Oktaváni z Broumova volí pravici. Z hotelovky zní, že není na výběr

  8:50aktualizováno  8:50
Do volebních místností v Hradeckém kraji vstoupí v pátek i nejmladší voliči. Zatímco někteří gymnazisté z Broumova chtějí hlasovat pro pravici, studenti na hotelové škole v Teplicích nad Metují si své politiky jen těžko vybírají.

Studenti volili nanečisto na Univerzitě Hradec Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mezi třemi oktavány na gymnáziu v Broumově je dosud cítit ozvěna prezidentských voleb. Před půl rokem podpořili neúspěšného kandidáta Karla Schwarzenberga.

Jeho TOP 09 nebo aspoň některá pravicová strana bude podle nich to pravé i ve Sněmovně. K volbám určitě zamíří.

"Vadilo by mi, kdybych se neúčastnil. Pak by bylo hloupé čtyři roky nadávat," říká čerstvě devatenáctiletý student Marián Potoček z Broumova.

Vysokoškoláci volili nanečisto

Volby nanečisto od pondělí zkoušejí vysokoškoláci na třech fakultách Univerzity Hradec Králové. Škola zjistí jejich volební preference a výsledky využije i ve výuce.
Volby jsou součástí projektu studijního předmětu Stranické a volební systémy. U uren jsou studenti v tříčlenných volebních komisích, existuje i krizový štáb.
"Cílem je získat přibližný sociopolitický profil voliče z řad studentů zúčastněných fakult. Součástí hlasovacích lístků, které jsou jinak totožné s těmi pro ostré sněmovní volby v kraji, totiž jsou i otázky na základní sociodemografické znaky a dřívější politické zkušenosti hlasujících,"  vysvětluje účel projektu politolog Jan Outlý, který předmět vyučuje.
"Zadruhé se pokusíme zjistit, nakolik znalost skutečných výsledků voleb ovlivní jejich volební chování. V týdnu od 4. listopadu proto hodláme akci zopakovat," doplnil politolog.

Jeho spolužačka souhlasí. "Měla by to být povinnost každého, i jedním hlasem lze něco změnit, jinak to tady půjde zu grunt. Pořád si ještě naivně myslím, že naše generace to tady zlepší. Až budu sama za vodou, šla bych do politiky pomoci České republice," slibuje osmnáctiletá Petra Soukupová z Hronova.

TOP 09 boduje na gymnáziu programem

Všichni tři oktaváni šli koncem září i k studentským předčasným volbám, pořádaným neziskovkou Člověk v tísni. Zúčastnilo se však jen 37,5 procenta studentů starších patnácti let.

V Broumově vyhrála TOP 09, druhé bylo ANO 2011, pak lidovci a komunisté.

"Nezbývá než doufat, že k těm řádným volbám přijde našich studentů víc," přála si po volbě učitelka Šárka Rambousková.

Studenti oceňují na topce program. "Tahle strana může být opozicí proti sociálním demokratům a dalším. Nejsem pro topku přímo zapálená, ale vyšla mi jako nejlepší. Karel je pro mě záruka morálních hodnot. Byť jsou i nad Kalouskem některé otazníky, ekonomiku on zvládal, náš dluh za něj stagnoval," poznamenala Soukupová.

"Líbí se mi, že topka v kampani jen vybízí lidi, ať jdou k volbám. Zato Zemanovci používají osočující kampaň, která útočí na Kalouska," hodnotí oktavánka. Přála by si snížit státní byrokracii například pro podnikatele a ušetřit tak na výdajích.

Lidovci jsou neslaní nemastní, míní gymnazista

Její spolužák by zase chtěl od politiků, aby zjednodušili zbytečně složitý systém sociálních dávek, v němž je těžké prokázat nároky nebo zabránit zneužívání. "S TOP 09 se v názorech shoduji nejvíc. Přemýšlel jsem i o lidovcích, ale v některých bodech jsou neslaní nemastní," říká Potoček.

Další oktavánka Diana Frödová se zatím rozhoduje pro některou ze stran na pravici. Přeje si, aby stát začal fungovat bez korupce v zakázkách.

"Vadí mi, že dnes politici nic nedělají pro malé děti. Silně omezili porodné, přitom z dětí budou jednou plátci daní," zlobí se osmnáctiletá studentka z Martínkovic, která má rok a půl staré dítě a doléhá na ni, že je finančně závislá na rodičích.

Studenti tvrdí, že nové strany, jejichž lídři slibují spasit zemi, se musí teprve ukázat. Buď podle nich zapadnou jako Věci veřejné, anebo dostanou šanci později.

"Kolem Andreje Babiše je příliš mnoho otazníků. Pokud bude jeho hnutí schopné, po čtyřech letech bych ho klidně volila," míní studentka Soukupová. Pročetla už programy Zelených, lidovců a topky, ale hlavně chce ještě vidět nějaké debaty politiků. "Z těch se pozná nejvíc, ukáží se v pravém světle," říká.

"Je zvláštní, že se stejní pořád drží nahoře"

Tři oslovení studenti, které čeká příští rok maturita na Střední škole hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují, neskrývají, jak je zdejší poměry štvou.

Je jim už dvacet a málo věří, že by zrovna oni v nadcházejících volbách proměnili českou politiku. Jejich spolužáci si s tím prý hlavu tolik nelámou.

"K volbám nejspíš nepůjdu. Je nekontrolovatelné, kam přijde váš hlas. Všichni si stěžují na vládu, lidé jsou pobouření, tak mi přijde zvláštní, že se stejné politické strany pořád drží nahoře," říká rezolutně dvaadvacetiletá Nela Bollechová z Jaroměře, která v Teplicích studuje hotelnictví.

U jedněch voleb už byla a tím to pro ni končí, i kvůli komplikacím s cestováním a volebními lístky.

Volit budeme, hledáme koho

Její dva spolužáci přece jen uvažují, že se poprvé voleb do parlamentu zúčastní.

"Asi volit půjdu, ale nečekám, že se něco změní. Politici si drží svá místa a nikoho moc mezi sebe nepustí. Volební právo funguje, zdá se mi, jen na oko, aby se lidem zacpala pusa," myslí si dvacetiletý student hotelnictví Martin Motyčka z Trutnova.

Na výběr podle svých slov příliš nemá. Cítí se národním socialistou a sympatizuje s národoveckým hnutím Generace identity inspirovaným ve Francii.

Odmítá komunisty, dělnickou stranu a zmiňuje i oligarchy, kteří se podle něj domáhají moci. "Nevyberu si ani ze zavedených velkých stran, ani z malých takovou, která by byla pro mě potěšující. Spíš vyberu menší zlo," plánuje student Motyčka.

Od politiků čeká mnohé. Přál by si sociální jistoty, stát podle švýcarského modelu určující pravidla, jednokomorový parlament i řešení imigračních problémů, které podle něj některá média zahlazují.

Multikulturní společnost se přitom podle něj do Česka nehodí. "Odstrašujícími příklady je Německo plné Turků, tisíce Nigerijců ve Francii nebo vyznavači islámu ve Švédsku," myslí si mladík.

"Na přistěhovalcích mi vadí, pokud se nechtějí vzdát svého stylu života. Přál bych si, aby respektovali zákony většiny," říká Motyčka a podobně by to chtěl i od Romů.

Student věří, že dokáže odhadnout výsledek voleb: buď utvoří koalici vítězní sociální demokraté s komunisty, nebo Babišovo hnutí ANO možná s topkou a Tomio Okamurou.

Jeho spolužák Roman Huleja z Janských Lázní je alespoň rád, že skončila minulá vláda, protože se mu nelíbily její kroky.

"Byl jsem naštvaný na poměry v parlamentu. Volil jsem prezidenta Zemana a mám jako mírného favorita SPOZ. Čekám ještě na poslední debaty lídrů a pak se rozhodnu. Buď zvolím tuto stranu, nebo to změním, anebo vůbec k volbám nepůjdu," říká dvacetiletý student nástavby.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

Kasárna v Novém Městě nad Metují.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

Najdete na iDNES.cz