního systému Bakaláři, který je mezi školami v Česku nejrozšířenější. Ve hře jsou i další kanály jako skupiny v aplikaci WhatsApp, Skype a další způsoby přímé komunikace.

„Záleží na tom, jaký předmět kdo učí, v jakém ročníku a jaké má zkušenosti s IT prostředím. Apeluji na učitele, aby samozřejmě nenechali studenty úplně mimo, ale aby je také nezahltili. Je zbytečné dostávat je do stresových situací. Musíme také odlišovat maturitní ročník třeba od prvních čtyř ročníků osmiletého studia, kde je naléhavost úplně jiná,“ upozorňuje ředitel trutnovského gymnázia Petr Skokan.

Podle něj by současná situace neměla ohrozit přípravu studentů k maturitě. Pokud budou zodpovědně plnit úkoly, několikatýdenní absence ve školní budově by neměla být problém.

Učitelé přetížili server Bakalářů, žáci opustili praxe ve firmách

Přes portál Bakaláři komunikují se studenty také na průmyslovce v Rychnově nad Kněžnou nebo na střední škole v hradecké Hradební ulici.

„Úkoly jim zadáváme od prvního dne. Každý učitel si to řeší po svém, nijak jsem to nesjednocoval. Dokonce Bakaláře zahltili, takže to v jednu chvíli úplně kleklo,“ přiznává ředitel školy v Hradební ulici Pavel Jankovský.

„Na domácí přípravu jsme tento systém používali i dříve, ale teď je to masivnější,“ míní ředitelka rychnovské průmyslovky Dana Havranová, která musela žáky stáhnout i z odborných praxí ve firmách.

Až přísná opatření skončí, bude tak škola hledat způsoby, jak chybějící praktickou výuku dohnat.

Zatímco jinde jsou školy zcela zavřené a učitelé pracují z domova, život se ani po nařízení ministerstva nemůže zastavit na zahradnické škole v Kopidlně na Jičínsku. Studenti jsou sice pryč, ale učitelé se dál musejí starat o rostliny ve sklenících. Jen co dokončí úlohy a odešlou je svým žákům, jdou vypomáhat se zahradničením.

„Máme tam rozpracovanou výrobu, protože máme zakázky na jaro. Naši učitelé se střídají, aby pomohli zahradnickému provozu, abychom to všechno zvládli,“ vysvětluje ředitelka Lenka Nosková.

Školy mohou být zavřené celý měsíc, maturity jsou v ohrožení

Z dosavadních informací ministerstva zdravotnictví vyplývá, že školy by měly být zavřené nejméně měsíc. To je podle ředitelů problém. Už 8. dubna jsou totiž naplánované písemné maturity z českého jazyka. Někde se navíc maturuje i z praktických předmětů. Nyní proto není jasné, jak to s maturitami bude. Termíny by se mohly posouvat i u přijímacích řízení.

„Ministerstvo by muselo zrušit to nařízení nebo pozvat maturanty na zkoušky a pak to zase vrátit. Nebo slohové práce posunout třeba směrem k didaktickým testům. Státní část maturitní zkoušky je v tuto chvíli velmi na vodě,“ míní Pavel Jankovský.

„Tápeme, ale je jasné, že zřizovatel ani ministerstvo školství teď nemohou učinit nějaké rozhodnutí, protože nevíme, co bude za měsíc,“ chápe Opitz.

„Myslím, že ministerstvo bude do poslední chvíle čekat, jestli to zvládneme v těch nastavených termínech. Ale domnívám se, že pokud to bude potřeba, s termíny při nějaké vůli lze pracovat,“ uzavírá Skokan.

Hradec má první nakažené

První nakažené novým typem koronaviru o víkendu potvrdil Hradec Králové. O prvním pacientovi, jenž je s mírným průběhem nemoci COVID-19 v domácí izolaci, informoval hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) v sobotu. Další nakažený přibyl v neděli.

Ani jeden z nich není pracovníkem ve zdravotní, sociální nebo školské oblasti, nejsou to ani zaměstnanci magistrátu a městských společností. V celém kraji bylo v neděli odpoledne identifikováno osm nemocných, situace zůstala stejná podle ČTK i dnes ráno. Kvůli nákaze je v posledních dnech přetížená linka 112. „V souvislosti se šířením koronaviru je určená pouze pro případy, kdy volající má skutečně vážné zdravotní obtíže,“ upozornil Hrabálek.

Na vládní opatření zareagovali někteří restauratéři a provozovatelé hospod v Hradci Králové i dalších městech. O víkendu zavedli výdejní okénka ve svých provozovnách a začali jídla rozvážet.

Královéhradecký kraj v sobotu obdržel první várku respirátorů z vládního balíčku. Dorazilo však pouhých 1 050 kusů. Tisíc jich dostane hradecká fakultní nemocnice, zbytek zdravotnická záchranná služba. „Postupu ministerstva zdravotnictví a klíči pro rozdělení respirátorů nerozumím. Ostatní kraje jsou na tom podobně,“ přiznal hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). 

Dodávku roušek získal Královéhradecký kraj v pondělí, rozdělí jich 21 tisíc mezi sociální služby v regionu. Sedmnáct tisíc roušek kraji věnovala společnost Život bez bariér, se kterou dar domluvil hejtman. Další čtyři tisíce roušek zaslal do kraje stát.

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo průběžné zásobování krajů respirátory. „Kraj těmito ochrannými pomůckami vybaví předně pracovníky zdravotnické záchranné služby a personál v krajských nemocnicích, kteří přichází přímo do styku s nakaženými pacienty. Poté respirátory půjdou do ordinací praktických lékařů pro dospělé i děti a dorost, ambulantním specialistům, stomatologům a lékárníkům,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Hejtman v neděli požádal dobrovolné hasiče, aby v obcích aktivně pomáhali především seniorům a lidem s omezeným pohybem. Měli by jim pomoci zajistit léky, rozvážet základní potraviny a potřeby pro domácnost.

Od pondělí zavřel safari park ve Dvoře Králové nad Labem, minimálně do 24. března. Zvláštní režim platí pro ošetřovatele a další zaměstnance. „Do práce chodí oblečení už z domu, aby se nepotkávali v šatnách, a dodržují zvýšená hygienická opatření,“ řekla mluvčí zoo Markéta Grúňová.

Náchodská radnice po nedělní mimořádné poradě rozhodla, že od pondělí bude do odvolání uzavřené dětské dopravní hřiště v Bělovsi, stadion Hamra a víceúčelové hřiště na Hamrech. Město pro praktické lékaře, zdravotní sestry, úředníky, městské policisty a pracovníky mateřských škol v Náchodě zajistilo 500 nanoroušek a stejný počet respirátorů. (top, tů)

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Recidivista sušil doma konopí jako prádlo, kolem skleníků nastražil pasti

Třiatřicetiletý recidivista z Rychnovska těsně před nástupem do vězení ukázal zasahujícím policistům pasti, které...

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín - Hradec 2:3, hosté byli pořád napřed, rozhodl kuriózní gól Vlkanovy

Až třetí gól byl vítězný. Fotbalisté Hradce Králové pokračují ve velmi dobrých výkonech a výsledcích, v 11. kole...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Rychlost je klíčová, hájí lesníci těžbu a odlámání skály na Broumovsku

Naštvaní lidé svolali debatu k necitlivé těžbě v kůrovcových lesích na Broumovsku. Spouštěčem byla odsekaná skála na...

Střed Jičína přetěžují auta. Víc prostoru by mohli dostat kolaři i pěší

Jičínská radnice rozjela debatu o dopravě ve městě v příštích dekádách. Lidé si přejí přehledné křížení pěších a...

Nájin už nebude dávat vajíčka, bílé nosorožce ze zkumavky by mohla vychovat

Jeden z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, dvaatřicetiletá samice Nájin, už nebude poskytovat vědcům...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...