Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Hradec Králové čeká další střet opozice s koalicí o lukrativní posty

  9:19
Na pondělním zasedání královéhradeckého zastupitelstva dojde k pokračování rozehrané bitvy mezi menšinovou koalicí a většinovou opozicí. Opět půjde o důležité posty ve vedení města i o odvolávání z nich.

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

Měsíc po smršti návrhů na odvolávání z funkcí se v Hradci chystá pokračování války opozice s koalicí. Menšinová koaliční vláda hnutí ANO s ODS, kterou v listopadu opustilo uskupení Změna a Zelení, již představila kandidáty na posty náměstků primátora.

Pavel Marek (ANO) byl nominován na gestora správy majetku po své odvolané stranické kolegyni Věře Pourové. Andrea Turková (ANO) je kandidátkou na funkci uvolněné radní pro sociální oblast a zdravotnictví. A konečně by se po šesti letech mohl do náměstkovského křesla vrátit Martin Soukup (ODS), jenž by spravoval kulturu, sport a školství.

To ale není vše. Téměř s jistotou bude po měsíci opět navrženo odvolání dvou opozičních radních, v očích některých členů koalice škůdců ve vedení města, a to náměstka primátora Martina Hanouska a radního Adama Záruby.

Paradoxně právě ten však je největším aspirantem na důležitý post zastupitele majícího na starost tvorbu územního plánu města. Údajně má bezvýhradnou podporu početnější opozice, která dá dohromady 21 hlasů oproti pouhým 16 koaličním.

Sebevražedná mise koalice

Z toho je zřejmé, že koalice pro to, aby „protlačila“ Marka, Turkovou a Soukupa do vedení města a zároveň odvolala Hanouska se Zárubou, nutně potřebuje nejméně 19 hlasů. Uvědomuje si to také šéf zastupitelského klubu ANO a současně kandidát na náměstka primátora Pavel Marek.

„Naše hnutí nabízí dva lidi, kteří mají zkušenosti nejen z rady města, ale i s gescemi, do kterých jsou navrženi. Záleží bohužel na opozici, zda nám umožní naše kandidáty nominovat do vedení města. My jsme schopni opozici nabídnout řešení, které bychom rádi aplikovali například pro lepší komunikaci, pro probírání nějakých spornějších bodů a další věci. Bavíme se se všemi opozičními stranami napříč a budeme shánět každý hlas. Bohužel je to jediná varianta,“ přiznává Marek.

Martin Soukup pondělní záměr menšinové koalice vnímá téměř jako sebevražednou misi. Také on ví, že opozice má navrch:

„Do zastupitelstva musíme jít s pokorou, s vědomím osobní odpovědnosti za vzniklou situaci a připraveni ke kompromisům s cílem stabilizovat řízení našeho města. Kdo to nepochopí, neobstojí. Ze schůzek s opozicí, bez jejíž podpory teď s našimi 16 hlasy nebudeme schopni schválit naprosto nic, jsem vyrozuměl, že musíme předložit skutečně smysluplné návrhy.“

Dojde k dalšímu pokusu odvolat Hanouska a Zárubu

Rovněž záměr odvolat Hanouska se Zárubou se jeví jako koaliční pokus se značně nejistým koncem. Jen pro připomenutí: prosincový návrh Soukupa na jejich odvolání zhatila semknutá opozice, a tak oběma zůstaly posty radních, Hanouskovi dokonce funkce náměstka primátora.

V pondělí nejspíš padne opakovaný návrh na jejich odvolání, i když Marek apeluje na svědomí opozičních radních a věří v jejich dobrovolnou rezignaci.

„Pořád doufáme, že do pondělního zastupitelstva si ti dva pánové uvědomí, že město uvedli do nestandardní situace, která pro Hradec Králové není dobrá. Doufáme, že když opustili koalici, opustí i funkce s tím spojené. Pokud to nedopadne, budeme muset přikročit k méně populárnímu kroku, tedy pokusit se uvést vedení města do souladu s pravidly pomocí odvolání. Je však otázka, zda to projde, zda mezi zastupiteli zvítězí pragmatičnost a práce pro město. Pokud opozice sama není schopna postavit nějakou protikoalici, na což to zatím nevypadá, je jen na ní, zda hodlá město udržovat v takto nestandardní situaci. Myslím, že se pár pragmatických zastupitelů objeví i v koalici. Že jim bude záležet více na městu než na politikaření,“ pokouší se Marek naklonit si nerozhodné opozičníky.

To samé však činí i oba opoziční radní Změny a Zelených. Sami totiž rezignovat rozhodně nemají v úmyslu.

„Pochopitelně, že sháníme podporu. Koalice sice má jména, ale nemá to základní, tedy podporu nejméně 19 zastupitelů. Já jsem v prosinci prošel zkouškou důvěry, zato koalice neprošla. Když není dohoda stran na stabilní koalici, odstoupit by bylo vůči městu nezodpovědné. Také mám rozjeté projekty, které je potřeba dotáhnout. Pokud bych totiž rezignoval a odešel, projekty skončí. Proto se logicky snažím o pokračování,“ prohlašuje Hanousek, který se coby náměstek stará o životní prostředí, školství a sociální oblast. Jeho práci oceňoval i primátor.

Koalice bez ANO? Nezájem

Zároveň však Hanousek přiznává, že jeho snaha o vytvoření koalice bez hnutí ANO a komunistů poněkud narazila: „Stabilní koalici by šlo vytvořit velice jednoduše, nyní je na Pirátech a HDK (Hradecký demokratický klub), aby řekli, že do toho s námi jdou. Iniciativa těchto lidí je však menší, než bych si představoval.“

HDK i Piráti nepopírají, že se nabídkou Změny a Zelených zaobírali, ale podle některých hlasů se vstoupit do potenciální koalice obávají a raději si počkají na komunální volby v roce 2022.

V pondělí se otevře i možnost jmenování nového zastupitele určeného pro územní plán města po v prosinci odvolaném Jiřím Langerovi (ANO). Zástupci Změny a Zelených pevně věří, že se jím stane Adam Záruba.

„Máme dojednanou podporu všech opozičních stran včetně komunistů. Dojde tak k paradoxní situaci: na straně jedné padne návrh na odvolání Adama Záruby jako radního a na druhé bude zvolen do takto významné funkce,“ doufá ve zvolení svého kolegy Hanousek.

ANO chce očistit Langera

A je to opět koalice, která si uvědomuje, že navrch má opozice. „Naše případná podpora pro pana Zárubu by musela být podpořena nějakými vstřícnými kroky od něj, které však bohužel zatím vůbec nevidíme, spíš naopak. Nejsem přesvědčen, že z naší strany dojde k jeho podpoře,“ říká Marek. Ten by přitom velmi rád očistil jméno odvolaného Langera, jemuž opozice vytýkala například střet zájmů.

„Jeho odvolání nebylo korektní, jsme přesvědčeni, že nebyl odvolán za objektivních podmínek, byla proti němu vedena nepravdivá kampaň. My za ním pevně stojíme, protože nic z toho, z čeho je viněn opozicí, neudělal. Jen se velmi razantně vyjadřoval k určitým změnám v územním plánu, které vyhovují určitým vlivným skupinám, jimž se jedná o miliardy. Právě to může s jeho odvoláním souviset,“ míní Marek.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zemřel v lavině, když si chtěl podruhé sjet Obří důl. Parťák ho zdola natáčel

Lavinu v Obřím dole v Krkonoších strhl v pondělí mladý skialpinista, který si chtěl ještě jednou sjet žleb Úpičky....

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Spor o zámek Opočno skončil, dědička neuspěla u soudu ve Štrasburku

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž zamítl stížnost rodiny...

Dopad pandemie na psychiku je zřetelný, říká psychoterapeutka z hospicu

Premium Trutnovská psychoterapeutka Elena Fajstavrová se stará o klienty v hospici a o pacienty s roztroušenou sklerózou, na...

Menšinovou koalici v Hradci podpořili komunisté, opozice je v šoku

Večerní jednání zastupitelů v Hradci Králové mělo být kultivované a věcné. Všechny strany si údajně dojednaly „pakt o...

Vedle D11 u Smiřic bude obří sklad, k dostavbě se blíží i hradecké haly CTP

Nejspíš už letos se po letech dohadů dostaví načerno rozestavěné haly CTP u Hradce Králové. Nedaleko při rozestavěné...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...