Snímky zachycují dekontaminaci královéhradeckých zdravotnických záchranářů po ostré akci u pacienta s koronavirem, nešlo o cyklistu. | foto: archiv ZZS Královéhradeckého kraje

Muž v Hradci místo karantény vyrazil na kolo a spadl. Ohrozil záchranáře

  • 130
Mladý muž z Hradce Králové nedbal po návratu z Itálie na karanténu a ohrozil přímo záchranáře. Zdravotníci u něj zasahovali, když na ulici spadl z kola. Posádka však naštěstí zraněného předem vyzpovídala, takže pak použila speciální oděvy. Muži hrozí postih od policie i hygieniků.

Cyklista se zranil v sobotu v Hradci Králové. Přitom v té době měl být doma, jelikož přijel z Itálie, považované kvůli výskytu koronaviru za rizikovou oblast.

„Muž utrpěl běžný úraz a lehce se zranil. Dopadlo to dobře, ale jen proto, že máme určitý postup a posádka z muže aktivně vytáhla informaci o tom, že se vrátil z Itálie,“ uvedl mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Zdravotníci se tak převlékli, aby se chránili před možnou nákazou. Pacienta pak převezli do hradecké fakultní nemocnice. Poté se posádka i sanita musely dekontaminovat, na čemž záchranka spolupracuje s hasičským sborem.

„V současné době musíme myslet na to, že lidé nemají povinnost sdělovat údaje o karanténě. Proto se operátoři na tísňové lince i posádky v terénu  vyptávají napřed na epidemiologickou i klinickou anamnézu, tedy zda se například lidé vrátili z Itálie, zda mají teplotu nebo jiné příznaky. Když zazvoní u dveří, pak poodstoupí, vyptají se blíže, pak se případně převléknou do ochranných pomůcek,“ popsal Novák.

Zdravotníci už případ předali policii a ta se jím zabývá. „Případ muže řešíme jako dopravní nehodu. Porušení karantény jsme zaevidovali a předáme ho k vyřešení krajské hygienické stanici,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Hygienici v Hradeckém kraji zaznamenali ještě dva podobné případy porušení karantény. V případu cyklisty se čeká, až mu skončí karanténa. 

„Muž je stále v karanténě. Správní řízení pro porušení karantény zahájíme až po uplynutí povinnosti karanténu dodržovat,“ řekla mluvčí hradecké krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Posádka záchranky může v krajním případě skončit v karanténě

Podle zdravotnických záchranářů nejde o nijak malicherný případ. Pokud by se posádka dostala do kontaktu s někým, kdo je nakažen koronavirem, musela by do dvoutýdenní karantény. Výpadek by pak pocítili ostatní záchranáři, kteří by si museli podělit směny, s obsazením služeb by však později mohl být problém.

Také dekontaminace, kvůli kterým hasiči zřizují speciální pracoviště, zasahují do provozu záchranky. Napřed se speciálním roztokem čistí záchranáři, pak sanita. Dezinfekce pacientského prostoru sanitky se speciálním přístrojem zabere 1,5 hodiny.

„Když se to sečte, posádka chybí v řádu několika hodin v systému, jsou to manévry záchranářů a hasičů. Pokud je to nezbytné, nedá se nic dělat. Pokud jde ale o něčí nezodpovědnost, je to na pováženou,“ varoval mluvčí záchranky Ivo Novák.

Povinnost zůstat v domácí karanténě platí pro všechny lidi, kteří se po půlnoci na 7. března vraceli do Česka z Itálie. Šíření koronaviru může být trestným činem, ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci a její šíření může být hodnoceno jako překročení zákona.

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví je možné uložit finanční sankci až do výše 3 milionů korun za porušení mimořádného opatření.

V Královéhradeckém kraji se dosud potvrdilo onemocnění COVID-19 u čtrnácti lidí.