Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Nelze jen sedět se založenýma rukama, říká šéf největší české textilky

  10:44
Majitel největší české textilky Juta ve Dvoře Králové a vlivný byznysmen Jiří Hlavatý poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor. Staví se za záchranu dvorského gymnázia, kritizuje oslabení koruny Českou národní bankou a vysvětluje, proč odmítl jít do politiky a proč neřeší minulost Andreje Babiše.

Jiří Hlavatý, ředitel společnosti Juta ve Dvoře Králové nad Labem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jak vnímáte spor, který se kolem slučování škol ve Dvoře rozhořel?
Když se mluví o tom, že sloučíme gymnázium s průmyslovkou a zrušíme šestileté gymnázium, tak mi to přijde nedůstojné. Gymnázium byla vždy škola s puncem vzdělanosti. Všeobecné vzdělání je podle mého názoru pro život mnohem důležitější než vzdělání, které jde jen jedním směrem. Dospěl jsem dokonce k závěru, že všeobecné vzdělání chybí většině našich zaměstnanců, a to jich máme dva tisíce.

Jiří Hlavatý

* Šéf veleúspěšné královédvorské rodinné textilky Juta, která zaměstnává na dva tisíce lidí, dává rozhovory do médií jen zřídka. Pro MF DNES udělal výjimku také proto, že ho nenechávají chladným jak konkrétní krajské problémy, tak politická a ekonomická situace celé země. Momentálně bojuje za zachování šestiletého gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem, které se podle plánů hejtmanství má příští rok sloučit s tamní Střední školou informatiky a služeb.

* Původně strojní inženýr z liberecké fakulty do textilky nastoupil v roce 1972. Od té doby prošel od dělnických profesí prakticky všechny pozice včetně vedoucího provozu, vývojáře, technologa či vedoucího prodeje.

* Generálním ředitelem je od roku 1989, vlastníkem od roku 2007.

* Je mu 65 let. Má syna, dříve hrával tenis a jezdil na kole, dnes nejraději relaxuje u skleničky vína.

* Textilka Juta Letos zvedne tržby na téměř šest miliard korun. Nosnou výrobu tvoří výrobky pro stavebnictví, zemědělství a technický materiál. Produkce umělých trávníků by v příštím roce měla být nejrychleji rostoucí výrobou podniku.

Co s tím můžete dělat?
Přemýšlíme, jak ho zvýšit, protože jsem přesvědčený o tom, že nám to umožní lépe s nimi komunikovat. Není tak složité naučit zaměstnance pracovat na strojích. Základem však je, aby lépe chápali naše potřeby.

Zpět ke gymnáziu. Mnozí lidé víceletá gymnázia kritizují, mladým údajně nedají žádnou praxi, tu získají jen v odborné škole....
Šestileté gymnázium je důležité hlavně pro děti, u kterých je už vidět, že mají určitý talent a předpoklady. Ty pak nemusejí ztrácet čas a co nejdříve si zvyknou na náročné studium. Nelíbí se mi ani chaos, který vzniká změnou formátu gymnázia z osmiletého na šestileté, z šestiletého na čtyřleté a podobně. Myslím si, že ti, kdo na ministerstvu školství diktují tyto podmínky, nejsou profesionálové. Chybí mi u nich větší kontakt s konkrétním prostředím.

Máte recept na to, jak gymnázium v současné podobě zachránit?
Zásadní je, co udělá vedení gymnázia pro to, aby prezentovalo jeho výhody. Je potřeba dělat dobrou marketingovou kampaň, která prestiž gymnázia povznese. Reklama je dnes tak důležitá, že vedení gymnázia nemůže zůstávat stranou. Dvůr je páté největší město v kraji a ředitel musí být ten, který bude mít ambice udělat ze školy třeba i nejprestižnější gymnázium v kraji. Nemá smysl sedět se založenýma rukama a čekat, že děti přijdou do šestiletého gymnázia samy. Díky jedné aktuální kampani se podařilo za 14 dní zajistit 23 závazných uchazečů. Není to dost pádný argument pro kraj, aby šestileté gymnázium pokračovalo?

Mluvíte o marketingu školy. Co konkrétně by teď škola mohla udělat? Informace o možném sloučení asi není nejlepší reklama...
Je to přesně tak, ten signál vůbec není dobrý. Když se tu před lety zvedla vlna odporu úzké skupiny lidí proti naší výstavbě výrobních hal v průmyslové oblasti, tak jsme vydali barevný dvojlist, kde jsme tuto celou situaci popsali. Vysvětlovali jsme, proč to Juta dělá a co to městu přinese. Několikastránkový leták jsme poslali do všech osmi tisíc schránek ve Dvoře. Touto cestou by mělo jít i gymnázium. Peníze dnes dostávají školy na žáka a ne podle kvality, takže je velký problém, když je nedostatek dětí. Pokud vím, tak mě na gymnáziu poslechli a tento týden by měli lidé do schránek nějaký leták dostat.

Pomůže i Juta?
Já sám jsem napsal tisícovce našich zaměstnanců dopis a požádal je o informace, kolik jejich dětí počítá s tím, že by v následujících letech do gymnázia nastoupilo. Přislíbili jsme také příspěvek škole 400 tisíc korun a oslovili jsme několik podnikatelů, kteří s Jutou spolupracují, abychom do řešení problému zatáhli více lidí. Nejdřív chci ale vidět, co bude vedení školy dělat, aby gymnázium fungovalo. Až potom jsem připraven pomoct. Je to o velkém úsilí a námaze. My ho v podnikatelské sféře podstupujeme každý den.

Nejen gymnázium je téma, ke kterému se v poslední době vyjadřujete. Ve volební kampani do předčasných voleb jste veřejně podpořil Andreje Babiše. Proč?
Důvod je stejný jako u ostatních voličů, kteří mu dali hlas. Andrej Babiš uspěl, protože jsou lidé nespokojeni s tím, co tady strany za dvacet let zanechaly. Nevidíme žádný pokrok dopředu. Je to pokus zkusit něco jiného, i když to třeba se stranou ANO nemusí dobře dopadnout. Je ale lepší něco zkusit, než se smířit s tím, jak to tady bylo doteď. Třeba u ODS mě vadilo, že Miroslava Němcová dostala možnost kandidovat na prezidentku a vzdala to. Přitom si myslím, že v té době mohla mít jako žena a známá politička bez afér velkou šanci uspět. Pak by se věci vyvíjely úplně jinak.

Od Babiše jste dostal nabídku stát se lídrem hnutí ANO v Královéhradeckém kraji. Nelitujete nyní toho, že jste ji odmítl? Už jste mohl být poslancem...
Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí. Nakonec jsem se rozhodl ne proto, že bych do politiky nechtěl, ale spíš proto, že jsem neměl plán, jak dál organizovat vedení firmy. Neměl jsem promyšleno, kdo by mě nahradil. Juta dává práci dvěma tisícovkám lidí, což je obrovská odpovědnost. Pokud bych byl poslancem, musel bych v Jutě skončit, a to by bylo příliš velké riziko.

Vadilo by vám, kdyby se ukázalo, že šéf hnutí ANO skutečně spolupracoval za minulého režimu se Státní bezpečností?
Dnes po tolika letech prokazovat jeho spojení s StB, případně komu uškodil a kolik za to dostával peněz, je velmi těžké. O mnoha věcech pochybuji, zda jsou vůbec věrohodné. Pro mě to asi nehraje tak velkou roli. Je důležité, že to je chlap, který tvrdě pracuje a má výsledky. V tom jsme si podobní.

Jako poslanec byste řešil i nezaměstnanost v kraji. Máte lék na to, jak ji snížit?
O tom by se dala napsat celá kniha. Já bych se zastavil u toho, jak zvýšit konkurenceschopnost. Mně se nelíbí, jak stát rozděluje peníze z evropských fondů. Hlavní kritérium rozdělování peněz by mělo být to, zda daný projekt zvýší konkurenceschopnost vašeho podnikání. Nelíbí se mi, kolik peněz se dává třeba na bobové dráhy, hotely, golfová hřiště i cyklostezky. To jsou sice hezké věci, ale kolik měsíců na nich nikdo nejezdí. Taková investice je třeba půl roku mimo provoz. U nás jsou všechny stroje v provozu 24 hodin denně. Na volnočasové aktivity by měly jít peníze až ve chvíli, kdy všechno ostatní v tomto státě funguje.

Co má Juta před sebou? Má nějakou vizi?
V dnešní době je tak velká nestabilita a chaos, že se jen velmi těžko říká, co bude dál. Zůstane Evropská unie s eurem tak, jak je? Bude vláda? Lze hovořit o vizi, když vám před několika dny kvůli zásahu České národní banky zdevalvovala česká koruna? Dneska je to spíš o krátkodobém plánování.

Jak se oslabení koruny projevilo v hospodaření firmy?
Juta tím okamžitě prodělala víc než 30 milionů korun. Myslím si, že v době politické nestability přišel jen další prvek, který tu nestabilitu ještě prohloubí. Jak je možné, že takové zásahy projdou bez toho, aby to někdo projednal s podnikovou sférou? Člověk z toho má zase pocit, že je to o nás bez nás.

Můžete naznačit, kam teď budete firmu směřovat?
Cílem je, abychom výrobní program, který teď máme, stále vylepšovali a zároveň snižovali náklady. Dokonce uvažujeme o tom, že bychom si pořídili vlastní studny se zdrojem vody nebo vsakovací nádrže na vodu ze střech. Rozšiřujeme také svou působnost na středním východě a v Africe, minulý týden jsme byli na návštěvě v Kataru a v Saudské Arábii, tento týden jsme v Ghaně.

Je vaše firma na prodej?
Není, přestože nabídky se objevují. Juta je mým splněným snem a ten se těžko prodává. Do budoucna určitě budu chtít, aby zůstala rodinnou firmou.

  • Nejčtenější

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

Do dvorského safari parku dorazili tučňáci citliví na stres, potřebují klid

Safari Park Dvůr Králové ve středu pozdě večer přivítal nové vzácné obyvatele. Hejno tučňáků brýlových dorazilo po...

Sovětické prasátko i mapy s příběhem představuje hradecké muzeum

Výstavou sezony v hradeckém Muzeu východních Čech je Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve...

VIDEO: Věznice Odolov pojme do přistavěných buněk dalších 30 odsouzených

Ubytovací kapacity ve Věznici Odolov v Podkrkonoší již nestačily, proto je Vězeňská služba navýšila o 30 nových míst v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...