Nečesaný se do vězení nevrátí, kauzu bude od začátku řešit jiný soudce

  10:22aktualizováno  10:22
Nejvyšší soud už podruhé vrátil kauzu Lukáše Nečesaného na začátek. Mladík byl naposledy pravomocně odsouzen za pokus o vraždu kadeřnice na 13 let, už byl ve vězení. Případem se bude u Krajského soudu v Hradci Králové zabývat senát v čele s jiným soudcem než ten, který obžalovaného opakovaně poslal za mříže.

Lukáš Nečesaný opouští věznici poté, co mu Nejvyšší soud přerušil výkon trestu (21.12.2016). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už to, že Nejvyšší soud v Brně loni v prosinci pustil Lukáše Nečesaného na svobodu (psali jsme zde), o mnohém svědčilo. Nebyl prý důvod, proč by mladík, kterého v posledních čtyřech letech soudy třikrát poslaly do vězení za pokus vraždy v Hořicích na Jičínsku, neměl počkat na nový verdikt na svobodě.

Nejvyšší soud se případem zabýval už podruhé. Na konci března znovu nařídil nové projednání celé kauzy, avšak jiným senátem než tím, kterému předsedá soudce hradeckého krajského soudu Jiří Vacek. Ten se už případem zabýval třikrát a pokaždé s podobným výsledkem.

Fotogalerie

Detaily z verdiktu Nejvyššího soudu zveřejnili obhájci Nečesaného.

„Nejvyšší soud všechny naše námitky uznal za oprávněné. Veškeré dokazování bylo děláno ze strany soudu a státní zástupkyně účelově, veškeré provedené důkazy jsou v extrémním rozporu se skutkovými zjištěními soudu a právními závěry soudu. Nejvyšší soud napadená rozhodnutí v celém rozsahu zrušil a vrátil kauzu soudu prvního stupně, tedy ke Krajskému soudu v Hradci Králové k doplnění dokazování, a rozhodl o změně senátu. Jsme spokojeni,“ shrnul advokát Petr Dítě.

Zatím není jasné, jestli krajský soud bude muset provést všechny důkazy znovu.

„Děsím se toho, že celé kolečko se bude muset opakovat znovu, protože celé řízení povede jiný senát. Otázka je, jak se k tomu postavíme, jestli se budou muset všechny důkazy opakovat znovu, nebo budeme s některými souhlasit jen se čtením. To ještě uvidíme,“ uvedl Dítě.

Kauza Nečesaný u soudů

Poprvé Krajský soud v Hradci Králové v lednu 2014 poslal Nečesaného za pokus vraždy na 16 let do vězení (psali jsme zde), odvolací vrchní soud ještě téhož roku vrátil spis zpět k doplnění důkazů. Druhý verdikt krajského soudu byl však stejný - 16 let vězení. Opět přišlo od obhájců odvolání, Vrchní soud v Praze trest zmírnil na 13 let (více zde), ale ani to nebyl konec.

Nečesaný našel v květnu 2015 zastání u Nejvyššího soudu. Tehdy byl téměř rok ve vězení, ale soud vyslyšel stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové a nařídil nový proces (více čtěte tady). Nečesaného tehdy okamžitě propustili z vězení.

Kauzou se opět zabýval krajský soud a v dubnu 2016 Nečesaného potřetí uznal vinným z pokusu vraždy a vyměřil mu třináctiletý trest vězení (podrobnosti zde). Loni v srpnu odvolací vrchní soud potvrdil dubnový verdikt hradeckého krajského soudu a následovalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten před Vánocemi pustil Nečesaného na svobodu. V březnu 2017 nařídil, aby kauzu znovu projednal krajský soud, ale v novém složení senátu.

„Nabýváme opět víru ve spravedlnost. Chci si to v klidu prostudovat, neznám detaily. Nebudu to dál komentovat,“ řekl otec obžalovaného Luděk Nečesaný.

Hradecké krajské státní zastupitelství zatím rozhodnutí Nejvyššího soudu komentovat nebude. „Mohu potvrdit, že nám bylo doručeno, ale ještě jsem se s tím nestihl seznámit,“ řekl krajský státní zástupce Pavel Hochman.

Nečesaný podle obžaloby v hořickém kadeřnictví zaútočil v únoru 2013. Měl prý dluhy a chtěl získat peníze. Podle spisu kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Později vážně poraněnou ženu našel její syn. Život jí zachránili lékaři, po útoku trpěla výpadkem paměti.

Napadená žena útočníka poznala

Její výpověď později před soudem byla klíčová a rozhodla o vině. Přepadená kadeřnice jednoznačně označila v jednací síni za pachatele Lukáše Nečesaného (podrobnosti najdete tady).

Hlavně na základě tohoto důkazu a pachových stop obžalovaného, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači, soudy dospěly k závěru, že pachatelem je obžalovaný.

Nečesaný ovšem vinu od počátku odmítá. Přiznal, že v kritický den v kadeřnictví byl, prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný až po jeho odchodu.

Případ vejde do dějin soudnictví

Kauza Lukáše Nečesaného vejde do dějin novodobé české kriminalistiky i soudnictví, i když ani po čtyřech letech usilovné práce státního zastupitelství, soudů, ale i týmu špičkových právníků, které si rodina obžalovaného mladíka najala, není u konce.

Nezvyklá je i z pohledu veřejného mínění a zájmu médií. Rodina Nečesaných v ostrých vystoupeních zpochybňovala práci žalobců, soudů i policie (více čtěte zde). Za svého syna dlouhodobě a usilovně bojuje Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, kterého policie stíhá v souvislosti s údajným předražením zdravotnických zakázek za vybavení kardiocentra a traumacentra (psali jsme tady).

„Až bude věc pravomocně odsouzena, určitě ji použiji do svých přednášek trestního práva. Součástí trestního řízení jsou mimořádné opravné prostředky a tento případ je ukázkou, jak je lze zneužít,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro MF DNES předseda senátního ústavně právního výboru Miroslav Antl (celý rozhovor najdete zde). Sám byl více než dvacet let byl ve východních Čechách státním zástupcem a pracoval na nejtěžších zločinech.

Nejčtenější

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Další z rubriky

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Při nehodě tří aut u Trutnova zemřel řidič, který vjel do protisměru

Nehoda u Mladých Buků na Trutnovsku (20. 2. 2019)

Při nehodě tří aut zahynul ve středu večer u Trutnova čtyřiašedesátiletý řidič fábie. Na výpadovce z Trutnova směrem na...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz