Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Vir zasáhl polovinu domovů pro seniory v hradeckém kraji, shánějí posily

  16:34
Polovina domovů pro seniory v Královéhradeckém kraji se potýká s nákazou novým koronavirem. Nemoc se rozšířila mezi personálem i klienty ve 37 zařízeních. Očekává se, že plošné testy odhalí nemoc u dalších zaměstnanců. Ředitelé proto shánějí, kdo je zastoupí.

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera

Tři oddělená poschodí, na patře čtyři samostatné úseky, v každém osm seniorů. Přísná bezpečnostní opatření, podle nichž se personál i klienti mezi sebou nepotkávali více než ve dvou osmičlenných skupinách, až dosud pomáhaly Domovu důchodců v Černožicích na Hradecku odolávat infekci novým koronavirem.

V červenci se sice nákaza v domově objevila, ale plošné testy ji potvrdily jen u pěti zaměstnanců. Teď se však virus vrátil a zasáhl i klienty.

„V pondělí se nám jeden pán zhoršil, takže jsme volali záchranku a udělali mu antigenní test. Vyšel pozitivně, a tak jsme ihned otestovali celé patro. To je rozděleno na čtyři úseky. V jednom bylo sedm pozitivních, ve druhém dva. Všechny případy už jsou potvrzeny PCR testy,“ říká ředitel domova v Černožicích Martin Scháněl.

Další testování odhalilo dva nakažené zaměstnance a sedm klientů. Od středy je proto domov v karanténě a jeho zaměstnanci mohou jen do práce a domů. Za malým rozsahem nákazy stojí přísná opatření a oddělený provoz, který v domově funguje už od jara, a také její rychlé odhalení díky testům, jež zobrazí výsledky do 15 minut.

„Před měsícem jsme nakoupili asi 250 testů a testovali jsme personál, když se někdo necítil dobře. Až dosud jsme však nikoho neodhalili,“ pokračuje ředitel. Podle nařízení vlády od neděle už bude domov plošně testovat každých pět dní.

V černožickém domově, který má na sto klientů, nyní kvůli karanténě, nemocem nebo péči o děti chybí 21 zaměstnanců. Vedení proto domlouvá šest dobrovolníků, kteří by měli pomoci překlenout nejhorší období. „Dělá se jen to nejnutnější, aby byli klienti zabezpečení,“ přiznává Scháněl.

V podobné situaci jako domov v Černožicích je nyní podle hejtmanství 37 z 80 pobytových sociálních služeb v kraji.

Největší domov měl asi 150 nakažených, málo úmrtí

S koronavirem bojuje i největší krajský domov pro seniory U Biřičky v Hradci Králové, který má 340 klientů. Také tam se v srpnu objevila nákaza u jedné zaměstnankyně, avšak podařilo se ji včas izolovat. Nové případy se U Biřičky objevily až v polovině října. Původ se nepodařilo zjistit.

„V první vlně testování bylo zjištěno 82 nakažených osob, ve druhé 53 nově infikovaných. Celkem onemocnělo 82 klientů a 53 zaměstnanců,“ uvedla na začátku listopadu ředitelka domova Daniela Lusková.

Jedna klientka byla převezena do nemocnice a o další se stará personál domova. „Zemřelo 7 klientů s covidem-19 a s řadou dalších onemocnění. Celkový počet úmrtí odpovídá průměru posledního roku a počtu úmrtí v loňském říjnu,“ stojí v poslední zprávě z 1. listopadu.

V tomto týdnu další vlna testů odhalila 4 nově nemocné zaměstnance a 9 klientů. Domovu se daří udržet pozvolný prostup nemoci i díky tomu, že v mezidobí mezi nařízenými testováními provádí vlastní antigenní testy. „Situace se rapidně zlepšuje. Někde dokonce covidové zóny zmenšujeme. Komplexní informaci ale budu mít až v závěru týdne,“ říká Lusková.

Také v Hradci Králové se snaží skupiny seniorů a o ně pečující personál oddělit. Vzhledem k masivnímu výpadku zaměstnanců to však není vždy možné. Domovu vypadlo přes 50 z běžných 240 pracovníků. Narychlo je nahradilo 12 studentů a 37 dočasných zaměstnanců. Díky rychlému zajištění náhradních pracovních sil domov nemusel žádat o pomoc armádu.

Hejtman ocenil Biřičku i personál dalších domovů

„Biřička je mimořádná, s paní ředitelkou jsem několikrát osobně hovořil. Ona je krizová manažerka, na nic nečekala, domluvila se s hygienou na testování, vytvořila si velmi rychle dobrovolnickou skupinu lidí, kterou doplnila chybějící personál, a jela v krizovém scénáři,“ chválí Luskovou hejtman Martin Červíček (ODS).

Vyzdvihuje však i práci lidí v dalších domovech: „Ve zdravotnictví i v sociálních službách teď padáme na ústa. Ti lidé opravdu jedou naplno a za to si zaslouží poděkování.“

Kraj čeká, jak v domovech dopadnou nařízené plošné testy. Odhaduje se, že počty nakažených zaměstnanců opět stoupnou. V práci jich tak bude ještě méně než dosud. Kraj proto oslovil ředitele krajských škol, jestli by se mezi učiteli nenašli dobrovolníci, kteří by v domovech vypomohli. Podobně to už dříve udělal v případě dětských domovů.

„Propojili jsme se také se studentskou asociací Pomáháme si, která vytváří databázi dobrovolníků, a oslovujeme naše příspěvkové organizace, protože nebudeme potřebovat jen ošetřovatele, ale také pomocný personál na úklid, podávání jídla a na další aktivity. Pokud by nastala krizová situace, aby měl o klienty kdo pečovat,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

Kurzy ošetřovatelství budou jednodenní

Kraj chce zveřejnit také výzvu pro širokou veřejnost. Se zdravotnickou školou v Hradci Králové už je domluven, že pro dobrovolníky uspořádá jednodenní kurzy ošetřovatelství.

V některých domovech kromě dobrovolníků pomáhají také ošetřovatelé z jiných zařízení, třeba v Borohrádku na Rychnovsku nebo Nové Pace. Oběma přišly na pomoc létající týmy z Domova důchodců Tmavý Důl na Trutnovsku. I ten má za sebou průchod koronavirem. Testy tam v polovině října odhalily 14 pozitivních zaměstnanců a 31 klientů.

„Byli jsme až do úterka v karanténě. Ke konci minulého týdne už jsme PCR testy měli negativní. Tento týden se nám vrací pracovníci, kteří byli v desetidenní izolaci, takže jsme vlastně v plném stavu. Přečkali jsme to poměrně dobře, tak poskytujeme maximální pomoc organizacím, které to potřebují,“ říká ředitel domova Antonín Stanislav.

V Jičíně už věří, že se situace lepší

Koronavirus mají zřejmě za sebou v Jičíně, kde se nákaza objevila kolem 9. října a zasáhla přes 20 klientů a stejný počet zaměstnanců.

„Všichni klienti už jsou po karanténě, takže žádného pozitivního nemáme. Máme jednoho pozitivního zaměstnance a tři by se tento týden měli vrátit po karanténě. Proti tomu, co zde bylo, se dnešní stav dá nazvat stabilizovaným,“ sděluje ředitel Sociálních služeb města Jičína Tomáš Kolátor.

Přesto mu chybí šest pracovníků v domově a pět v pečovatelské službě. Denní stacionář v Jičíně zavřeli už 12. října kvůli pozitivnímu nálezu u jedné pracovnice. Další dvě pomáhají nahradit výpadek v pečovatelské službě.

„Naučili jsme se ošetřovat s menším počtem osob a také používat rezervy. Na místa ošetřovatelů nastoupily sociální pracovnice, vedoucí, s covidovými pacienty dokonce pracovali tři lidé z městského úřadu, dvě sestřičky nám půjčil kraj z Lampertic a ze Sobotky. Lidé volali, jestli potřebujeme pomoci, neměli strach sloužit s covidovými pacienty. Bylo to náročné, ale jsem rád, že jsme to dosud zvládli,“ říká Kolátor.

  • Nejčtenější

Cestu do Krkonoš má zalít nová přehrada. V Trutnově chystají petici

Premium Stát zvažuje postavit přehradu Babí na okraji Trutnova. Pokud by na to došlo, pod vodou skončí důležitá spojnice s...

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hradecký okruh zablokovala řepa. Vysypala se z havarovaného kamionu

Na okruhu Hradce Králové v pondělí večer havaroval kamion, který převážel řepu. Ta se při nehodě z návěsu vysypala, z...

Z historického náměstí v Novém Městě zmizí přetížená silnice první třídy

Přes cenné historické náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku v budoucnu nepovede silnice první třídy. Cesta ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA....

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Auto sjelo do rybníka v rybářském revíru, lovili ho potápěči od hasičů

Osobní auto sjelo zřejmě nedopatřením pod hladinu rybníka v Černožicích na Královéhradecku. S jeho vyproštěním přijeli...

Řidič kamionu pil během vykládky pivo, za bránou nadýchal tři promile

Opilý řidič kamionu se chystal vyrazit na cestu dlouhou 300 kilometrů. Vykládku zboží v Týništi nad Orlicí na...

Dvorská knihovna rozváží až do domu. Nejvíc se čtou detektivky

Přestože je Městská knihovna ve Dvoře Králové zavřená, knihy i časopisy se z ní ke čtenářům dostanou. Za nouzového...

Školkám chybí místa pro děti, Hradec nezareagoval na výstavbu nových bytů

Hradec Králové opět řeší nedostatek míst ve školkách. Ty jsou už teď plné a navíc jim brzy vyprší výjimky hygieniků...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...