Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Velké investice do silnic jsou znát, kolony stojí v Hradci i Jaroměři

  10:30
Rekordní investice do obnovy silnic tvrdě pocítí řidiči, na které ve všech částech kraje číhají omezení a uzavírky. Už v těchto dnech je doslova utrpením jízda po městském okruhu v Hradci Králové. Dopravní komplikace budou na silnicích také na Náchodsku, na Jičínsku, Rychnovsku i v Krkonoších.

Dlouhé kolony řidiče čekají v Hradci hlavně v ulicích Pilnáčkově, M. D. Rettigové a Antonína Dvořáka, kde se opět pracuje na obnově povrchu vozovky poblíž mostu u Aldisu.

Stavaři odfrézovali povrch od křižovatky u OBI až po Vančurovo náměstí. V první etapě opravují směr na Jičín. 

Prostor stavby oddělili ocelovými svodidly, takže z okruhu není možné odbočit do centra města. Ze Slezského Předměstí proto ukazatele vedou dopravu na Pardubice kolem malšovického stadionu. Práce začaly 1. dubna a mají pokračovat do konce května. 

Už 17. května se začne pracovat na velké rekonstrukci Labského mostu u soutoku, který se měl původně opravovat loni. Silničáři tehdy vyslyšeli připomínky magistrátu, který se obával kolapsu kvůli souběhu prací s opravou okružní křižovatky Brněnská, a stavbu posunuli na letošek.

„Kdybychom most udělali loni za jedné objíždky, měli bychom dnes hotovo a mohli se věnovat jiným věcem. Bylo to připravené a vysoutěžené. Mrzí nás, že čelíme značné kritice, že je celá republika v letních měsících sužovaná uzavírkami, ale bohužel jinak se to udělat nedá,“ říká krajský šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marek Novotný. 

Most se bude opravovat po půlkách a doprava tak bude zúžena na dva pruhy. Práce potrvají do srpna. Bude to stejná oprava, jakou před pěti lety prošel most přes Orlici u hradecké Slávie. Do konstrukce zatéká, stavaři proto musejí část mostu vybourat a provést celoplošnou izolaci a odvodnění.

Ještě v době opravy mostu budou pracovat také o kus dál na opravě vozovky u autobusové zastávky Labská Kotlina. Vyměnit musejí konstrukční vrstvy v zálivu. Práce jsou naplánované na červenec. Stejná oprava se na červen chystá také na autobusové zastávce u Terna na výpadovce na Třebechovice pod Orebem.

Aby toho nebylo málo, začne se už v červnu, hned po skončení prací v Pilnáčkově ulici, s opravou povrchu výpadovky na Třebechovice. Frézovat se bude úsek od městského okruhu k Hradecké pekárně. Práce potrvají do října.

Kdo bude chtít úsek objet přes Malšovu Lhotu, bude mít smůlu. V květnu začne kraj opravovat cestu z Malšovic po křižovatku s ulicí Stříbrný potok v Malšově Lhotě. Práce budou trvat do konce roku. Lidé se do obce dostanou přes most ve Svinarech, který se má otevřít před začátkem opravy vozovky.

V srpnu navíc silničáři omezí dopravu i na čtyřpruhu mezi sjezdem z D11 u Bláhovky a okružní křižovatkou ČKD. Výměna povrchu tam potrvá do října.

Jaroměř: Po mostu kyvadlově

Dopravní komplikace od začátku dubna způsobuje také rekonstrukce mostu na silnici I/33 u Jaroměře. Oprava spodní stavby a nosné konstrukce, výměna mostního příslušenství a povrchu tam potrvá do konce října. Doprava je na frekventované silnici vedena kyvadlově.

Kdo míří na Dvůr Králové a chce místo objet po silnici II/325 přes Chlum, musí počítat se zdržením i tam.

Kraj letos chystá opravu dalších čtyř úseků na alternativní spojnici Hradce Králové a Krkonoš. Na dalších místech se pracovalo už loni a rekonstrukce dalších úseků se připravují na následující roky.

„Silnici opravujeme po částech, protože tam jsou staré zátěže a problémy s pozemky. Zatím děláme úseky bez rozšíření, ty složitější, kde se bude rozšiřovat vozovka a budovat opěrné zdi, teprve připravujeme. Řešíme územní rozhodnutí,“ vysvětluje Jiří Koutník z Údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Hořice: Auta pojedou městem

Stavaři už pracují také na opravě mostu na silnici I/35 u Hořic. Staveniště převzali 2. dubna, nejdelší estakádu v regionu měřící 460 metrů uzavřou 25. dubna. Celý most zbourají a na jeho místě postaví nový. Bude to nejdražší stavba v kraji za 230 milionů korun bez daně.

„Práce potrvají do konce září 2020. Podjezdní profil se zvýší kvůli případné elektrifikaci trati na Jičín,“ doplňuje Novotný.

Další komplikace čeká na motoristy o kus dál v Ostroměři. Tam sice již skončila oprava železničního přejezdu, ale navazující kompletní rekonstrukce průtahu obcí má trvat do 18. června.

Pracovat se bude také na silnici II/326 mezi Bašnicí a Novým Bydžovem. Rekonstrukce vozovky se letos stihne ze dvou třetin, zbytek stavaři dokončí příští rok (více čtěte v článku Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony).

Rychnov: Doprava kolem automobilky zhoustne

Komplikace v létě čekají také Rychnov nad Kněžnou, který je už nyní přetížený dopravou do průmyslové zóny Solnice-Kvasiny. Kolony tam vznikají hlavně v době střídání směn v automobilce. Nově k nim přispěje také oprava okružní křižovatky pod Budínem u odbočky na Orlické hory. V plánu je od června do října (více o dopravě v regionu čtěte v článku Kvůli automobilce trápí obce hustý provoz). 

Už nyní se pracuje na výstavbě kruhového objezdu v nedaleké Dobrušce a také na rekonstrukci vozovky z Ještětic do Solnice. Oprava konstrukčních vrstev a odvodnění tam potrvá do července, kdy začne v automobilce celozávodní dovolená. Tu silničáři využijí k rekonstrukci vozovky z Lipovky do Rychnova nad Kněžnou. Práce však potrvají až do září.

„Naplánovali jsme to na prázdniny, kdy má Škodovka závodní dovolenou. Té jsme přizpůsobili i opravu častolovické okružní křižovatky,“ připomíná další stavbu Zdena Pospíšilová z ŘSD.

Žacléř: Cesta k hranici uzavře město

Dopravní omezení zasáhnou také turisty v Krkonoších. Opravovat se bude silnice z Hostinného do Rudníku, most ve Velké Úpě a další část průtahu ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní. Sanují se také svahy u přehrady Labská a podél silnice na Pomezní Boudy.

Nejnákladnější budou práce na rekonstrukci silnice z Prkenného Dolu do Královce. Včetně průtahu Žacléřem mají přijít na téměř 150 milionů korun.

„Letos by se měl dělat průtah městem včetně křižovatky u hotelu Sport, příští rok úseky do Prkenného Dolu a ze Žacléře ke Královci,“ sděluje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs.

Stavět se má od poloviny června do října. V Žacléři bude úplná uzavírka. Silničáři vymění i konstrukční vrstvy a inženýrské sítě.

Stát a hejtmanství letos investují do oprav a výstavby nových silnic v kraji celkem 2,5 miliardy korun. Kraj za 1,5 miliardy opraví 89 kilometrů silnic a 11 mostů, ŘSD investuje do 39 staveb zhruba miliardu korun.

  • Nejčtenější

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatopené místo plné jedů. Pevnostního obra v pohraničí opravila parta nadšenců

Nový seriál MF DNES Technické památky Krkonoš otvírá tamní nejvýznamnější vojenská pevnost Stachelberg. Patří mezi ty...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Solnice už vyhlíží stavbu obchvatu, Častolovice si ještě počkají

Stavba plánovaného severozápadního obchvatu Solnice na Rychnovsku se blíží. Když se na jaře podařilo vyvlastnit...

Hradecké památky se ocitly na zlaté minci, ČNB sáhla po druhém návrhu

Motivy katedrály Hradce Králové a dalších památek zdobí zlatou pamětní minci v hodnotě 5 tisíc korun, kterou dnes...

Dvojice vylákala z důvěřivce přes dva miliony za neexistující kukačky a dům

Šestapadesátiletý muž z Jičínska se patrně stal obětí dvou podvodníků. Získali si jeho důvěru a vylákali z něj nejméně...

Vybydlený Holubí dům je nejspíš na odstřel, může ho nahradit parkoviště

Nejznámější místní squat a „hotel“ bezdomovců u nádraží v Hradci Králové je na prodej. O takzvaný Holubí dům, který...

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...