Pervitin, LSD, anabolika. Dealeři zkoušejí pronést drogy na Hip Hop Kemp

  15:41aktualizováno  15:41
Policie zadržela několik dealerů drog a odhalila další desítky lidí, kteří s drogami v zavazadlech mířili do areálu letiště v Hradci Králové na festival Hip Hop Kemp. Jen za první dva dny zvláštních opatření jde o osm trestných činů, 47 přestupků a dalších osm řidičů pod vlivem drog. Na pokutách hlídky vybraly už téměř 200 tisíc korun.

Policisté kontrolují návštěvníky mířící na Hip Hop Kemp na hradecké letiště. | foto: Policie ČR

Policejní statistika zahrnuje pouze data za úterý a středu, tedy dva dny před oficiálním zahájením festivalu. Hlídky za tu dobu zkontrolovaly 942 lidí a 352 vozidel.

Kromě pořádkových či dopravních policistů se mimořádných kontrol účastní také pracovníci celní správy, cizinecké police a psovodi se psy speciálně vycvičenými pro odhalování drog.

„Spolupracujeme také s polskými kolegy, abychom v maximální míře prolomili jazykovou bariéru, zejména při řešení konkrétních situací,“ uvedla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Policisté kontrolují návštěvníky Hip Hop Kempu už po několikáté. Na základě předchozích zkušeností si proto vytipovávají riziková auta i lidi, kteří do areálu míři pěšky nebo hromadnou dopravou. Neunikl jim ani dealer, který se snažil drogy na hradecké letiště provézt v taxíku.

„Domníval se, že když přijede k letišti s hradeckou taxislužbou, nebude kontrolován. U sebe měl velké množství různých typů drog, které byly prokazatelně určeny k dalšímu prodeji. Skončil v policejní cele a bude obviněn,“ popsala mluvčí.

Další drogy policisté odhalili v dodávce, která zásobovala stánek s občerstvením. V noci na středu zadrželi také Slováka, který se do areálu pokusil pronést 19 tablet extáze. I ten skončil v policejní cele a na festival se nepodívá.

Fotogalerie

„Zajištěné drogy jsou různého typu. Od nejčastější marihuany, přes pervitin, extázi, LSD, amfetamin až po nové syntetické drogy, včetně různých anabolik s hormonálními účinky,“ uvedla. 

Policisté kontrolují návštěvníky na několika stanovištích v okolí letiště. Snaží se zamezit tomu, aby se drogy na festival vůbec dostaly. Cizinecká policie navíc kontroluje pravost a platnost dokladů u cizinců. Například to, zda nemají zakázaný pobyt v Česku. Podle ČTK organizátoři kvůli přísným kontrolám očekávají pokles návštěvnosti z loňských 16 tisíc na 5 tisíc lidí. Kontroly jsou prý neadekvátní, což policie odmítá. 

Hip Hop Kemp se koná ve Festivalparku na hradeckém letišti ode dneška do soboty. První „zahřívací“ koncerty začaly už ve středu odpoledne.

Tisíce návštěvníků míří do areálu hlavně z Prahy a Polska. V okolí letiště je kvůli tomu omezená doprava. Policie posílila hlídky nejen poblíž areálu, ale i v nákupních centrech, kde v minulosti docházelo k drobným krádežím. 

To se opakuje i letos. V jednom z obchodních domů policisté ve středu před polednem zadrželi cizince, který ukradl drobnost v hodnotě několika desítek korun. Jenže při kontrole vyšlo najevo, že je to neúspěšný žadatel o azyl z Německa, který měl v Mnichově čekat na vyhoštění z Evropské unie.

„Hlídka zjistila, že se na území České republiky zdržuje neoprávněně, bez platného víza a povolení k pobytu. Na území Německa je dobře známý z drogové subkultury. Cizinec strávil noc v policejní cele a druhý den byl předán německé policii,“ sdělila policejní mluvčí Eva Prachařová. 

S drogami u návštěvníků měl festival problém už před třemi lety. Tehdy tam policie zabavila tři kila marihuany a obvinila deset lidí. Hip Hop Kemp kvůli tomu dokonce přišel o městskou dotaci 400 tisíc korun

Autor:

Nejčtenější

V Červeném Kostelci na Náchodsku se střílelo, na místě zůstali dva mrtví

Policie (ilustrační foto)

V pondělí odpoledne vystrašila obyvatele Červeného Kostelce na Náchodsku střelba. Policie podle serveru tn.cz našla v...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Udala expartnera za znásilnění jejich malé dcery, u soudu žena otočila

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ invalidního důchodce obžalovaného ze znásilnění nezletilé dcery....

Další z rubriky

Řidič vjel na nechráněný přejezd v polích, srážku s motorákem nepřežil

Tragická nehoda na přejezdu v Sověticích.

Na nechráněném železničním přejezdu v Sověticích na Hradecku zemřel 46letý řidič. Muž jel po panelové polní cestě a...

Antimonopolní úřad zrušil tendr na zajištění veřejné autobusové dopravy

Regionální doprava Oredo v Královéhradeckém kraji

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz