Ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. | foto: archiv KRNAP

Hřebačka skončí v čele správy Krkonoš, byl u rozšíření první zóny parku

  • 7
Po deseti letech odejde z čela Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Za jeho éry park přijal nový plán péče, rozšířil první a druhou zónu a podílel se také na novém zákonu o národních parcích.

Hřebačka předal svou rezignaci do rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) minulý týden. Odejít chce k 31. prosinci. Ve funkci je od února 2008.

„Usoudil jsem, že nastal čas na změnu. Rozhodl jsem se od Nového roku přijmout nabídku jiné práce, na kterou se těším,“ uvedl Jan Hřebačka. Kam zamíří, však zatím nezveřejnil.

Ministr Brabec jeho rezignaci přijal. Vyzdvihl přitom Hřebačkovy odborné, manažerské a diplomatické schopnosti. Například to, že se mu dařilo na dobré úrovni udržovat vztahy mezi národním parkem a obcemi.

„Ředitel Hřebačka byl vždy člověk na svém místě. Právě schopnost domluvit se s různými zájmovými skupinami a samosprávami a přitom zachovat vysokou úroveň ochrany přírody národního parku byla vždy jeho největší devizou. V tomto svému nástupci nastavuje laťku hodně vysoko,“ komentoval rozhodnutí Richard Brabec. Výběrové řízení na nového ředitele Správy KRNAP ministerstvo vypíše během několika týdnů.

Zóny se pod Hřebačkou měnily dvakrát

KRNAP se pod vedením Jana Hřebačky podílel na přípravě nového zákona o národních parcích, vypracoval nový plán péče a v roce 2015 významně rozšířil první a druhou ochrannou zónu.

První zóna se tehdy rozrostla z 4,5 tisíce na téměř sedm tisíc hektarů a druhá zóna nabyla skoro trojnásobně na necelých deset tisíc hektarů. Šlo o přesun území mezi zónami, takže celková rozloha parku se nezměnila (více zde).

„Byl to dlouhodobý proces, kterému předcházelo několikaleté úsilí, stovky jednání, projednávání záměru se všemi dotčenými subjekty, se zástupci samospráv, podnikateli a hospodáři i vypořádání různých připomínek,“ řekl tehdy k nové zonaci ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

K úpravě zón v Krkonoších dochází i nyní, a to kvůli novému zákonu o národních parcích. Jde hlavně o formální změny, ochrana zůstává na většině území stejná. Park nově zpřístupní jen Boberskou stráň a Dvorský les ve východní části hor (podívat se tam můžete tady).

Jan Hřebačka v prohlášení ke svému odchodu uvedl, že zanechává park v dobrém stavu. Upozornil na jeho zahraniční reputaci i spolupráci s dalšími parky, hlavně polským Krkonošským národním parkem. Vyzdvihl také tým lidí, který vede Správu KRNAP.

„Tvoří ho skvělí lidé, kteří rozumějí své práci a dělají ji s plným nasazením a já jsem přesvědčen, že s tímhle týmem se bude skvěle pracovat i mému nástupci,“ napsal.

Jan Hřebačka je vystudovaný lesník. V roce 1992 nastoupil k Lesům ČR v lesním závodě v Horním Maršově. O dva roky později přešel na Správu KRNAP, kde se podílel mimo jiné na obnově krkonošských lesů postižených imisemi, které financovala nizozemská nadace FACE. Prosazoval změnu druhové sklady ve prospěch listnatých dřevin. Před nástupem do čela organizace zastával post zástupce provozního náměstka ředitele a vedoucího péče o les v národním parku. Ve funkci ředitele nahradil Jiřího Nováka.