Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Kaufland v Trutnově podle přepracovaných plánů by neměl sídlišti vadit

  16:47
Chystaná přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově bude pro obyvatele únosnější než původní projekt, který vzbudil silnou nevoli. Firma zadala nový a studie potvrdila, že projekt nebude mít vliv na životní prostředí ani hluk. Firma také musí nahradit stromy, které vykácí. Parkoviště vznikne pod zemí.

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. (8. ledna 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když o záměru německé společnosti Kaufland přestavět obchodní dům v městské části Horní Staré Město - Zelená Louka informovala začátkem roku MF DNES, strhla se mezi místními proti plánu vlna kritiky. Projekt odsuzovali především obyvatelé tří panelových domů, které se stávajícím obchodem sousedí.

Nový obchodní dům měl podle prvotních plánů stát pouhých devět metrů od jejich oken, k tomu mělo jít k zemi třicet vzrostlých stromů a vadil také úbytek parkovacích míst.

Společnost nakonec tlaku veřejnosti a města ustoupila a první návrh na proměnu obchoďáku smetla ze stolu. Před půl rokem předložila zcela nový plán, který s požadavky radnice i obyvatel již korespondoval.

Místní například neskrývali strach z nadměrného hluku, který by stavba a poté i provoz obchodního domu mohl znamenat. Nadměrnou hlukovou zátěž však vyloučil posudek, který společnost nedávno zveřejnila a k dispozici jej má i MF DNES.

Fotogalerie

V něm stojí, že nový objekt nenaruší klid v denní ani noční době. Největším zdrojem hluku má být klimatizace, vzduchotechnika a doprava spojená ze zásobováním.

„Z hlediska hodnocení zdravotních rizik hluku lze vyslovit odborný závěr, že posuzovaný záměr novostavby obchodního domu Kaufland nevyvolá u obyvatel nejbližší obytné zástavby změnu zdravotních rizik, která mohou být očekávána již ve stávající situaci,“ zní závěry hlukové studie.

Dobrou zprávu pro Kaufland má i odbor životního prostředí Městského úřadu v Trutnově. „Nemáme ke stavbě připomínky za předpokladu, že při realizaci nedojde k poškození stromů a keřů rostoucích mimo les,“ stojí ve zprávě úřadu, do které MF DNES nahlédla.

Společnost sice povolení ke kácení zhruba dvaceti stromů už dostala, ale zároveň s tím i podmínku: vykácené stromy musí nahradit novými.

Řetězec kvůli prvnímu návrhu čelil kritice lidí i města. Proti záměru padlo několik námitek. Stavební úřad v Trutnově nakonec vyšel obyvatelům i městu vstříc a nařídil Kauflandu projekt předělat.

Obchod bude nad podzemním parkovištěm

Stavební úřad požadoval, aby společnost zajistila větší vzdálenost od domů a zvýšila počet parkovacích míst, a to do 31. března. Kaufland však dva dny před vypršením lhůty žádost o stavební povolení stáhl a nakonec se rozhodl projekt zcela předělat.

Nový návrh počítá s dvoupatrovou budovou, která bude od paneláků dál a nabídne podzemní parkoviště pro téměř čtyři sta aut.

„Původně byl objekt koncipován jako jednopodlažní moderní budova, nakonec bude obchod dvoupatrový a parkovací stání budou z velké části pod prodejní plochou. Pro zákazníky vytvoříme komfortní místa, která budou v létě chráněna před sluncem a v zimě před sněhem, což v horské oblasti, jakou Trutnov bezpochyby je, ocení,“ řekla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Společnost nyní dolaďuje detaily.

S novým návrhem je spokojen i architekt Jan Veisser z uskupení Žít v Trutnově. „Obchod bude v patře nad parkovištěm. Vstupovat se do něj bude pohyblivou rampou, po schodech nebo výtahem,“ uvedl Veisser.

Severní část parkoviště bude sloužit lidem ze sídliště. „Dá se říct, že nový záměr je k okolí šetrnější. Oproti předchozímu návrhu je budova dál od bytových domů a neruší výhled z oken bytů. Na žádost obyvatel je vstup od Horské ulice, co nejdále od domů. Obyvatelé by měli být rušeni mnohem méně,“ uvedl architekt.

„Zásadní je i to, že nebude nutné kácet celé stromořadí, které odděluje sídliště od obchodního domu. I samotný vchod bude od domů dál, než počítal původní projekt. Návrh vypadá tak, jak jsme si to představovali a přáli od samého začátku,“ informoval starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS).

Chybí studie osvětlení i hluku, poukazuje zástupce obyvatel

Demolici stávajícího obchodu plánuje Kaufland na začátek příštího roku, o několik měsíců později by měla začít stavba.

Problém se dotýkal asi pět stovek obyvatel, jejichž domy dnes stojí 23 metrů od obchodu. Nová vzdálenost měla být podstatně menší, skoro o patnáct metrů.

Podle Vladislava Hladíka, předsedy místního výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ), stavební úřad na začátku opomněl několik důležitých věcí.

„Odbor výstavby na radnici s nikým chystanou přestavbu neprojednával. Když jsme to chtěli řešit, bylo nám nejdříve řečeno, že je před volbami a není čas. Pak zase bylo po volbách a rovněž nebyl čas,“ řekl.

Poukázal i na další potíže doprovázející celý projekt. „Nebyla provedena studie osvětlení a oslunění, která by prověřila, jak stavba ovlivní byty. To prý není potřeba. Rovněž nikdo neudělal hlukovou studii, ta prý bude provedena ve zkušebním provozu novostavby obchoďáku, což je trochu pozdě. Všechno je prý podle zákona,“ uvedl.

  • Nejčtenější

Cestu do Krkonoš má zalít nová přehrada. V Trutnově chystají petici

Premium Stát zvažuje postavit přehradu Babí na okraji Trutnova. Pokud by na to došlo, pod vodou skončí důležitá spojnice s...

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hradecký okruh zablokovala řepa. Vysypala se z havarovaného kamionu

Na okruhu Hradce Králové v pondělí večer havaroval kamion, který převážel řepu. Ta se při nehodě z návěsu vysypala, z...

Z historického náměstí v Novém Městě zmizí přetížená silnice první třídy

Přes cenné historické náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku v budoucnu nepovede silnice první třídy. Cesta ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA....

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Elektrárna Opatovice pálí uhlí 60 let. K plynu nechvátá, žádá o výjimky

Letos bylo elektrárně v Opatovicích už 60 let, ale na odpočinek se zdaleka nechystá. Ještě před přechodem na plynový...

Kluk září v Prší, školačka udivuje nadšením. Děti s hendikepem se nevzdaly

S vážnými zdravotními problémy bojuje desetiletá Dominika z Jičína a šestiletý David z Vysokého Mýta. Pomáhají jim...

Královéhradecký kraj shání další covidová lůžka, jedná s Lázněmi Bělohrad

Hejtmanství Královéhradeckého kraje se připravuje na nejhorší varianty vývoje nákazy novým koronavirem a případný...

Randstad HR Solutions s.r.o.
OPERÁTOR/KA KONTROLY KVALITY (26 000 - 31 000 Kč/měsíc)

Randstad HR Solutions s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 31 000 Kč

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...