Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

  9:30aktualizováno  9:30
Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan Štěpánek (TOP 09), pětaosmdesátiletá lékařka Miroslava Audrlická (ODS), hudebník Jaroslav Jánský (SPD) nebo hejtman a senátor. Jiné známé tváře s politikou končí.

Velké náměstí v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po dlouhých 18 letech se s politikou loučí lékař Jan Michálek. Bývalý radní, předseda výboru pro sport nebo šéf představenstva FC Hradec Králové byl v dresu ODS v zastupitelstvu od roku 2000. Nyní končí a na kandidátku už se zapsat nenechal.

„Budou pracovat jiní, mladší. Nejsem unavený, spíš se nám blíží šťastná rodinná událost a já se budu chtít věnovat svým potomkům,“ říká Michálek, podle kterého budou největšími úkoly nových zastupitelů nedokončené projekty modernizace Velkého náměstí a stavby fotbalového stadionu.

Do pozadí ustupuje rovněž exnáměstek primátora a lídr kandidátky občanských demokratů posledních voleb. Martin Soukup jde do voleb až z 10. místa. Pozoruhodná je rovněž migrace někdejších kandidátů Volby pro město (VPM), jež letos seznam uchazečů o zastupitelstvo nedala dohromady.

Voliči tak tentokrát za ODS mohou do zastupitelstva poslat někdejšího lídra VPM Alexandra Hrabálka, dvojku Miroslava Půžu a pětku Václava Ludvíka.

Bývalí kandidáti VPM nejsou jediní, kdo mění stranu. Policejní mluvčí Lenka Burýšková byla ještě před čtyřmi lety trojkou Koalice pro Hradec, letos je v hnutí ANO. 

Nejzajímavější přestup má však za sebou náměstek primátora Jindřich Vedlich. Ten byl posledně lídrem TOP 09, ale protože se domnívá, že „topka“ se proměnila ve fanklub Miroslava Kalouska, letos bude jedničkou uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti, které však v roce 2016 získalo jen 1,89 procenta hlasů (více čtěte v článku Odcházím v dobrém). 

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Přestupovým rekordmanem je však Petr Vrzáň. Tento exposlanec za republikány a někdejší člen ČSSD, který v roce 2013 v poslaneckých volbách neúspěšně kandidoval za Zemanovce, je tentokrát lídrem Okamurovců. Na změnu dresu už jednou doplatila současná jednička STAN a Svobodných Lenka Jaklová. Když před čtyřmi lety přešla z TOP 09 do STAN, byla kvůli nectění koaličních závazků odvolána z rady města.

Téměř uzavřená pro ženy je ODS. Zatímco komunisté jich mezi 37 kandidáty mají 15, občanští demokraté našli jen čtyři. Kvóty pro počet žen v politice by zřejmě nepodpořili ani sociální demokraté a primátorův HDK, kteří do boje o hradecké zastupitelstvo vyslali pouze šest žen. 

ČSSD to vynahrazuje alespoň tím, že její jedničkou je teprve třiatřicetiletá Jana Fröhlichová. Až ze 12. místa jde do voleb hejtman Jiří Štěpán, kterého však před čtyřmi lety ze 16. příčky do zastupitelstva vystřelilo 3 461 preferenčních hlasů, na 13. místě ČSSD je pak senátor Jiří Malý.

Trenér, zemědělec, ředitelé škol

Poněkud přestárlou kandidátku slepili komunisté. Pouze sedm ze 37 uchazečů je mladších 60 let, dvanáct z nich má sedmdesát a více let a najdou se i dva lidé starší osmdesáti let - 84letý geolog Jiří Knopp a 82letý technik Vladislav Heřman.

Nepřekvapí, že nejmladší seznam mají Piráti. Hned deseti z nich ještě nebylo třicet let, naopak mezi nejstarší patří Alexander Salák. Ten šel coby filozofující bezdomovec za Piráty a Zelené před dvěma lety i do krajských voleb a díky 511 preferenčním hlasům až z 23. místa nečekaně bral druhou náhradnickou pozici. Piráti mají v řadách například také studentku oboru toxikologie a analýza škodlivin na přírodovědecké fakultě Veroniku Skoupilovou.

Zatímco Salák akademický titul dosud nezískal, „hodnost“ některých kandidátů působí jako jazykolam. Například přednosta porodní kliniky prof. MUDr. Jiří Špaček Ph. D., IFEPAG (STAN+Svobodní) anebo Mgr. Vít Novotný M. A., M. P. A., Ph. D. (TOP 09).

Mezi známé tváře listin patří dále například exděkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavel Vacek a aktivista Aleš Dohnal (oba za Piráty), známý fotbalový trenér Ladislav Škorpil a správce bylinkové zahrady Kuks Jiří Perner (oba HDK), úspěšný zemědělec David Smetana a herec a zdravotní klaun Petr Vrběcký (oba Koalice pro Hradec), uznávaný neurolog a podiatr Miroslav Havrda (Svobodní), na kandidátkách najdou voliči i dlouholeté ředitele velkých hradeckých středních škol Jiřího Vojáčka a Pavla Jankovského.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Dvůr Králové se ve sporu o čištění splašků dovolá k Nejvyššímu soudu

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Radnice Dvora Králové podá dovolání k Nejvyššímu soudu ve vleklém sporu o výši záloh za čištění splašků. Město využije...

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Ve Dvoře Králové staví zdravotnické zařízení, jenže zčásti načerno

Rozestavěné centrum pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká nové zdravotnické zařízení. Na moderní přístavbu historické vily však investor...

Najdete na iDNES.cz