Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

  9:45aktualizováno  9:45
Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem Zehnderem, nebude chybět festival Hudební fórum Hradec Králové. Přehlídka soudobé hudby ze světových pódií, která se tu z velké části předvede v českých premiérách, bude mít letos již 14. ročník.

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková. | foto: Tomáš Nosil

Listopadové koncerty opět vizuálně oživí světelný a výtvarný design, a to videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky.

„Na tomto ročníku festivalu vystoupí mimo jiné slovenský houslový virtuos Milan Paľa, varhanice Katta, hostovat zde bude orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc, ale také hradecký dětský pěvecký sbor Jitro. V programu úvodního a závěrečného koncertu festivalu dostanou značný prostor varhany,“ říká dramaturg zdejšího orchestru i festivalu Marek Hrubecký.

Každý ze čtyř pořadů od 20. do 27. listopadu má název: Fantastická zoologie, Anděl světla, Hvězdy tančí a Koncert pro lidská práva. Zazní díla Masona Batese, Jamese MacMillana, Giji Kančeli, Pascala Dusapina, Johna Harbisona či v Hradci dobře známého minimalisty Johna Adamse.

Zásadní změnou v uměleckém směru je funkce šéfdirigenta, od 41. sezony jím je švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

„Jsme přesvědčeni, že se nám podařilo angažovat výjimečnou dirigentskou osobnost. Zehnder je jak zkušeným dirigentem, tak i virtuózním sólovým i komorním hráčem. Věříme, že oba tyto pohledy přispějí k otevřené spolupráci a další motivaci pro hráče našeho orchestru. V Hradci se také jistě hodí Zehnderův cit pro vedení regionálního tělesa s přesahem na národní a mezinárodní scénu, což je víceméně shodný profil, jaký má jeho domovský Symfonický orchestr Biel Solothurn,“ říká ředitel Filharmonie Václav Derner.

Se zdejším orchestrem Zehnder spolupracuje už deset let jako dirigent i sólista nejen v abonmá a na Hudebním fóru, ale také na koncertech v Česku i Švýcarsku. Společná vystoupení vysílal opakovaně Český rozhlas a nechyběla u nich ani Česká televize.

Romantici a klasici 20. století

S novým šéfdirigentem přicházejí též nové repertoárové impulzy. „Ve své první hradecké sezoně rozehraje Zehnder všechny barvy velkého symfonického orchestru: díla pozdních romantiků Richarda Strausse a Rachmaninova i impresionistů Debussyho, Respighiho a Fally. Pozadu nezůstanou klasici 20. století Stravinskij a Bernstein. Druhým pilířem pomyslného mostu k posluchači se stane slovanská romantická hudba: Čajkovskij a u oslav 100. výročí československé státnosti Smetana,“ naznačuje Marek Hrubecký. Chystá se také divácky vděčný koncert na Silvestra či na svátek sv. Valentýna.

Fotogalerie

Smetanovy tance z Prodané nevěsty a Má vlast, Dvořákova Česká suita a Houslový koncert nebo Sukova Praga a Janáčkova Sinfonietta se stanou ozdobou výročí státnosti. Čestné místo mezi hosty budou mít dirigenti Andreas Sebastian Weiser, Petr Altrichter, Stanislav Vavřínek, Vojtěch Spurný, klavíristka Elizabeth Leonskaja, barytonista Roman Janál, houslista Jiří Vodička či varhaník Jaroslav Tůma.

„Filharmonie naslouchá abonentům, kteří chtějí žít naplno, vidět dirigenta, jak řídí orchestr a zároveň koncertuje na klavír, kteří v příchodu jara slyší vyzvání k tanci, nebojí se prožít mahlerovskou trýzeň lásky, chtějí se Schumannem či Smetanou vyhrát nárok na nevěstu i nechat zazářit vítězství pravdy a lásky,“ poodhaluje v náznacích některé z dalších dramaturgických momentů Marek Hrubecký. 

Oproti minulosti se v celé sezoně i napříč abonentními řadami počítá s repertoárovými možnostmi nových varhan v sále na Eliščině nábřeží.

Zorro s Douglasem Fairbanksem

Širší prostor dostanou i jiné žánry. V Modré řadě s podtitulem Mezi proudy vystoupí kapela Cigánski diabli či Prague Cello Quartet, který má v repertoáru klasické a filmové skladby i jazzové, rockové a popové hity. 

„Kdo pamatuje Chaplina z předminulé sezony, jistě tentokrát ocení Zorra mstitele, opět s dirigentem Robertem Israelem. Černobílý němý film z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem na plátně živě doprovodí symfonický orchestr,“ říká dramaturg. 

V koncertu Broadway Lights zazpívá Yvetta Blanarovičová písně z muzikálů My Fair Lady, West Side Story či Chicago.

V Červené - divadelní - abonentní řadě dojde na Čajkovského balet Labutí jezero, Verdiho La Traviatu či Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. „Chystáme i uvedení baletu Joshua Tree Symphony, k němuž na objednávku komorního baletu a filharmonie v Los Angeles složil hudbu Zbyněk Matějů. Dílo v USA od premiéry v srpnu 2017 sklízí úspěch. Při uvedení v hradecké Filharmonii, kde vznikla i pracovní nahrávka, přislíbil osobní účast autor choreografie Raiford Rogers. Půjde nejen o českou, ale i o evropskou premiéru,“ říká Hrubecký.

Zelená řada nabízí muzikály a operety, tedy Kdyby tisíc klarinetů divadla Semafor, operetu Noc v Benátkách, muzikál Zvonokosy a veselohru Holka nebo kluk.

„Druhým ročníkem pokračuje Hradecký memoriál. Kromě Mé vlasti a muzikálu Kdyby tisíc klarinetů patří do jeho programu dvojkoncert Peter Lipa Bandu a Vladimíra Mišíka & Etc... a též monumentální Requiem „Oratio spei“ - Modlitba naděje od současného slovenského, v Praze žijícího skladatele Juraje Filase. Requiem zazní jako připomínka 100. výročí ukončení 1. světové války,“ uvádí dramaturg. 

Dojde také na reprízu projektu Michael Jackson Symphony, do Filharmonie se vrátí Hradišťan, o Vánocích zazpívá Štefan Margita a zazní tradiční Rybova Česká mše vánoční.

Autor:

Nejčtenější

Zdrogovaný po honičce boural. Nikdy neměl řidičák, zákazy dostává 14 let

Řidič jel extrémně nebezpečně centrem Hradce Králové, havaroval v areálu...

Muž bez řidičského průkazu unikal před policií Hradcem Králové. Po šesti kilometrech divoké honičky prorazil závoru ve...

Chtěla se mě zbavit, říká otčím souzený za znásilňování nezletilé dcery

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ Michala K., který podle žalobce opakovaně znásilnil...

Cyklista vedl kolo po krajnici a smetla ho dodávka, jež vjela do protisměru

Cyklista vedoucí kolo podlehl zraněním po střetu s dodávkou u Bohuslavic nad...

Ani to, že vedl kolo při krajnici, ráno neochránilo cyklistu na Náchodsku. Z protisměru náhle vyjela dodávka a muže...

Nakladač sype štěrk do velké pračky, padají z ní české granáty

Předseda představenstva družstva Granát Pavel Tvrzník u třídící linky

Šperkařské družstvo těží od jara české granáty na dvouhektarovém pozemku v Dolní Olešnici na Trutnovsku. Podkrkonošská...

Opilý řidič u Hradce usnul a převrátil kamion s bednami piva

Kamion havaroval na silnici I/35 z Hradce Králové na Holice (24. 6. 2019).

Na silnici z Hradce Králové na Holice ráno havaroval kamion v lesním úseku. Řidič pravděpodobně byl opilý a...

Další z rubriky

Náměstí univerzity v Hradci ponese od listopadu Havlovo jméno

Malé náměstí v kampusu Univerzity Hradec Králové ponese jméno Václava Havla.

Hradečtí zastupitelé rozhodli v úterý večer o pojmenování prostoru v kampusu univerzity po Václavu Havlovi. Schválení...

Nutil sedmiletou dceru, aby mu sahala na přirození, viní žalobce otčíma

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ čtyřiatřicetiletého T. P., který je obžalovaný ze znásilnění...

Opilý řidič u Hradce usnul a převrátil kamion s bednami piva

Kamion havaroval na silnici I/35 z Hradce Králové na Holice (24. 6. 2019).

Na silnici z Hradce Králové na Holice ráno havaroval kamion v lesním úseku. Řidič pravděpodobně byl opilý a...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ S NJ/AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz