Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Razam znamená bělorusky spolu, říká o své kapele zpěvačka Iva Marešová

  8:07
Po albu Kéž bouře by přišla vydala hradecká rodačka Iva Marešová novinku Harpyje u pramene, tentokrát s kapelou Razam. Zpěvačka známá z pražských muzikálů či od Michala Pavlíčka je doma ve worldmusic se silnými slovanskými kořeny.

Kapela Razam - Iva Marešová | foto: Patrick Marek

Jak jste prožila či přežila covidovou výluku? Koncerty žádné, divadla zavřená...
Zavřeli jsme se s kapelou Razam do studia. Dotvořili jsme nové CD a s herci z Divadla na Vinohradech natočili CD k inscenaci Balada pro banditu, kterou jsme pro Vinohrady nově hudebně zpracovali. A také jsme natočili náš nový vánoční program Slovanské Vánoce, kde jsme se zaměřili na české, běloruské, ruské, ukrajinské a srbské adventní skladby, nechybí ani naše autorské. Práce jsme tedy udělali více, než by v čase, kdy se dalo koncertovat, bylo obvyklé.

Začnu Baladou pro banditu... Mám vás spojenou s hradeckou od Karla Brožka, která měla 200 repríz. Nebo se pletu?
To se pletete. Je pravda, že v době, kdy se v Klicperově divadle hrála Balada v režii Karla Brožka, pobývala jsem v divadle celkem často, ale spíš v divadelním klubu než na jevišti (smích). To představení jsem však párkrát viděla a moc se mi líbilo. Ona Balada je krásné dílo, které má silný základ.

Razam

Pozoruhodné trio Marešová, Yasinski, Vašíček se rozrostlo v kapelu Razam. Ke zkušené zpěvačce, jež účinkuje v muzikálech a spolupracuje s kapelami Precedens i Čechomor, všestrannému kytaristovi Michalu Vašíčkovi a akordeonovému virtuosovi Aliaksandru Yasinskému přibyl violista a klavírista Ilia Chernoklinov či bubeník a vibrafonista Radek Doležal. Pod názvem Razam vydali podmanivě syrové album Harpyje u pramene.

Muzikanti z Čech, Běloruska a Ruska hrají syrovou worldmusic se silnými slovanskými kořeny, a to virtuosně a bez podbízení. „Dlouhou dobu jsem zkoumala, na jaké cesty mě vedou ambice a na jakých cestách se potkávám se skutečným smyslem,“ říká Iva Marešová.

Jaký tedy k němu máte vztah?
Jak jsem se zmínila, je krásné. Vždy se mi líbila jeho syrovost a poetika, ale i jakási lidovost v tom nejlepším smyslu slova. To, že jsem dostala příležitost zhostit se pěveckého a později celého hudebního nastudování s celou naší kapelou, je pro mě dar. Nádherná zkušenost. Práce s herci a s celým týmem divadla byla nesmírně příjemná, plodná a inspirující. Herci, technici i režisér Juraj Deák s námi vytvořili jednotný organismus. Byla to spolupráce bez nadvlády ega. Tento druh tvoření je mi blízký - a upřímně - v dnešní době celkem ojedinělý. O to více si tohoto setkání považuju.

Co vaši kapelu přivedlo ke spolupráci s vinohradským divadlem?
Původně mě Juraj Deák oslovil ke spolupráci na pěveckém nastudování, bylo to na doporučení Petra Maláska, za což mu nepřestávám děkovat. Juraj hledal do Balady ještě živou kapelu a jeho představa o zvuku a způsobu aranží dost souladila s hudbou, kterou tvoříme a hrajeme s Razamem, takže jsme to dali dohromady. S kapelou jsme společně zaranžovali a připravili hudebně celou inscenaci, písně jsme pracovně natočili a představili Jurajovi Deákovi. Ten byl s naším výtvorem spokojený. Na jeho připomínky jsme reagovali celkem svižně.

Kluci z kapely jsou skvělí hudebníci. Snoubí se v nich akademické vzdělání i živelnost, takže byli schopní vystihnout nálady písní tak, jak režisér potřeboval. Pamatuji si, jak se Juraj Deák rozhodl jednu píseň úplně přearanžovat přímo během zkoušky s herci a jak to šlo hladce. Musím říct, že schopnosti muzikantů, se kterými mám tu čest hrát, nepřestávám obdivovat. V Baladě jsem nakonec asi čtrnáct dní před plánovanou premiérou shodou okolností dostala roli Morany, takže jsem moc ráda, že se na kluky z kapely nechodím jen dívat, ale mohu si s nimi v divadle představení užívat i na jevišti.

Líbí se vám tedy Deákova inscenace?
Ano, vzhledem k tomu, že Balada pro banditu je dílo založené z velké části na hudbě, dá se říct, že náš podíl je velký. V inscenaci je okolo čtyřiceti hudebních vstupů. S herci jsme pracovali opravdu poctivě. Rozepsali jsme pro ně i celkem složité sbory a oni se partů zhostili skvěle. Dali jsme si díky jejich pracovitosti čas na poctivou přípravu a věřím, že se to na představení v dobrém odrazilo.

K aranžování jsme přistoupili tak, jako když tvoříme svou vlastní hudbu. Snažili jsme se zachovat původní „lidovost“ a syrovost skladeb a zároveň v nich tyto kvality podtrhnout a zvýraznit. Nechtěli jsme se ubírat příliš alternativním směrem. Přesto, že jsme zasáhli do harmonií a některé skladby jsme se rozhodli hrát oproti originálu v mollových tóninách, myslím, že jsme prapodstatu Balady zachovali. Pan Uhde, jako jeden z tvůrců představení, nám řekl, že je naším zpracováním nadšený a že po letech, kdy slyšel své dílo v mnoha úpravách, je moc rád, že cítí hluboký soulad mezi naším přístupem a jeho představami. To nás samozřejmě nesmírně potěšilo.

Ryzost a síla slovanství jsou nám vlastní a přirozené.

Iva Marešová

Z nové desky Harpyje u pramene cítím velký hudební posun k vlastnímu charakteristickému výrazu. Co všechno ve vaší world music se slovanskými kořeny je?
Já věřím v to, že se nám daří zůstávat autentičtí. Ryzost a síla slovanství je nám vlastní a přirozená i vzhledem k tomu, z jakých krajin pocházíme. Myslím, že se v naší hudbě odráží to, jak žijeme a jaký máme způsob uvažování. Kluky znám už řadu let a rozhodně můžu říct, že jsou dobří a srdeční, otevření jakékoliv situaci. Pohlížejí na svět kolem sebe bez předsudků. Jsou silní, citliví, vědí, co je láska, milost, pokora, a tak jak dokážou respektovat sebe sama, dokážou respektovat i druhé. Pro mě jsou jakýmsi zosobněním té správné mužské síly i lásky k životu a je mi s nimi moc dobře. Věřím, že to všechno je obsaženo v naší hudbě.

Kolik je oněch kořenů?
Čechy, Bělorusko, Morava a Rusko. Takové čtyři živly, které se spojují v ten pátý. Razam. Razam znamená v běloruštině společně.

Velkou zralost cítím i u textů, plných dávné, nejen slovanské mystiky...
Texty nepocházejí všechny z mého pera, mám pár dobrých přátel, kteří občas cítí puzení mi nějaký svůj text poslat, a jsem za to moc vděčná. Je to taková souladná a vyživující spolupráce. Já osobně jsem texty přestala vymýšlet hlavou. Nechávám je přicházet. Je mi totiž hezky, když se nesnažím Pánu Bohu mluvit do toho, co se rozhodne vytvořit. V životě je to stejné, i když lehké mu do toho nemluvit to vždy není.

Album Harpyje u pramene má i dobře promyšlenou grafiku.
Děkuji. To jsem ráda, že jste si toho všiml. Já to vlastně nikde nezmiňuji, ale občas maluji a fotím a obal tak vznikl z mých obrazů, které jsem nafotila. Texty jsem umístila do spirál, které obrazy dotváří. Vznikají tím jakési kódy a pro mě to je nedílná součást příběhu, který je ukryt v písních. S grafikou mi ale hodně pomohla Jana Baladová. Technicky já na tom v tomto směru moc dobře nejsem.

Jaké máte ohlasy?
Budu-li upřímná, tak krásné. Ač se nepohybujeme na poli lehké hudební zábavy, po každém koncertě za námi chodí lidé a jsou nadšeni. Hodně je, myslím, oslovuje právě onen zmiňovaný slovanský duch, syrovost a zemitost naší hudby ve spojení s tím, že kluci jsou skvělí instrumentalisté. Jsem moc ráda, že můžeme svou hudbu sdílet s vnímavým a citlivým publikem. Také si myslím, že pro lidi je v dnešní době důležité pocítit své kořeny a mít se v tomto, často až k smíchu nebo spíš k pláči zohýbaném světě, o co opřít a ukotvit. Všichni potřebujeme cítit radost ze života a na koncertech i v naší hudbě, kterou natáčíme, se o tu radost chceme s lidmi dělit.

Máte další plány?
Dokončit Vánoční desku, užívat si Baladu pro banditu v Divadle na Vinohradech, kam jste všichni srdečně zváni, věřit, že Bůh dá a že se stále budeme potkávat s lidmi na našich koncertech. Chystáme též další nové autorské aranže pro naše koncerty se symfonickým orchestrem, hodláme začít pracovat na svých vlastních nápadech na divadelní představení… Impulzů k tvorbě máme hodně a věříme, že se nám časem podaří všechny proměnit v reálné dílo.

Autor:
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena -...

Za ubodání krajana dostal cizinec pět let. Soud uvěřil, že jednal ze strachu

Královéhradecký krajský soud poslal na pět let do vězení Ukrajince Dmytra D. za to, že na ubytovně zabil svého krajana....

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

Z aktivisty se stal radním, trest za řízení pod vlivem alkoholu si odpykal

Aleš Dohnal - enfant terrible hradecké politické scény - bude muset dokázat, že není jen prostořekým aktivistou a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...