Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

  9:45
Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem, nebude chybět festival Hudební fórum Hradec Králové. Přehlídka soudobé hudby ze světových pódií, která se tu z velké části předvede v českých premiérách, bude mít letos již 14. ročník.
Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková. | foto: Tomáš Nosil

Listopadové koncerty opět vizuálně oživí světelný a výtvarný design, a to videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky.

„Na tomto ročníku festivalu vystoupí mimo jiné slovenský houslový virtuos Milan Paľa, varhanice Katta, hostovat zde bude orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc, ale také hradecký dětský pěvecký sbor Jitro. V programu úvodního a závěrečného koncertu festivalu dostanou značný prostor varhany,“ říká dramaturg zdejšího orchestru i festivalu Marek Hrubecký.

Každý ze čtyř pořadů od 20. do 27. listopadu má název: Fantastická zoologie, Anděl světla, Hvězdy tančí a Koncert pro lidská práva. Zazní díla Masona Batese, Jamese MacMillana, Giji Kančeli, Pascala Dusapina, Johna Harbisona či v Hradci dobře známého minimalisty Johna Adamse.

Zásadní změnou v uměleckém směru je funkce šéfdirigenta, od 41. sezony jím je švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

„Jsme přesvědčeni, že se nám podařilo angažovat výjimečnou dirigentskou osobnost. Zehnder je jak zkušeným dirigentem, tak i virtuózním sólovým i komorním hráčem. Věříme, že oba tyto pohledy přispějí k otevřené spolupráci a další motivaci pro hráče našeho orchestru. V Hradci se také jistě hodí Zehnderův cit pro vedení regionálního tělesa s přesahem na národní a mezinárodní scénu, což je víceméně shodný profil, jaký má jeho domovský Symfonický orchestr Biel Solothurn,“ říká ředitel Filharmonie Václav Derner.

Se zdejším orchestrem Zehnder spolupracuje už deset let jako dirigent i sólista nejen v abonmá a na Hudebním fóru, ale také na koncertech v Česku i Švýcarsku. Společná vystoupení vysílal opakovaně Český rozhlas a nechyběla u nich ani Česká televize.

Romantici a klasici 20. století

S novým šéfdirigentem přicházejí též nové repertoárové impulzy. „Ve své první hradecké sezoně rozehraje Zehnder všechny barvy velkého symfonického orchestru: díla pozdních romantiků Richarda Strausse a Rachmaninova i impresionistů Debussyho, Respighiho a Fally. Pozadu nezůstanou klasici 20. století Stravinskij a Bernstein. Druhým pilířem pomyslného mostu k posluchači se stane slovanská romantická hudba: Čajkovskij a u oslav 100. výročí československé státnosti Smetana,“ naznačuje Marek Hrubecký. Chystá se také divácky vděčný koncert na Silvestra či na svátek sv. Valentýna.

Smetanovy tance z Prodané nevěsty a Má vlast, Dvořákova Česká suita a Houslový koncert nebo Sukova Praga a Janáčkova Sinfonietta se stanou ozdobou výročí státnosti. Čestné místo mezi hosty budou mít dirigenti Andreas Sebastian Weiser, Petr Altrichter, Stanislav Vavřínek, Vojtěch Spurný, klavíristka Elizabeth Leonskaja, barytonista Roman Janál, houslista Jiří Vodička či varhaník Jaroslav Tůma.

„Filharmonie naslouchá abonentům, kteří chtějí žít naplno, vidět dirigenta, jak řídí orchestr a zároveň koncertuje na klavír, kteří v příchodu jara slyší vyzvání k tanci, nebojí se prožít mahlerovskou trýzeň lásky, chtějí se Schumannem či Smetanou vyhrát nárok na nevěstu i nechat zazářit vítězství pravdy a lásky,“ poodhaluje v náznacích některé z dalších dramaturgických momentů Marek Hrubecký. 

Oproti minulosti se v celé sezoně i napříč abonentními řadami počítá s repertoárovými možnostmi nových varhan v sále na Eliščině nábřeží.

Zorro s Douglasem Fairbanksem

Širší prostor dostanou i jiné žánry. V Modré řadě s podtitulem Mezi proudy vystoupí kapela Cigánski diabli či Prague Cello Quartet, který má v repertoáru klasické a filmové skladby i jazzové, rockové a popové hity. 

„Kdo pamatuje Chaplina z předminulé sezony, jistě tentokrát ocení Zorra mstitele, opět s dirigentem Robertem Israelem. Černobílý němý film z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem na plátně živě doprovodí symfonický orchestr,“ říká dramaturg. 

V koncertu Broadway Lights zazpívá Yvetta Blanarovičová písně z muzikálů My Fair Lady, West Side Story či Chicago.

V Červené - divadelní - abonentní řadě dojde na Čajkovského balet Labutí jezero, Verdiho La Traviatu či Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. „Chystáme i uvedení baletu Joshua Tree Symphony, k němuž na objednávku komorního baletu a filharmonie v Los Angeles složil hudbu Zbyněk Matějů. Dílo v USA od premiéry v srpnu 2017 sklízí úspěch. Při uvedení v hradecké Filharmonii, kde vznikla i pracovní nahrávka, přislíbil osobní účast autor choreografie Raiford Rogers. Půjde nejen o českou, ale i o evropskou premiéru,“ říká Hrubecký.

Zelená řada nabízí muzikály a operety, tedy Kdyby tisíc klarinetů divadla Semafor, operetu Noc v Benátkách, muzikál Zvonokosy a veselohru Holka nebo kluk.

„Druhým ročníkem pokračuje Hradecký memoriál. Kromě Mé vlasti a muzikálu Kdyby tisíc klarinetů patří do jeho programu dvojkoncert Peter Lipa Bandu a Vladimíra Mišíka & Etc... a též monumentální Requiem „Oratio spei“ - Modlitba naděje od současného slovenského, v Praze žijícího skladatele Juraje Filase. Requiem zazní jako připomínka 100. výročí ukončení 1. světové války,“ uvádí dramaturg. 

Dojde také na reprízu projektu Michael Jackson Symphony, do Filharmonie se vrátí Hradišťan, o Vánocích zazpívá Štefan Margita a zazní tradiční Rybova Česká mše vánoční.

Autor:
  • Nejčtenější

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

30. listopadu 2023  21:08,  aktualizováno  21:57

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné,...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec si vyšlápl na Spartu, Vítkovice i bez Muellera trápily Pardubice

30. listopadu 2023  17:50,  aktualizováno  22:16

Vyrovnané bitvy s dramatickými koncovkami přinesly dvě předehrávky hokejové extraligy. Hradec si...

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Hradec jde do boje s favoritem. Vyřadit Slavii byla velká euforie, vzpomíná Rolko

6. prosince 2023  8:18

Byl to slavný gól v době, kdy se hradecký klub v nelehké situaci vzpamatovával z agónie, když mu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...