Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Koalice má konečně program, do hradeckého kraje napumpuje osm miliard

  10:00
Vedení Královéhradeckého kraje konečně představilo program na už probíhající volební období. Do rozvoje regionu chce napumpovat osm miliard korun. Počítá se s další modernizací náchodské nemocnice i železničních tratí. Ve školství bude důraz na rozvoj oborů souvisejících s robotizací a programováním.

Vedení kraje konečně představilo svůj program. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Neskutečně dlouho trvala novému vedení kraje příprava programového prohlášení na příští čtyři roky.

Přestože se politici na koaličním modelu shodli už 8. října a zastupitelstvo zvolilo krajskou radu 2. listopadu, program přichází až po půl roce. Může za to především pandemie koronaviru a s ní související ekonomická nejistota.

Rada kraje měla původně o programovém prohlášení jednat už 8. února, ale tehdy kvůli karanténě hejtmana Martina Červíčka (ODS) bod odsunula. Hlavním autorem dokumentu byl ekonomický náměstek hejtmana Rudolf Cogan (za STAN).

„Naším záměrem byla určitá hierarchie. Nejprve jsou nejdůležitější odvětví a v nich na prvních místech úkoly,“ popisuje pětadvacetistránkový dokument Cogan.

Zdravotnictví

Staronové vedení kraje, v němž oproti předchozímu období došlo pouze k výměně ČSSD Piráty, považuje za klíčové resorty zdravotnictví, dopravu a sociální oblast. Právě v nich má rozhodování samosprávy největší dopad na obyvatele.

Kraj počítá s druhou etapou modernizace náchodské nemocnice, se stavbou nového pavilonu pro onkologii a laboratoře v Jičíně, s vybudováním objektu urgentního příjmu v Rychnově nad Kněžnou či se vznikem konsolidovaných laboratoří a transfuzního oddělení v Trutnově.

Investovat se má také ve Dvoře Králové nad Labem. Už letos na podzim by se tam po letech odkladů měly stavět nové operační sály za 95 milionů korun. Záměr schválila rada kraje. Na investici slíbil přispět 20 miliony korun i majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

„Nejdůležitější bude zajištění trendu investic do krajského zdravotnictví. V minulém období jsme do velkých investic dali více než 2 miliardy korun a stejně chceme postupovat i nyní,“ vysvětluje Červíček.

Hejtmanství hodlá optimalizovat provoz svých nemocnic. To má snížit doplatky a přesunout víc peněz právě na investice. Zásadní má být také personální stabilizace oboru. Lékaři a sestry chybí nejen v nemocnicích, ale problémy jsou také se sítí praktických lékařů či zubařů.

„Potřebujeme motivovat budoucí zdravotní sestry, aby po škole neodcházely jinam. Paradoxně nám v tom pomohla pandemie koronaviru, při níž jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o ošetřovatelské obory. S hradeckou fakultní nemocnicí se bavíme také o spolupráci při stážích mladých lékařů,“ říká radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Doprava

V dopravní oblasti kraj těží z dosavadní práce. Autobusoví dopravci už podle nových desetiletých smluv jezdí, od prosince se mají pravidla změnit i na železnici. Kraj si od jednání slibuje modernější vozidla. Stejně jako dosud mají téměř všechny linky provozovat České dráhy, které převezmou také trať do Svobody nad Úpou.

Hejtmanství chce jednat i o modernizaci kolejí, která má cestování zrychlit. Ve hře je zdvoukolejnění trati do Jaroměře, modernizace úseku z Jaroměře do Staré Paky či další úpravy tratí na Trutnov a Broumov.

Stát už připravuje dvoukolejku z Velkého Oseka přes Hradec a Týniště do Chocně. Novinkou by mohlo být přímé spojení s Wroclawí přes Meziměstí. O něm už na ministerstvu dopravy jednají politici z opozičního hnutí ANO a kraj se chce připojit.

„Probíráme to na různých úrovních. Je tu velká synergie s potřebnými investicemi, které by zrychlily dopravu ke státní hranici. S polskou stranou jsme domluvení, že se budou zaměřovat na investice v příhraničí. Chystáme se podepsat memorandum. Přeshraniční uzel má potenciál, který bychom chtěli rozvíjet,“ sděluje Červíček.

Nová linka by nebyla přínosem jenom pro cestovní ruch. Už teď je cesta z koridoru v Pardubicích do Wroclawi přes Meziměstí rychlejší než přes Lichkov. Při modernizaci tratí by se mohla ještě zrychlit.

Kraj chce pokračovat v trendu investic i na silnicích. Za hlavní priority považuje přeložky Běloves - Velké Poříčí na Náchodsku a Týniště - Albrechtice na Rychnovsku, obchvat Opočna či propojení Březhradu a Vysoké nad Labem na jižním okraji Hradce Králové.

Sociální oblast

Dlouhodobým problémem Královéhradeckého kraje je nedostatek sociálních lůžek. Chybí místa v domovech pro seniory, v hospicech, odlehčovacích službách nebo v denních stacionářích. Pokračovat má také transformace sociálních služeb, při níž jsou lidé s hendikepem přemisťováni z ústavů do chráněného bydlení či do domovů komunitního typu.

„Vytvoříme podmínky pro co nejdelší život našich občanů v jejich přirozeném a známém prostředí svého domova. Cílit budeme na větší zapojení samospráv a na podporu rodin do péče o své blízké. Posílíme terénní a odlehčovací služby,“ píše se v programovém prohlášení.

Školství

V rámci svých možností chce kraj reagovat také na společenské změny, které boří dosavadní koncept českého školství. Čelit novým výzvám má pomoci důraz na všeobecné vzdělání, na finanční, jazykovou i digitální gramotnost. Kraj chce podporovat spolupráci různých stupňů a druhů škol. Vzniknout má také krajský portál volně dostupných studijních materiálů.

„Chceme se zaměřit na rozvoj dovedností v oborech budoucnosti, jako je programování, robotizace, počítačová grafika a modelování. Naším cílem je podpora inovací,“ stojí v dokumentu.

Kraj plánuje také vznik vlastního inovačního centra. To by mělo propojit mladé talenty s vysokými školami, výzkumnými institucemi i firmami. „Naším cílem je podpora inovativního podnikání s vyšší přidanou hodnotou, vytvoření prostředí pro sdílení zdrojů a vznik nových start-upů,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti).

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Seznamy kandidátů: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronovostatní

  • Nejčtenější

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

K dálnici D11 povede nová spojka. Z hradeckého okruhu odkloní tisíce aut

Největší hradecké sídliště je o krok blíž k důležité spojce, která ho propojí s dálnicemi D11 a D35. Do tří let chce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům

Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levhartice z královédvorské zoo pustila po měsíci ošetřovatele ke dvojčatům

K měsíčním mláďatům levharta perského v Safari Parku Dvůr Králové se konečně dostali ošetřovatelé. Levhartí dvojčata...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

ANO v Hradci ještě posílilo, uvažuje o pokračování koalice s ODS

Hnutí ANO znovu přesvědčivě zvítězilo ve volbách v Hradci Králové a uvažuje o koalici s ODS, s kterou vládlo dosud. K...

K dálnici D11 povede nová spojka. Z hradeckého okruhu odkloní tisíce aut

Největší hradecké sídliště je o krok blíž k důležité spojce, která ho propojí s dálnicemi D11 a D35. Do tří let chce...

Dvacetiletý řidič se dvěma pasažéry narazil do mostku. Nadýchal 1,5 promile

Vážná nehoda se stala v pondělí nad ránem na silnici první třídy na sjezdu do Rychnova nad Kněžnou. Dvacetiletý šofér...

Na dopravní terminál s parkem a parkovištěm chce Dvůr sehnat 70 milionů

Do přestavby terminálu chce Dvůr Králové nad Labem vložit 70 milionů korun. Projekt počítá s novým parkem a s...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...