Solnice i Kvasiny koupí kamery kvůli bezpečnosti v okolí průmyslové zóny

  17:54aktualizováno  17:54
Moderní kamerový systém chtějí letos pořídit radnice v Solnici a Kvasinách na Rychnovsku. Mají přispět ke zvýšení pocitu bezpečí v okolí tamní průmyslové zóny, které dominuje závod Škoda Auto. Kamerový systém už v závěru loňského roku zmodernizovali i v Rychnově nad Kněžnou.

Dohledové stanoviště Městské policie v Rychnově nad Kněžnou. | foto: Městský úřad Rychnov nad Kněžnou

Na služebnu městské policie v Rychnově volají lidé, že v Sokolovské ulici někdo tropí hluk u tamního baru, pracovník dohledové služby otáčí kameru, přibližuje, zaostří a na obrazovce sleduje, co se na místě děje. Opilý osmadvacetiletý muž právě rozbíjí sklo na vchodových dveřích baru a vniká dovnitř.

Operátor navádí hlídku a informaci o vloupání předává státním policistům. Ještě než se pachatel vypotácí z baru, strážníci jsou na místě a zadrží ho.

Případ z 30. prosince byl první ostrou zkouškou nového kamerového systému, který v závěru roku pořídili rychnovští strážníci. Dvaadvacet kamer s vysokým rozlišením nahradilo již dosluhující, patnáct let starý analogový systém.

„Technika jde hrozně dopředu a staré kamery byly jako dinosauři. S novými je to zcela jiná práce. Dokážeme s nimi otáčet a přibližovat obraz v takové kvalitě, že se při trzích na náměstí můžeme podívat, jestli má stánkař v bedýnce jablka, nebo brambory,“ popisuje kvalitu nového systému velitel městské policie v Rychnově nad Kněžnou Josef Martinec.

Počet dohledových míst zůstal stejný, jen se na nich vyměnila technika. Nové jsou také rozvody signálu, které ze tří čtvrtin zajišťují optické kabely. Díky tomu je přenos bezpečný a nehrozí, že by data někdo zneužil.

Napojit se na optický kabel je totiž technicky náročnější a systém takovou změnu vždy rozpozná. Asi čtvrtina kamer je připojená bezdrátově.

„Kamery jsou na všech důležitých místech ve městě, například na náměstí, před nemocnicí, u autobusového nádraží i u dopravního terminálu. Kamery jsou také na sídlišti Mírová nebo na Pelclově nábřeží. Příprava pro vedení optických kabelů je také v novém osvětlení na cyklostezce do Lipovky,“ popisuje Martinec.

Kamery jsou stále pod dozorem

„Nový kamerový systém bezpochyby napomůže práci městské policie a udržování veřejného pořádku ve městě. Jde o posílení pocitu bezpečí občanů,“ míní starosta Rychnova Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). 

Městská policie získala nový kamerový systém v prosinci, kdy ještě pracoval v testovacím režimu. Naplno jedou nové kamery od Nového roku.

Za první měsíc už kromě vloupání do baru pomohly vyřešit i dvě dopravní nehody.

Vzniklo také dohledové pracoviště, kde se v nepřetržité službě střídají čtyři operátoři. Obří monitory jim ukazují obraz ze všech 22 kamer naráz. Nové je také záznamové zařízení s vysokým rozlišením.

„V některých okolních městech fungují kamery spíše pro záznam. Strážníci jsou tam v terénu a podívají se na ně, jen když mají čas, nebo si projedou obrázky zpětně, protože nemají k dispozici tolik lidí. U nás se snažíme o prevenci. Operátor obrazovky neustále sleduje a když si něčeho všimne, hned kontaktuje hlídky. Snažíme se tak trestné činnosti předcházet,“ říká Josef Martinec.

Ze stejného dotačního titulu Rychnov loni čerpal také 5,1 milionu korun na osvětlení cyklostezky z centra města do místní části Lipovky a dál na hranici katastru se Solnicí, celkem za 9 milionů korun s daní.

Na tříkilometrový úsek naváží letos další lampy, které nechá osadit Solnice.Radnice v Rychnově nad Kněžnou za nový kamerový systém zaplatila 4 miliony korun včetně daně. Získala na něj dotaci 2,7 milionu korun od ministerstva vnitra z vládního balíku na rozvoj průmyslové zóny Solnice-Kvasiny.

Velký bratr poroste

Už v letošním roce by se mělo dohledové pracoviště rychnovských strážníků rozrůst o další monitory. V okolí průmyslové zóny totiž mají přibýt nové kamery v Solnici a Kvasinách. Rychnovská městská policie už nyní v obou obcích působí a pro Solnici hlídá i její současné čtyři kamery. Nově přibere i ty z Kvasin. 

„Máme tu připravené místo pro monitor ze Solnice i z Kvasin. Teď jen řešíme, jak sem signál přivedou. Už je to poměrně daleko a současné kamery mají velké zpoždění,“ říká Martinec.

Kamerový systém v Solnici je nyní připojený bezdrátově, nově se počítá s optickými kabely, stejně jako v Rychnově. Obdobný systém má vzniknout také v sousedních Kvasinách. Tam vyjednávají o možnosti, že by optiku přidali ke kabelovému vedení podél železniční tratě do Rychnova nad Kněžnou.

„Je to jedna z variant, které prověřujeme. Další možností je připojit se na datové vedení Solnice,“ uvádí místostarosta Kvasin Jiří Novotný (KDU-ČSL).

„Půjde o poměrně razantní rozšíření kamerového systému. Umístění nových kamer jsme vytipovali podle vyjádření občanů v dotaznících i podle naší dřívější zkušenosti. Výběrové řízení chceme vypsat na začátku února,“ plánuje starosta Solnice Jan Hostinský (SNK Solnice).

Kromě nových kamer a lamp na cyklostezce letos Solnice plánuje také rekonstrukci veřejného osvětlení. Na projekty, jejichž náklady před soutěží starosta odhaduje asi na 15 milionů, získalo město od ministerstva vnitra 12,6 milionu korun. Speciální dotační výzva platila jen pro Rychnov, Solnici a Kvasiny. I ty chtějí kromě nových kamer opravit i veřejné osvětlení. Ministerstvo jim na to přidá 18 milionů.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Farmář neuspěl. Povodí může chystat stavbu suchého poldru v Mělčanech

Výpusť poldru bude průchodná pro migraci ryb.

Suchý poldr v Mělčanech na Rychnovsku získal konečně potvrzené územní rozhodnutí. Od ničivé povodně uplynulo téměř 21...

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz