Křižovatka Koruna oslňuje a přitom svítí málo, tvrdí hradecký kritik

  9:55aktualizováno  9:55
I když se hradecká křižovatka Koruna otevřela už před čtyřmi měsíci, stále se na její adresu objevují nové a nové stížnosti. Naposledy se stalo terčem její osvětlení, které podle kritika magistrátu údajně odporuje všem normám - řidiče oslňuje a zároveň není dostatečné. Na měření se zatím čeká.

Ještě před dokončením díla za bezmála 130 milionů korun byly často slyšet hlasy, že je předražené a zcela zbytečné. Po zprovoznění se objevily problémy třeba s vadnými trolejovými výhybkami (o padání „klacků“ trolejbusů jsme psali zde), nevhodnými sloupky, které ohraničují cyklostezky.

A když se otevřel sousedící obchodní dům Aupark, doprava zhoustla natolik, že vozy MHD měly často zpoždění (více čtěte zde).

Na mizerné osvětlení nové křižovatky si stěžuje městu velmi dobře známý spolek Světlo pro Hradec, jmenovitě jeho předseda Jaroslav Kott.

Fotogalerie

„Žádáme o měření stavby a odstranění problémů. Týká se to zejména osvětlení kruhové křižovatky Koruna, která oslňuje a je zároveň osvětlena nedostatečně,dále špatných výložníků ve Všehrdově ulici, ale i stožárů pro nasvětlování chodeckých přechodů. Tyto problémy bohužel zajišťují osoby neznalé problematiky,“ stojí ve stížnosti adresované vedoucímu investičního odboru magistrátu Valentýnu Avramovovi.

Kott se domnívá, že osvětlení ignoruje všechny předpisy, zákony i české technické normy. Kvůli údajným mezerám v zákoně o veřejných zakázkách oslovil i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.

„Stížnost na osvětlení křižovatky Koruna mi přijde neopodstatněná, stejně tak jako stížnost na zákon o veřejných zakázkách. Je to nejspíš způsobené tím, že pan Kott tady v minulosti hodně osvětlení navrhl, pak jej pro město začal i dodávat a nechtěl pochopit, že právě kvůli zákonu o veřejných zakázkách nemůžeme dávat přesně jeho typy osvětlení. Pokud potom nebyly použity právě typy, které dodával, vždy bylo všechno špatně,“ říká Avramov.

„Zákon je podle mě špatný. Kvůli němu nemůžu projektovat, protože když podle požadavku investora vyberu svítidla, nesmím uvést, od koho je mám, kolik stály a o jaký jde tip,“ argumentuje Kott.

Ani šéf spolku se nemůže opřít o měření, které by jeho tvrzení o špatném osvětlení Koruny podpořilo, nebo vyvrátilo.

„S křižovatkou jsme měli problémy, ale určitě nesouvisely s malou intenzitou osvětlení. Mohla by trochu méně zářit hlavně od Gočárovy třídy, ale neřekl bych, že by vyloženě oslňovala,“ uvádí dlouholetý řidič hradeckého dopravního podniku.

„Největší problém je, že se nedodržel projekt. Některá světla oslňují, další svítí úplně jinam, než by měla. Je to stejný případ, jako se udál na Dukelské,“ pokračuje Kott odkazem na úpravy černých stožárů v centru města, kterým někteří Hradečáci začali říkat šibenice (o tamním osvětlení čtěte zde).

„Mně ještě radnice nikdy za pravdu nedala a vím, jakou mám na městě pověst. I tam jsou ale zodpovědní lidé, kteří jsou nejnověji z osvětlení Koruny nešťastní. Bohužel mají nad sebou neschopné nadřízené, kterým je to jedno,“ uzavírá stěžovatel.

Jaroslav Kott v minulosti kritizoval kromě Koruny a Dukelské i osvětlení na Benešově třídě, na sídlišti Podzámčí nebo na pěší zóně. Kvůli rekonstrukci ulic Dukelské a S. K. Neumanna podal na úředníky magistrátu trestní oznámení, které však policie odložila.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Havlová chce stavět v nedotčeném Hrádečku apartmány i muzeum

Herečka Dagmar Havlová chce na Hrádečku na Trutnovsku stavět hotelový resort. Vdova po Václavu Havlovi tam vlastní...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Premium

Krkonoše zažívají stavební boom, skiareály mají stovky nových apartmánů

Stavební rozmach v krkonošských skiareálech pokračuje. V jednom z nejmenších středisek Vítkovicích vzniknou desítky...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

  • Další z rubriky

Chatu změnili ve velkopěstírnu konopí, úrodu odvážely dva náklaďáky

Policisté odhalili v chatě na Trutnovsku rozsáhlou pěstírnu marihuany. Hlídka si při běžné kontrole všimla neobvyklých...

Nešikovný řidič smetl parkovací sloupek. Architekt udělal chybu, hájil se

Řidič vozu SUV vjel na nové parkoviště v Trutnově tak nešikovně, že porazil sloupek chystaného závorového systému. Ke...

Kovová rozhledna Žaltman jde k zemi, na nové si zájemci koupí schody

Více než padesát let staré kovová rozhledna do neděle zmizí z nejvyššího vrcholu Jestřebích hor Žaltman. Pracovníci...

O Klicperovo divadlo se budu starat, říká nový umělecký šéf Pavel Khek

Od srpna je novým uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla Pavel Khek. Pražský režisér dobré pověsti tím zamířil...

Najdete na iDNES.cz