Jiráskův Hronov nabízí výkvět z přehlídek, Kafku i vysvětlenou Maryšu

  18:10aktualizováno  18:10
Oceňovaný mim Radim Vizváry i hospodský ze seriálu Most Michal Isteník ozdobí letošní 89. ročník Jiráskův Hronov. Nejstarší evropská přehlídka amatérských divadel slavnostně začíná v sobotu a trvá do 8. srpna. Do města míří desítky souborů. Na všech pódiích bude k vidění celkem stovka představení.

Jiráskovo divadlo v Hronově. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hlavní program je tvořený výběrem nejlepších inscenací z celostátních přehlídek a uvede 24 inscenací v 63 představeních.

„Návštěvníci se v sobotu mohou těšit na Buran Teatr, které přiveze inscenaci 39 stupňů v hlavní roli s Michalem Isteníkem, známým z role hospodského z fenomenálního seriálu Most,“ říká programový ředitel festivalu Jan Julínek.

„Mezi hlavní taháky letošního ročníku určitě patří i mezinárodně uznávaná hvězda, držitel Ceny Thálie za rok 2016, mim Radim Vizváry, který do Hronova přiveze dvě inscenace Pejprboj a Sólo. Doporučuji mimo jiné i Geisslers Hofcomoedianten a jejich představení Tři ženy a zamilovaný lovec,“ doplňuje Jan Julínek.

Slavnostní zahájení se koná v sobotu od 14.30 hodin na náměstí. V parku bude znít Open jam session, zájemci se mohou vydat na prohlídky kostelní zvonice nebo do stanu za radnicí na pořad o hudebním světě Čapků a jejich hronovské babičky. Od 20 hodin v parku vystoupí David Kraus s kapelou a následuje vystoupení hardcorových formací z okolí Los Candelabros a B-side.

Divadelní maraton hlavního programu začne v sobotu ve 14:15 hodin. Divadelní studio Viktorka z Holešova se ukáže v sokolovně se svou vůbec první nastudovanou hrou, a to Havlovou absurdní aktovkou Audience. Dvě divadelnice tvořící hradecké uskupení Mízou do dřeva Pavla Šefrnová Bútorová a Barbora Jažáková v Myšárně zase rozpohybují a hudebně i poeticky oživí papírové obrazy Jindry Pevného v představení Kdyby se ztratili...

Fotogalerie

Brněnský Buran Teatr v sobotu od 17 hodin zahraje v Čapkově sále. Žáci Základní umělecké školy z Plzně se souborem Mrož v krabici představí v Jiráskově divadle své nastudování Kafkových povídek.

V nedělním programu zaujme divadelní klasika, již si Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi přetvořilo podle svého do inscenace Vávra aneb Všechno co jste chtěli vědět o Maryše a báli jste se Mrštíků zeptat.

Pondělní podvečerní blok v Jiráskově divadle bude patřit tanci a pantomimě. V Čapkově sále se dá navštívit setkání s profesorem DAMU sedmaosmdesátiletým Janem Císařem, který se od sedmdesátých let jako lektor věnuje amatérskému divadlu. Od 17.30 hodin vystoupí pražské divadlo Geisslers Hofcomoedianten, které vzešlo z okruhu náchodských tvůrců a kukského barokního divadla a postupně se profesionalizovalo.

Úterní program otevře v poledne v Jiráskově divadle Radim Vizváry s pantomimou pro nejmenší, kdy pro ně rozehraje celý papírový svět. Ve 20.30 hodin se pak dospělí mohou potěšit jeho pojetím současné pantomimy v představení Sólo.

Hraje se už v předvečer přehlídky

Komedií Neila Simona Bosé nohy v parku v podání červenokosteleckých ochotníků souboru Na tahu začíná festival už v pátek 2. srpna od 18 hodin. Večer se dá strávit v Jiráskově parku při doprovodném programu. Od 19 hodin začne koncert rockové kapely In4mation. Ve 20.15 hodin pořadatelé vztyčí festivalovou vlajku na náměstí a místní ochotníci připraví tradiční pořad Lucerna přátelství. Poté ještě zahrají v parku Benjaming’s Clan a Justin Lavash. Slavnostní zahájení se koná v sobotu ve 14.30 hodin.

Ve čtvrtečním programu se od 14 hodin představí slovenský soubor Hugo z Pruského s dramatem Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy.

Budou koncerty, pohádky i výstavy

Bohatou nabídku slibuje i doprovodný program HronOFF, který divákům nabídne 20 inscenací ve 28 představeních od klasického divadla po alternativní formy i osm pohádek pro děti.

Do parku se dá zajít v pondělní večer na týnišťský dixieland Black Buřiňos, v úterý na Heebie Jeebies a v pátek na Rockfest. Slavnostní zakončení pak slibuje sobotní ohňostroj a koncert skupiny The Silver Spoons.

Knihovna chystá přednášku i vycházku s čapkologem Hasanem Zahirovićem. Prvně ožije starý mlýn čili papírna vlastněná kdysi prarodiči spisovatelů Čapků. Poté, co město zrušilo její prodej, nadšenci uklidili přízemí a uspořádají výstavu robotů vyrobených dětmi.

Řada divadelníků přijede načerpat poznatky na workshopy. „Pro divadelníky je připraveno dvanáct praktických seminářů a diskusní skupiny Problémový club a Hydepark. přihlásilo se na dvě stě seminaristů z celé republiky,“ dodává Julínek.

Podrobný program je na webu přehlídky. Vstupenky pro veřejnost se prodávají v infocentru i na webu. Pořadatelé letos slibují slosování vstupenek nad 300 korun o let balonem. Za řekou bude stanové městečko se zvýhodněnou cenou pro ty, kdo zůstanou déle než tři dny. Opodál se děti mohou vydat do zábavní zóny Her bez hranic vždy od 11 do 20 hodin. Po dobu festivalu dopravci posílí autobusové spoje.

Autor:

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Řidič v Krkonoších nepodložil kola, tatra se rozjela a zbořila pergolu

Nákladní tatra zbořila pergolu v Krkonoších.

Pravdivost rčení „Tatra nezná bratra“ může dosvědčit řidič nákladního vozu pracující v Krkonoších. Při zastavení ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH LINEK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz