Těšte se na legrační koledy z podhůří, vzkazuje do Hradce Čechomor

  14:30aktualizováno  14:30
Stylový návrat do východních Čech si na pondělí a úterý připravila kapela Čechomor. Naposledy hrála v Hradci Králové před rokem, tentokrát do krajského města a Červeného Kostelce přiváží koncert, kterým oslavuje Vánoce i vlastní pětadvacáté narozeniny.

Koncert Čechomoru v Hradci bude mít tři části. "První bude spíše akustická, druhá hlučnější a třetí vyloženě vánoční," říká kapelník Karel Holas. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Loni v listopadu hrál Čechomor v Hradci na parádním koncertě s americkou písničkářkou Suzanne Vega.

"Se Suzanne Vega to bylo mimořádné. Při hradeckém koncertu jsme s ní tehdy natočili dokonce klip k písničce Rain is Falling, kterou jsme hráli teprve podruhé živě. Byl to báječný večer a věřím, že své příznivce nezklameme ani tentokrát," říká jeden ze "služebně nejstarších" členů Čechomoru Karel Holas.

Narozeninový koncert si při takovém jubileu žádá něco speciálního. Co mohou čekat ti, kteří na vás vyrazí v pondělí a úterý?
Za pětadvacet let jsme toho vytvořili opravdu hodně, takže doufám, že vybereme repertoár, který to dobře vystihne. Koncert má vlastně tři části - první je spíše akustická, druhá řekl bych hlučnější a třetí vyloženě vánoční. Do poslední části jsme vybírali písničky z desek Sváteční a Čechomor v Národním.

Prohlásil jste, že se aktuálním turné a hlavně jeho akustickou částí vracíte vlastně proti proudu času. Kapela se za ty roky určitě změnila, mění se i vaši fanoušci?
Od začátku na nás chodí lidi od pěti do sedmdesáti let a pořád to tak platí. Možná to zní jako klišé, ale asi jsme jedna z mála kapel, na které se shodnou všechny věkové kategorie. Hrajeme prostě hudbu, která nás baví, a řekl bych, že jsme taková až rodinná kapela. Jedno publikum s námi stárne, druhé s námi zase mládne. A protože se akustickými koncerty opravdu vracíme ke svým počátkům, přijít můžou i ti, kteří už nás třeba několik let neslyšeli.

Na první zastávce svého turné jste zahráli v Českém Krumlově, na pódiu vás i s hosty bylo skoro šedesát. Vystoupili jste mimo jiné s Kühnovým smíšeným sborem. Hradec má zase proslulé dětské sbory jako Jitro, Boni pueri, Český chlapecký sbor... Sledujete jejich tvorbu?
Víme o nich, sledujeme je. Zatím nás nenapadlo nahrát něco s dětským sborem, ale popřemýšlíme o tom. Možná to stihneme i dřív, než bude Čechomoru padesát. Nebylo by špatné jít od smíšeného sboru k dětem, třeba bychom s nimi omládli, uvidíme (smích).

Narodil jste se ve Svitavách, takže máte k východním Čechám silný vztah. Projevuje se nějak ve vašich písničkách?
Vztah k tomuto kraji mám samozřejmě velký, je to moje domovina. Zrovna když jsme dělali vánoční písničky, tak jsme objevili podkrkonošské koledy, které jsou strašně veselé a jsou úplně jiné než ty všechny možné známé a uplakané. Jsou ze života, takové až legrační. A ty také na koncertech v Hradci a v Kostelci zahrajeme.

Vánoční Čechomor Tour 2013

pondělí 16. prosince

  • Kongresové centrum Aldis v Hraci Králové
  • 19 hodin
  • vstupné 350 a 390 korun

úterý 17. prosince 

  • Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci
  • 19 hodin 
  • vstupné 550 korun

Vaše vystoupení přichází v předvánočním čase. Jak u vás vypadají Vánoce? Vzhledem k vaší tvorbě se dá předpokládat, že dáváte důraz na tradici.
Samozřejmě máme tradiční Vánoce, dodržujeme všechny zvyky, které se o českých a moravských Vánocích dělají. Od házení botou po odlévání vosku a olova, smažení kapra a podobně. Všechno to děláme poctivě, protože nás to baví. Vánoční atmosféru si v kapele užíváme hlavně v kruhu rodinném, netrávíme svátky s Čechomorem, jsme doma a tak to má být. Nějaký shon už nás netáhne, všechno děláme v klidu.

Takže žádný předvánoční stres? Jak řešíte kupování dárků?
Když máme čas, jdu se před koncertem podívat do města. Ony ale většinou ty dárky vypadají všude stejně, tak je jedno, kde je člověk koupí. Na Vánoce se u nás samozřejmě dárky dávají, ale já je kupuju dost často i přes rok, protože mi přijde, že je to tak správné. A také si myslím, že daleko větší hodnotu má dárek, který člověk nekoupí, ale sám udělá.

Turné ukončíte 18. prosince v Jablonci nad Nisou. Co čeká Čechomor pak, už máte plány na rok 2014?
Poté, co odjedeme tuhle šňůru k pětadvaceti letům, dáme si pauzičku a budeme přemýšlet. Letos jsme měli hodně práce, tak jsme se příštím rokem ještě příliš nezabývali. Samozřejmě něco chystáme, ale všechno budeme dotvářet až začátkem roku. A pak to všechno dáme vědět našim fanouškům.

Autor:

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Varna explodovala při začátečnických pokusech, dvojice čelí obvinění

Výbuch v panelovém domě v Náchodě (14. 2. 2019)

Policisté dopadli muže, který utekl po výbuchu varny pervitinu v Náchodě. Jeho i ženu z téhož bytu už obvinili z...

Najdete na iDNES.cz