Polsko na 15 dnů obnoví kontroly hranic. Dotkne se to i Krkonoš

  10:34aktualizováno  10:34
Od pátku se v Krkonoších a Orlických horách na 15 dnů zavře takzvaná zelená hranice do Polska. Turisté se tak do země dostanou jen přes oficiální přechody. Polsko navíc na hranici zavede dočasné kontroly. Důvodem je lepší zajištění bezpečnosti varšavské konference OSN ke změnám klimatu.
Polská republika totiž od 8. listopadu zavede kontroly na všech svých hranicích (ilustrační foto).

Polská republika totiž od 8. listopadu zavede kontroly na všech svých hranicích (ilustrační foto). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Konference, na níž se sejdou ekologičtí experti a představitelé 190 zemí, potrvá od 11. do 22. listopadu. Vzniknout by na ní měl například zárodek dohody o snižování exhalací skleníkových plynů, která by měla začít i platit v roce 2020.

Polsko proto zavře na 15 dnů zelenou hranici. Turisté tak budou moci do země vstupovat jen přes vybrané hraniční přechody, na kterých budou zavedeny dočasné kontroly. 

"Cestující mohou být vyzváni k předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu nebo podrobeni důkladnější kontrole," upozornil mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Kontroly budou i na 31 přechodech pro pěší a cyklisty

Kromě klasických automobilových a železničních přechodů budou pro cestu do Polska otevřeny i přechody pro pěší a cyklisty vedoucí většinou po turistických stezkách. V Krkonoších, Orlických horách, Broumovském výběžku a okolí Kralického Sněžníku jich bude celkem 31.

V Krkonoších tak turisté mohou hranici překročit například u Luční boudy, Petrovy boudy nebo v Harrachově. V Broumovském výběžku půjde hranici legálně překročit například u Zdoňova nebo Libné.

Přechod pro pěší a cyklisty bude dále i u Masarykovy chaty nebo na vrcholu Kralického Sněžníku.

"Ačkoli polská strana sdělila, že nebudou kontrolováni všichni cestující, při případné kontrole by tyto dokumenty mohla polská policie vyžadovat," podotkla Denisa Čermáková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Kontroly na hranicích by měly být operativně na vybraných místech v závislosti na vyhodnocení konkrétní situace polskou policií.

"Cílem opatření je především minimalizovat bezpečnostní rizika spojená s pořádáním konference a zabránit vstupu nežádoucích osob na polské území," upřesňuje Čermáková.

Pozor na zbraně a pyrotechniku

Kontroly dokladů by měly být zhruba ve stejném rozsahu jako před vstupem České republiky a Polska do Schengenského prostoru. Čeští policisté ale upozorňují řidiče, aby si před cestou zkontrolovali, jestli v autě náhodou nepřevážejí předměty, které by při případné kontrole mohly posádce způsobit problémy.

"Jde například o zbraně nebo zábavní pyrotechniku," upřesnila mluvčí ministerstva a dodala, že by se řidiči měli důkladně seznámit i s polskými předpisy.

Polsko využívá možnosti dočasně zavést hraniční kontroly v souladu s Schengenským hraničním kodexem. O této skutečnosti muselo ostatní státy Schengenu v předstihu informovat.

"Informaci o dočasném zavedení kontrol z polské strany jsme dostali dopisem 21. října," upřesnila Čermáková. Kompletní seznam přechodů je ke stažení na webových stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz.

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Kde muzicírovali, pomáhali. Polický orchestr vybral v ulicích 190 tisíc

Zahraniční zastávkou v pouličním turné Police Symphony Orchestra byly Drážďany,...

Nadšení amatéři z Police Symphony Orchestra dobývali ostruhy na pouličním turné. Cestovali vlakem a při Busking Tour...

Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená, její oprava ale pokračuje

Jantarovou cestu na hřebenech Krkonoš kameníci opravují tradičním štětováním.

Turisté v Krkonoších mohou od pátku znovu procházet cestou z Růžové hory na Sněžku. Řemeslníci za více než měsíc...

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz