Do voleb v Rychnově jdou lidé z radniční koalice, opozice skoro chybí

  9:55aktualizováno  9:55
O křesla na radnici v Rychnově nad Kněžnou se na podzim utká pouhých šest stran a uskupení. Lídry pěti kandidátek jsou přitom současný starosta, místostarostka a tři radní. Jedinou opoziční stranou, která jde do voleb, jsou lidovci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

V nejmenším z okresních měst kraje letos nesestavilo kandidátku hnutí ANO ani taková stálice polistopadové politiky, jako je ČSSD. Přitom v jedenáctitisícovém městě bojovali sociální demokraté o radnici od roku 1990 pravidelně.

„Než mít kandidátku neúplnou, je lepší žádná. Jsem ale naštvaný, nepostavit kandidátku v okresním městě je prostě šlendrián. Jako šéf kraje si to osobně s místní organizací vyříkám,“ rozčiluje se šéf sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jan Birke.

Rychnovské obecní volby 2018

Kandidující subjekty

Nezávislí za Rychnov
Volba pro město
ODS
KDU-ČSL
KSČM
Nestraníci

Oproti roku 2014 nekandidují

ANO 2011
ČSSD
ProRychnov

Podle jedničky minulé kandidátky strany v Rychnově Michaely Zimové se letos nepodařilo najít dobrého lídra. „Je dobré, aby strana měla kvalitního lídra a konkurenceschopnou kandidátku, a to se letos nepodařilo. Já jsem dostatečně dopředu dala vědět, že už kandidovat nebudu,“ vysvětluje situaci v místní organizaci ČSSD Zimová.

Poslední čtyři roky byla strana v opozici. „Někdy přestávka může prospět, aby se strana vrátila do dalších voleb silnější,“ soudí Zimová.

Podobně neúčast v rychnovských volbách vysvětluje také předseda hnutí ANO pro Rychnovsko Petr Sadovský. „Před čtyřmi lety byla úplně jiná situace. Lidí, kteří chtěli vstoupit do politiky, bylo daleko víc. Abychom postavili kandidátku za každou cenu, ale neměli pocit, že ti kandidáti jsou dostatečně silní a kvalitní, je pro nás lepší kandidátku nestavět,“ řekl Sadovský.

V posledních komunálních volbách vedl kandidátku ANO Jiří Daniel. Ten dnes říká, že na politiku se již v 64 letech necítí.  „Já už jsem starý. Šel jsem do toho s tím, že budeme projednávat strategický plán rozvoje města. Dvakrát jsem to navrhl, dvakrát to bylo zamítnuto. To mě znechutilo,“ prohlásil Daniel.

Ústup vládních partnerů z politické mapy Rychnova překvapil současného starostu Jana Skořepu (Nezávislí za Rychnov). „ANO má celostátně 30 procent, ČSSD je ve vládě. Je pro mě překvapení, že za této situace nesestavili kandidátku,“ řekl starosta.

To, že v některých i větších městech některé silnější strany nekandidují, naopak nepřekvapuje politologa Jiřího Štefka. „Je to jednak dané tím, že v komunálních volbách je větší poptávka po lokálních uskupeních a nezávislých kandidátech, kteří s celostátními kandidáty nemají nic společného. Druhým faktorem je to, že obecně zájem lidí angažovat se v politice klesá především v tradičních stranách. Je to vidět třeba v tom, jak klesají počty členů ve většině politických stran s výjimkou ANO,“ vysvětlil politolog.

Dalším subjektem, který minimálně na čtyři roky rychnovskou politiku opouští, je sdružení ProRychov, SNK. Ani toto uskupení nenašlo vhodného lídra. 

„Když jsem vstupoval do politiky, řekl jsem, že to bude na dvě období. Osm let uplynulo, už na to nemám čas. Pokračovat chtěli od nás asi jen dva lidé, ale nesehnali lídra a tím to skončilo,“ vysvětluje jednička voleb v roce 2014 Tomáš Erben.

Jedinou opoziční stranou, která letos v Rychnově do voleb jde, jsou lidovci. Dvojka jejich kandidátky Josef Solár ale připomíná, že slovo opozice by dal do uvozovek. „Ani nevnímám, že jsme opozice. Jsme na komunálních úrovni a tam se rozhoduje tak, jak město potřebuje. V 90 procentech věcí jsme hlasovali stejně napříč stranami,“ uvedl Solár.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

„Honza Ujetej“ posílal dětem intimní fotky a chtěl jejich, hledají se oběti

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili 52letého muže z Náchodska z mravnostních trestných činů vůči dětem. Na sociálních sítích...

Za dotace v Peci padlo deset obvinění, zřejmě i na starostu a exšéfa KRNAP

Z otevření herní krajiny Pecka, zleva starosta Karpacze Radosław Jęcek,...

Kriminalisté začali stíhat deset obviněných v souvislosti s evropskými dotacemi na projekty v Krkonoších. Vyšetřování...

Najdete na iDNES.cz