Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Koalice má konečně program, do hradeckého kraje napumpuje osm miliard

  10:00
Vedení Královéhradeckého kraje konečně představilo program na už probíhající volební období. Do rozvoje regionu chce napumpovat osm miliard korun. Počítá se s další modernizací náchodské nemocnice i železničních tratí. Ve školství bude důraz na rozvoj oborů souvisejících s robotizací a programováním.

Vedení kraje konečně představilo svůj program. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Neskutečně dlouho trvala novému vedení kraje příprava programového prohlášení na příští čtyři roky.

Přestože se politici na koaličním modelu shodli už 8. října a zastupitelstvo zvolilo krajskou radu 2. listopadu, program přichází až po půl roce. Může za to především pandemie koronaviru a s ní související ekonomická nejistota.

Rada kraje měla původně o programovém prohlášení jednat už 8. února, ale tehdy kvůli karanténě hejtmana Martina Červíčka (ODS) bod odsunula. Hlavním autorem dokumentu byl ekonomický náměstek hejtmana Rudolf Cogan (za STAN).

„Naším záměrem byla určitá hierarchie. Nejprve jsou nejdůležitější odvětví a v nich na prvních místech úkoly,“ popisuje pětadvacetistránkový dokument Cogan.

Zdravotnictví

Staronové vedení kraje, v němž oproti předchozímu období došlo pouze k výměně ČSSD Piráty, považuje za klíčové resorty zdravotnictví, dopravu a sociální oblast. Právě v nich má rozhodování samosprávy největší dopad na obyvatele.

Kraj počítá s druhou etapou modernizace náchodské nemocnice, se stavbou nového pavilonu pro onkologii a laboratoře v Jičíně, s vybudováním objektu urgentního příjmu v Rychnově nad Kněžnou či se vznikem konsolidovaných laboratoří a transfuzního oddělení v Trutnově.

Investovat se má také ve Dvoře Králové nad Labem. Už letos na podzim by se tam po letech odkladů měly stavět nové operační sály za 95 milionů korun. Záměr schválila rada kraje. Na investici slíbil přispět 20 miliony korun i majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

„Nejdůležitější bude zajištění trendu investic do krajského zdravotnictví. V minulém období jsme do velkých investic dali více než 2 miliardy korun a stejně chceme postupovat i nyní,“ vysvětluje Červíček.

Hejtmanství hodlá optimalizovat provoz svých nemocnic. To má snížit doplatky a přesunout víc peněz právě na investice. Zásadní má být také personální stabilizace oboru. Lékaři a sestry chybí nejen v nemocnicích, ale problémy jsou také se sítí praktických lékařů či zubařů.

„Potřebujeme motivovat budoucí zdravotní sestry, aby po škole neodcházely jinam. Paradoxně nám v tom pomohla pandemie koronaviru, při níž jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o ošetřovatelské obory. S hradeckou fakultní nemocnicí se bavíme také o spolupráci při stážích mladých lékařů,“ říká radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Doprava

V dopravní oblasti kraj těží z dosavadní práce. Autobusoví dopravci už podle nových desetiletých smluv jezdí, od prosince se mají pravidla změnit i na železnici. Kraj si od jednání slibuje modernější vozidla. Stejně jako dosud mají téměř všechny linky provozovat České dráhy, které převezmou také trať do Svobody nad Úpou.

Hejtmanství chce jednat i o modernizaci kolejí, která má cestování zrychlit. Ve hře je zdvoukolejnění trati do Jaroměře, modernizace úseku z Jaroměře do Staré Paky či další úpravy tratí na Trutnov a Broumov.

Stát už připravuje dvoukolejku z Velkého Oseka přes Hradec a Týniště do Chocně. Novinkou by mohlo být přímé spojení s Wroclawí přes Meziměstí. O něm už na ministerstvu dopravy jednají politici z opozičního hnutí ANO a kraj se chce připojit.

„Probíráme to na různých úrovních. Je tu velká synergie s potřebnými investicemi, které by zrychlily dopravu ke státní hranici. S polskou stranou jsme domluvení, že se budou zaměřovat na investice v příhraničí. Chystáme se podepsat memorandum. Přeshraniční uzel má potenciál, který bychom chtěli rozvíjet,“ sděluje Červíček.

Nová linka by nebyla přínosem jenom pro cestovní ruch. Už teď je cesta z koridoru v Pardubicích do Wroclawi přes Meziměstí rychlejší než přes Lichkov. Při modernizaci tratí by se mohla ještě zrychlit.

Kraj chce pokračovat v trendu investic i na silnicích. Za hlavní priority považuje přeložky Běloves - Velké Poříčí na Náchodsku a Týniště - Albrechtice na Rychnovsku, obchvat Opočna či propojení Březhradu a Vysoké nad Labem na jižním okraji Hradce Králové.

Sociální oblast

Dlouhodobým problémem Královéhradeckého kraje je nedostatek sociálních lůžek. Chybí místa v domovech pro seniory, v hospicech, odlehčovacích službách nebo v denních stacionářích. Pokračovat má také transformace sociálních služeb, při níž jsou lidé s hendikepem přemisťováni z ústavů do chráněného bydlení či do domovů komunitního typu.

„Vytvoříme podmínky pro co nejdelší život našich občanů v jejich přirozeném a známém prostředí svého domova. Cílit budeme na větší zapojení samospráv a na podporu rodin do péče o své blízké. Posílíme terénní a odlehčovací služby,“ píše se v programovém prohlášení.

Školství

V rámci svých možností chce kraj reagovat také na společenské změny, které boří dosavadní koncept českého školství. Čelit novým výzvám má pomoci důraz na všeobecné vzdělání, na finanční, jazykovou i digitální gramotnost. Kraj chce podporovat spolupráci různých stupňů a druhů škol. Vzniknout má také krajský portál volně dostupných studijních materiálů.

„Chceme se zaměřit na rozvoj dovedností v oborech budoucnosti, jako je programování, robotizace, počítačová grafika a modelování. Naším cílem je podpora inovací,“ stojí v dokumentu.

Kraj plánuje také vznik vlastního inovačního centra. To by mělo propojit mladé talenty s vysokými školami, výzkumnými institucemi i firmami. „Naším cílem je podpora inovativního podnikání s vyšší přidanou hodnotou, vytvoření prostředí pro sdílení zdrojů a vznik nových start-upů,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti).

  • Nejčtenější

Restaurace MasterChefa Halamky kvůli covidu zkrachovala, kuchař se nevzdává

Premium Krach se nevyhýbá ani úspěšným mladým lidem s elánem i vizemi. Jiří Halamka před pěti lety vyhrál televizní soutěž...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důl Kovárna v obrazech. Speleologové odtajnili vše o útrobách Sněžky

Desítky unikátních fotografií, historické mapy a dokumenty obsahuje publikace o nejznámějším důlním díle v Krkonoších....

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Řidič v zatáčce předjížděl přes plnou čáru, po smyku narazil do skály

Předjíždění přes plnou čáru se vymstilo řidiči na Trutnovsku, který s vozem značky BMW naboural do skály. Při nehodě se...

Galerie zve na současné autory. Řeší strom v krajině i intimitu na internetu

Královéhradecká Galerie moderního umění otevřela začátkem června pět nových výstav. Představují díla současných umělců,...

EU posílá další stamiliony Východočechům, na stezku i na terminál

Evropská unie končí další sedmiletku, ve které ve východních Čechách rozdávala miliardy korun. Při jednom z posledních...

Inspirace z Ameriky. Policisté se učí trik, jak snadno zastavit prchající vůz

Po vzoru amerických kolegů používají čeští policisté stále častěji nové způsoby, jak zastavit ujíždějící řidiče....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....