Slavnostní hosty vítal břevnovsko-broumovský převor Petr Prokop Siostrzonek. Pochvaloval si, že potkal lidi z Agentury pro rozvoj Broumovska, která dokáže dát klášteru novou náplň, když se tam přerušený život řádové komunity nepodařilo obnovit.
„Když Václav Havel vítal před pětadvaceti lety na letišti Jana Pavla II., řekl: ,Nevím, zda vím, co je zázrak.´ Ale to, že tady stojíme, to zázrak je,“ prohlásil převor Petr Prokop Siostrzonek.
Benediktini vstoupili na Broumovsko před 800 lety, jenže 20. století zpřetrhalo mnohé.
„Zamávalo i tímto místem, zvláště po roce 1950, kdy zde bylo soustředěno zejména hodně řeholnic. Ty ale žily v jiném režimu než klášterním, spíše podobném trestnímu táboru. Posléze tu byl státní ústřední archiv pod ministerstvem vnitra, což bylo období, kdy klášter utrpěl nejen stavebně,“ poznamenal převor.
Podle něj se dá přerušení klášterního života v bývalých Sudetech počítat už od roku 1938, nikoli až po druhé světové válce.
Opravili jen část památky
Národní kulturní památka prošla opravou za 248,5 milionu korun z evropské dotace asi z pětiny. Opravená část poslouží kultuře i vzdělávání. V klášteře vzniklo nové nahrávací studio, koncertní sály a učebny. Opravami prošly rozlehlé chodby, veškeré rozvody a na tři stovky dveří i historická zahrada. Vznikl tam multifunkční sál Dřevník, v němž ve středu poprvé hrál Hradišťan.
Opraven byl i domek kuchaře, zahradníka, galerie Dům, kde vernisáží začala nová výstavní sezona, kašna či památník opata Jakuba Chmela. Novotou svítí i historický kuželník.
Na otevření dorazil kardinál Dominik Duka, který celebroval mši. Památce popřáli broumovský starosta Jaroslav Bitnar i krajský hejtman Lubomír Franc. Kraj totiž poskytl opatství půjčku 5 milionů korun na rozjezd projektové dokumentace. Podle hejtmana investice pomůže celému Broumovsku.
„Pravidelně podporujeme agenturu, podporujeme i zdejší festival Za poklady Broumovska. Budeme hledat další možnosti pomoci klášteru. Když to porovnám s připravovanou cyklostezkou kolem Rozkoše nebo s hospitalem v Kuksu, kde kraj vynaložil desítky milionů korun, broumovský klášter bude potřebovat další peníze na rozjezd. Věřím, že se najdou,“ uvedl hejtman.
Návštěvníci prošli dvě patra v severozápadním křídle kláštera, které firma Hochtief CZ opravovala po jedenáct měsíců od podzimu 2013. Jsou tu sály pojmenované po zdejších opatech Tomáši Sartoriovi, Otmaru Zinkem, Dominiku Prokopovi a Anastázu Opaskovi. Vznikl taneční sál či hudební salonky.
V klášterní knihovně byla restaurována stropní freska a knižní regály a v dalších sálech i nástěnné malby. Opravy se týkaly i zahrady o rozloze 2,5 hektaru, kde byly poničené obvodové zdi a musely se vykácet některé přestárlé dřeviny.
Lidé neskrývali nadšení
„Znala jsem to tady i před opravou, je to velký rozdíl. Původně sem měl přijet syn, protože pořádá v klášteře hudební soutěž Broumovskou klávesu, ale je zaneprázdněný v Barceloně. Díky tomu jsem se sem mohla podívat,“ usmívala se Lidmila Konopová z Prahy.
Na staré časy si v klášteře zavzpomínala sestra dominikánka Božena Bohdanka Knotková. S hůlkou si prošla místa, kde žila třicet let. Tehdy dominikánky vyráběly pro celé Čechy i Moravu hostie. V domku na zahradě některé sestry vyšívaly na strojích liturgická roucha, v nynějším koncertním sále vyráběly matrace.
„Bylo nás tu soustředěno čtyři sta sester z dvanácti řádů, svezli nás sem z politických důvodů. Každý řád měl své patro, nepřekážely jsme si. Před námi tu žili řádoví bratři, než je převezli jinam. Bylo to tu dost neudržované, pískovcové chodby se těžko uklízely, uhlí jsme musely nosit daleko ze sklepa. Užily jsme tu hodně zimy, protože klášter má velmi silné zdi, a tak se ložnice ani nepovedlo pořádně vytopit. Stalo se, že na pokoji přes noc zmrzla voda v lavoru,“ popisovala sestra Bohdanka, která od začátku 90. let žije v klášteře ve Střelicích u Brna.
Podle Jana Školníka z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska, která začala s prvními akcemi už v roce 2004, dostanou klášterní prostory okamžitě svou náplň. Už ve čtvrtek hostí konferenci o historických knihovnách, o víkendu od 10 do 17 hodin bude den otevřených dveří a v úterý následuje další koncert v Dřevníku.
Opatství s agenturou vybudovaly z peněz soukromých dárců 70 lůžek v bývalých mnišských celách.
„Ubytovací kapacita dává objektu umístěnému v Broumově smysl, protože naše vzdělávací a kulturní aktivity chceme spojovat s dlouhodobějšími pobyty účastníků,“ řekl Jan Školník.