Vládnou nám amatéři, říká byznysmen z pořadu Den D a chce do Sněmovny

  8:55aktualizováno  8:55
Krajským volebním lídrem ANO v Královéhradeckém kraji se stal někdejší zakladatel a generální ředitel české pobočky Microsoftu Ivan Pilný. Muž, jehož znají díky televiznímu pořadu Den D statisíce lidí, a také věčný bojovník proti chronické české nemoci - finanční negramotnosti.

Ivan Pilný kandiduje v Královéhradeckém kraji za hnutí ANO | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ivan Pilný neskrývá, že je bohatý. A jeho názory by mezi někdy myšlenkově sterilními poslanci mohly působit jako třaskaviny. Pokud se tedy hnutí ANO Andreje Babiše, který nedávno koupil vydavatele MF DNES a iDNES.cz, dostane do Sněmovny.

"Rekonstrukce náchodské nemocnice je spíš osobní projekt, na nějž budou vyčerpány finance, které by možná mohly přijít někam jinam," pustil se třeba do hejtmana Lubomíra France. Ale nešetří ani prezidenta.

Možná sledujete předvolební preference, podle nichž je nyní ANO těsně nad pěti procenty. Byl byste s takovým ziskem spokojen?
Je to jen hrátka, kým a komu se takové dotazy kladou. Jisté je, že lidé se rozhodují až na poslední chvíli, což se stane i v těchto volbách. Ale kdyby ANO získalo jen těsně přes pět procent hlasů, budu to považovat za zklamání.

Jste připraven na to, že se do parlamentu skutečně dostanete a budete muset od základů překopat svůj život úspěšného byznysmena?
Já už jsem svůj život překopal několikrát. V současné době se ale už byznysem nezabývám, protože mě to nebaví. Mnohem víc mě zajímá mozek a jeho trénink. Já bych do parlamentu přicházel s určitými názory, s určitými zbytky toho, čeho si vážím, přestože jak procházím životem, se to zmenšuje, ale to nehodlám v žádném případě ztratit. Reprezentoval bych tedy nejen své voliče, ale i názory.

Jaký byl rozhodující impuls k tomu, abyste si řekl, že půjdete do politiky?
Byly dva. Prvním bylo mé přesvědčení, že když to nepůjdou změnit lidi jako já, kteří do politiky nejdou pro peníze, budeme pořád napospas těm, o kterých se dá v nejlepším případě říct jen to, že jsou amatéry. Dám příklad: když se podíváte na byznys plán celé republiky - tedy na celý státní rozpočet, kdybych já takový plán předložil ve firmě, okamžitě mě otočí ve dveřích a dostal bych kopačky.

Jste si jistý, že bude líp? Ostatně hnutí ANO to slibuje ve svém logu.
Jsem optimista, který tvrdí, že láhev je zpola plná. Věřím, ale samo se to nestane a jak říká moje kolegyně z pořadu Den D Marta Nováková, "slovo SE má dovolenou". Zkrátka se pro to něco musí udělat. Třeba slézt ze židle a jít na místo, kde se ty změny odehrávají, tedy do parlamentu. Můžete zakládat hnutí, cinkat klíčema nebo sbírat podpisy, ale jakmile se nedostanete na místo, kde s tím něco můžete udělat, je to hezké, ale nikoli nadějné.

Přitáhl vás do hnutí přímo Andrej Babiš?
Vedu s ním diskuse už asi rok. Jeho cíle jsou mi velmi blízké, znám celou řadu lidí z jeho hnutí, kteří pro něj pracují, i program. Nakonec změnou maratonského běhu na rychlý kvapík díky předčasným volbám jsem stál před zásadním rozhodnutím, jestli to mám udělat nebo ne. Nebylo to pro mne lehké, ale holt se nedá nic jiného dělat.

Poznávají vás díky televiznímu pořadu Den D lidé na ulicích?
To už odeznělo, takže už se tolik nesetkávám s reakcemi typu "Já vás odněkud znám". Má e-mailová schránka už se tolik neplní nejrůznějšími šílenými projekty. Den D mě ale zviditelnil natolik, že jsem účinkoval i v Krásných ztrátách, Copak bych vám lhal, nebo dokonce v Sama doma, takže viditelný jsem.

V porotě Dne D jste seděl i s Tomiem Okamurou, který kandiduje se svým hnutím Úsvit přímé demokracie. Nesnažil se vás také zlanařit?
Tomiovu nabídku jsem odmítl. Prvním důvodem je poměrně děsivá dávka populismu. Druhým, že novým byznysem Tomia je budování vlastního PR, což mě také nepřitahuje, a třetí je jeho poměrně intenzivní spolupráce s komunisty a jejich tolerance. To je nepřijatelné.

Setkáváte se s názory, že hnutí ANO je v podstatě novými Věcmi veřejnými?
Ne!

Počkejte, nechte mě dokončit myšlenku. Když "véčkaři" šli do kampaně, voliče lákali na nové lidi, nové názory, férovou politiku, ale i na bohatého lídra. Ta podobnost je docela nápadná.
Ten názor chápu, avšak vidím rozdíly. Začnu anekdotou: zatím jsme se nesešli nad lahvemi těžkého francouzského vína, abychom se navzájem nahrávali a říkali si, o kolik procent můžeme obrat stát. To se nestalo a nestane. V našem čele také není malý Napoleon, jako je Bárta, který by si z toho chtěl udělat soukromý byznys. A také nesbíráme lidi na ulicích jako "veverky". Ale máte pravdu: chápu, že většina lidí si toto uvědomovat nemusí a paralela se nabízí, přestože není založená na realitě.

Vy třeba i ve své nové knize nazvané Aby vám neuplavalo mejdlo bojujete za finanční gramotnost. Vyčiníte Andreji Babišovi za to, že se nedávno usvědčil z toho, že neví, co je to minimální mzda?
Někdo řekl - a má pravdu - že i dobrý křesťan denně spáchá sedm hříchů. Když se někdo jde veřejně vystavit na náměstí a čelí křížovému výslechu, pravděpodobně na něm dříve nebo později nezůstane nit suchá. Nevím ale, nakolik minimální mzda souvisí s finanční gramotností. Já tedy náhodou vím, co to minimální mzda je, ale ten institut vůbec nechápu, nevím, proč existuje. Pravděpodobně je to něco, po čem volají odbory zastoupené plnoštíhlými chlapci, kteří se chtějí dostat do parlamentu a nejlépe v Bruselu.

Pojďme k regionálním tématům. Řekl jste prý, že v České republice končí dobývání nerostných surovin. Asi by s vámi ale nesouhlasily jisté firmy, které na východě Čech chtějí dobývat břidlicový plyn, a dokonce ropu...
Břidlicový plyn je skutečně problém, protože Američané na něj přešli a obrovským způsobem to zamávalo s cenami uhlí a koksu. Američanům se daří řešit otázku soběstačnosti a nezávislosti třeba na Středním východě. Jestli se to ale hodí sem, to nevím. Přestože obecný zájem může převýšit ten místní, nemělo by se to dělat za každou cenu. Je třeba vést odborné diskuse, kde ano a kde nikoli. Nemám jednoznačnou odpověď stejně jako nevím, zda je lepší strkat příšerné peníze do Temelína, aby mohl vyvážet elektřinu, zruinovat další oblast pro těžbu uhlí, anebo jít do břidlic.

Vaše názory zatím nejsou příliš známé. Jaké problémy Královéhradeckého kraje považujete za nejzávažnější?
Obvykle bývají zmiňovány tamní silnice, tedy D11 a nekonečná story s výkupem pozemků, a silnice smrti kolem Náchoda na Polsko. Na tyto stavby jsou omezené peníze a bohužel neexistují žádná kritéria, kterými by se měřila efektivnost investice. Je tedy potřeba je hledat. Druhým problémem, o kterém se příliš nemluví, je fakt, že Královéhradecko má druhou nejstarší populaci ze všech krajů. Senioři na jednu stranu chtějí žít kvalitní život, ale na druhou stranu ještě mohou něčím přispět. Je potřeba hledat cesty, jak to udělat. Další potíž je, že díky přírodě je kraj hodně založený na turistickém ruchu, je třeba hledat nové cesty, jak sem lidi přitáhnout. To je otázka malého a středního podnikání, která by měla dostat výrazný impuls.

Ivan Pilný

  • Věk: 69 let
  • Narozen: Praha
  • Vzdělání: inženýr, eletrotechnik, obor technická kybernetika.
  • Rodinné poměry: ženatý, otec čtyř dětí, má šest vnuků.
  • Majetkové poměry: rodinný dům v Nové Vsi pod Pleší, s rodinou spoluvlastní dva byty v Praze a čtyři rodinná auta. "Zastával jsem vysoké manažerské funkce a majetkově nejpřínosnější byl samozřejmě generální ředitel Microsoftu. Měli jsme poměrně štědrý přístup k akciím Microsoftu, které raketově vyrostly, takže většina peněz pochází odsud. Coby podnikatel investor vydělávám další peníze, ale nevím, kolik jich mám, protože dost jich je vložených na různých burzách, kde je hodnota peněz jen hypotetická."
  • Co má společného s Královéhradeckým krajem: je společníkem firmy brain2win na trénink mozku, do Hradce Králové často jezdí přednášet vysokoškolákům i firmám. "V Hradci vidím obrovský potenciál. Město je třeba tak prodrátované, že by mu to mohla závidět jakákoli skandinávská země. A díky Gočárovi se mi líbí i jako město."

Máte coby zakladatel české pobočky Microsoftu a exředitel tohoto kolosu recept na školství?
Vzpomeňte si, kolik procent času bylo věnováno tomu jak se učit. To procento bude velmi pravděpodobně blízké nule. Vzdělávací systém vyrábí desetitisíce bakalářů, kteří v podstatě nic neumějí, vyrábějí čtrnáct MBA studentů do tuctu. Existují zde soukromé školy, které jsou založené jen na tom principu, že si do nich chodí státní úředníci doplnit během velmi krátké periody vzdělání. To je katastrofa! Školství potřebuje obrovskou reformu, protože bulimické vzdělávání typu "tady máš menu, z toho si něco vyber, jdi ke zkoušce a zapomeň" je smutným obrazem. Přestaňme řešit stupidní záležitosti, zda má být matematika u maturity, zda se má platit školné nebo akademické svobody. Zásadní je reforma, jediná naděje této země jsou vzdělaní lidé, kteří získají práci.

Hitem a tématem číslo jedna minulých voleb byly zdravotnické poplatky. Jaký názor na ně máte?
Zdravotnictví dostává strašné pecky jako třeba hrátky se standardy, s DPH, se seznamem a cenami léků, které se vyvážejí do zahraničí, či hrátky s poplatky, jež nemocnice přivádějí na pokraj kolapsu. To co udělal bývalý ministr Heger - a je mi jedno, zda musel dělat kompromisy - je jen přerovnávání křesel na Titaniku. Také zdravotnictví potřebuje zásadní reformu. V Praze je pozoruhodný případ jedné protonové kliniky, v kraji je zase skandál kolem nemocnice v Náchodě. Zdravotnictví zkolabuje, když každá nová politická reprezentace vyhlásí novou formu populismu nebo rovnostářství.

Kdyby na mém místě seděl hejtman, jistě by se zeptal, jaký skandál kolem náchodské nemocnice máte na mysli...
Je to projekt, který vznikl na popud pana hejtmana. Nyní nastaly velké spory o to, kdo to vše zaplatí a jak. Je to zkrátka spíš osobní projekt, na nějž budou vyčerpány finance, které by možná mohly přijít někam jinam.

Nejrůznější politické strany rozděluje osoba prezidenta Zemana. Jak působí na vás?
Já jsem ho nevolil, protože ho nechci. Zeman je vtipný Jeník, jehož bonmoty trochu vyčpěly. Je to člověk, který má sloní paměť, takže rozkládá "socany", jak nejlépe umí, a navíc se rozhodl, že si to užije. Takže nějaké ústavní zvyklosti? Sorry! Přece ale existují pořádky, které by prezident měl respektovat. Jde do toho naplno a byť mu to nepřeju, je to i otázka jeho zdravotního stavu, jak dlouho mu to vydrží. Určitě jsme ale měli lepší prezidenty. Přestože mám velké výhrady ke králi narcisů Klausovi, některé věci, které říkal proti větru, byly naprosto správné. Totéž lze říct i o Václavu Havlovi. To byli lidé, kteří nás ve světě velmi výrazně reprezentovali, přestože v případě Klause ne všude byli přijímáni kladně. U Zemana doufám, že se mu občas nepodaří vystoupit z letadla jako Jelcinovi.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji ustupují panelovým výstavbám, obchodním domům nebo silnicím. V Jičíně,...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz