Kino, iglú a cizinci mají spasit Janské Lázně před krachem

  9:30aktualizováno  9:30
Wellness pobyty nebo kino v léčebně Vesna mají podle nového vedení státních Janských Lázní v Krkonoších pomoci k záchraně zařízení. Krizový štáb je však přesvědčen, že cesta vede jinudy.

Krizový štáb lázní burcuje, aby se víc využívala rehabilitační lůžka. Snímek je z dětské léčebny Vesna. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Součástí plánu na záchranu je i přestavba jedné z kancelářských budov na luxusní pětihvězdičkový penzion, inzerce v zahraničních časopisech zaměřených na cestování, adrenalinové zážitkové programy, ledový bar nebo kino.

Janské Lázně

U pramenů postavil první lázeňskou budovu Jan Adolf Schwarzenberg. Janské Lázně se staly samostatnou obcí v roce 1867, obec pak v roce 1901 zakoupila všechna lázeňská zařízení. V roce 1920 doktor Oskar Baudysch z Rockefellerova ústavu z New Yorku a Yalské univerzity studií prokázal, že tamní voda má podobné složení jako ve Warm Springs v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách.

Poté, co v květnu tehdejší ředitel ohlásil, že celé lázně včetně proslulé dětské léčebny Vesny jdou ke dnu, vznikla za jejich záchranu petice. Ta vyvrcholila odvoláním ředitele a dosazením krizového manažera Josefa Šimurdy.

Poloprázdné lázně chtějí vsadit na samoplátce

Nový ředitel se do reorganizace pustil od podlahy a pokladnu chce naplnit penězi od samoplátců nejen z České republiky.

Tomu se má přizpůsobit několik lázeňských domů, které jsou v posledních letech zaplněny sotva z poloviny.

"Je to jediná cesta, jak využít dlouhodobě prázdná lůžka a získat v současné situaci do rozpočtu lázní peníze," říká Šimurda, který nyní lázně vede.

"Webový portál s nabídkou zážitkových a wellness programů rozjedeme na podzim ještě před zahájením zimní sezony. Jejich součástí totiž budou i skipasy," plánuje Šimurda a dodává, že dosud byl prodej pobytů samoplátcům mizivý.

"Je to problematická věc. Obyvatelstvo České republiky chudne a představa, že lidé budou jezdit na wellness pobyty, se mi nezdá," pochybuje však předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Lázně by prý mohly konkurovat horským střediskům

Jánské Lázně by se mohly stát levnější a klidnější konkurencí Špindlerova Mlýna. Turistům proto budou nabízet ubytovací kapacity v různých cenových relacích.

Nejnáročnější klienti budou moci už od nadcházející zimní sezony využívat neobsazené pokoje ve zrekonstruovaném lázeňském domě Terra v centru města, který má pokoje vybavené na úrovni tříhvězdičkového hotelu a hostům nabídne i vlastní bazén.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších
Pětiletý Marek Kún v léčebně Vesna v Janských Lázních.

Image horského střediska pozvedne také iglú, které v zimě vyroste v prostorách kolonády. Uvnitř bude ledový bar.

V budoucnu v jedné z historických budov patřících státním lázním vznikne luxusní pětihvězdičkový penzion. V budově s vyřezávaným štítem v těsném sousedství kolonády v současné době sídlí kanceláře.

Krása pochybuje o zaměření na wellness

Václav Krása, který je i členem krizového štábu Janských Lázní, však zaměření se na wellness pobyty považuje za krátkozraké.

"V Janských Lázních je už taková nabídka dostatečná a navíc ubytování v lázeňských domech není úplně prvotřídní. Na některých pokojích bydlí víc lidí najednou nebo sociální zařízení mají na chodbách," poukazuje Krása.

Podle něj by lázně měly využít především svých rehabilitačních lůžek a přesvědčovat lékaře, aby pacientům pobyt na nich předepisovali.

"Management je musí umět odborným lékařům dostatečně prodat," říká předseda rady zdravotně postižených.

Lázně přibalí i adrenalinové zážitky

Zážitkový portál, který bude přednostně nabízet nevyužité kapacity lázní, vedení spustí na podzim ve třech jazykových mutacích, kromě češtiny i v angličtině a němčině. Právě na německou klientelu by se zde rádi zaměřili.

"Na tamní trh se chceme dostat zejména prostřednictvím inzerce v německých časopisech a cestovních kancelářích. Zajímavé jsou pro nás okolní i vzdálené země," popisuje ředitel.

Web se chce kromě běžných wellness pobytů zaměřit i na ubytování spojené se zážitky.

Turisté si tak v balíčku přikoupí například pouť na Černou horu s průvodcem, tandemový paragliding nebo sjezd na koloběžce z Černé hory. Chybět nebude ani lanový park, lukostřelba a rafting.

Kino ve Vesně bude už od října a zdarma

Přivábit nové klienty má od 1. října Janským Lázním pomoci také lázeňské kino, které bude sídlit v prostorách dětské léčebny Vesny a pro všechny pacienty i samoplátce bude promítat zdarma.

"Každý večer budeme uvádět dva filmy, od 18 hodin pro děti, od 20 pak pro dospělé. Chceme oslovit co nejširší publikum, nabídneme proto filmy české i zahraniční, komedie i dramata," říká Tomáš Drechsler ze společnosti Cinema Time, která se na provozu kina bude podílet.

Kinosál v dětské léčebně před několika lety kvůli zastaralé technice zanikl. Nový program bude po celý rok stejný, opakovat se bude v měsíčních cyklech. Pořadatelé tím chtějí ušetřit náklady.

"Náklady na provoz kina budou 10 tisíc korun na měsíc. Ušetříme tím, že filmy budeme každý měsíc opakovat," říká promotér Cinema Time Jan Motyčka. 

"Za jeden film ročně zaplatíme tolik, kolik běžné kino za jedno jediné promítání. Dětské filmy jsme navíc od distributora získali zdarma," dodává Motyčka.

Sám podobný projekt rozjel před několika lety i na pražském letišti, osm let provozuje úspěšné letní kino v Pardubicích a Janským Lázním teď půjčí promítací techniku.

"Kinosál ve Vesně je výborně vybavený. Skoro bych řekl, že mi připomíná festivalový sál," nešetří chválou promotér.

Nabídku biografu chtějí mezi pacienty rozšířit pomocí letáčků s měsíčním programem, který každý z ubytovaných dostane při příjezdu. Kino má být dostupné i těm hostům, kteří budou ubytováni ve vzdálenějších domech.

"Pro ty bude zajištěna kyvadlová doprava. Je to nejjednodušší a nejekonomičtější způsob, jak pacientům zařídit kulturní vyžití. Věříme, že když bude promítání zadarmo, budou ho využívat," říká Šimurda.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz