Velké investice do silnic jsou znát, kolony stojí v Hradci i Jaroměři

  10:30aktualizováno  10:30
Rekordní investice do obnovy silnic tvrdě pocítí řidiči, na které ve všech částech kraje číhají omezení a uzavírky. Už v těchto dnech je doslova utrpením jízda po městském okruhu v Hradci Králové. Dopravní komplikace budou na silnicích také na Náchodsku, na Jičínsku, Rychnovsku i v Krkonoších.

Dlouhé kolony řidiče čekají v Hradci hlavně v ulicích Pilnáčkově, M. D. Rettigové a Antonína Dvořáka, kde se opět pracuje na obnově povrchu vozovky poblíž mostu u Aldisu.

Stavaři odfrézovali povrch od křižovatky u OBI až po Vančurovo náměstí. V první etapě opravují směr na Jičín. 

Prostor stavby oddělili ocelovými svodidly, takže z okruhu není možné odbočit do centra města. Ze Slezského Předměstí proto ukazatele vedou dopravu na Pardubice kolem malšovického stadionu. Práce začaly 1. dubna a mají pokračovat do konce května. 

Už 17. května se začne pracovat na velké rekonstrukci Labského mostu u soutoku, který se měl původně opravovat loni. Silničáři tehdy vyslyšeli připomínky magistrátu, který se obával kolapsu kvůli souběhu prací s opravou okružní křižovatky Brněnská, a stavbu posunuli na letošek.

„Kdybychom most udělali loni za jedné objíždky, měli bychom dnes hotovo a mohli se věnovat jiným věcem. Bylo to připravené a vysoutěžené. Mrzí nás, že čelíme značné kritice, že je celá republika v letních měsících sužovaná uzavírkami, ale bohužel jinak se to udělat nedá,“ říká krajský šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marek Novotný. 

Most se bude opravovat po půlkách a doprava tak bude zúžena na dva pruhy. Práce potrvají do srpna. Bude to stejná oprava, jakou před pěti lety prošel most přes Orlici u hradecké Slávie. Do konstrukce zatéká, stavaři proto musejí část mostu vybourat a provést celoplošnou izolaci a odvodnění.

Fotogalerie

Ještě v době opravy mostu budou pracovat také o kus dál na opravě vozovky u autobusové zastávky Labská Kotlina. Vyměnit musejí konstrukční vrstvy v zálivu. Práce jsou naplánované na červenec. Stejná oprava se na červen chystá také na autobusové zastávce u Terna na výpadovce na Třebechovice pod Orebem.

Aby toho nebylo málo, začne se už v červnu, hned po skončení prací v Pilnáčkově ulici, s opravou povrchu výpadovky na Třebechovice. Frézovat se bude úsek od městského okruhu k Hradecké pekárně. Práce potrvají do října.

Kdo bude chtít úsek objet přes Malšovu Lhotu, bude mít smůlu. V květnu začne kraj opravovat cestu z Malšovic po křižovatku s ulicí Stříbrný potok v Malšově Lhotě. Práce budou trvat do konce roku. Lidé se do obce dostanou přes most ve Svinarech, který se má otevřít před začátkem opravy vozovky.

V srpnu navíc silničáři omezí dopravu i na čtyřpruhu mezi sjezdem z D11 u Bláhovky a okružní křižovatkou ČKD. Výměna povrchu tam potrvá do října.

Jaroměř: Po mostu kyvadlově

Dopravní komplikace od začátku dubna způsobuje také rekonstrukce mostu na silnici I/33 u Jaroměře. Oprava spodní stavby a nosné konstrukce, výměna mostního příslušenství a povrchu tam potrvá do konce října. Doprava je na frekventované silnici vedena kyvadlově.

Kdo míří na Dvůr Králové a chce místo objet po silnici II/325 přes Chlum, musí počítat se zdržením i tam.

Kraj letos chystá opravu dalších čtyř úseků na alternativní spojnici Hradce Králové a Krkonoš. Na dalších místech se pracovalo už loni a rekonstrukce dalších úseků se připravují na následující roky.

„Silnici opravujeme po částech, protože tam jsou staré zátěže a problémy s pozemky. Zatím děláme úseky bez rozšíření, ty složitější, kde se bude rozšiřovat vozovka a budovat opěrné zdi, teprve připravujeme. Řešíme územní rozhodnutí,“ vysvětluje Jiří Koutník z Údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Hořice: Auta pojedou městem

Stavaři už pracují také na opravě mostu na silnici I/35 u Hořic. Staveniště převzali 2. dubna, nejdelší estakádu v regionu měřící 460 metrů uzavřou 25. dubna. Celý most zbourají a na jeho místě postaví nový. Bude to nejdražší stavba v kraji za 230 milionů korun bez daně.

„Práce potrvají do konce září 2020. Podjezdní profil se zvýší kvůli případné elektrifikaci trati na Jičín,“ doplňuje Novotný.

Další komplikace čeká na motoristy o kus dál v Ostroměři. Tam sice již skončila oprava železničního přejezdu, ale navazující kompletní rekonstrukce průtahu obcí má trvat do 18. června.

Pracovat se bude také na silnici II/326 mezi Bašnicí a Novým Bydžovem. Rekonstrukce vozovky se letos stihne ze dvou třetin, zbytek stavaři dokončí příští rok (více čtěte v článku Na tahu z Jičína do Hradce čekají řidiče kolony).

Rychnov: Doprava kolem automobilky zhoustne

Komplikace v létě čekají také Rychnov nad Kněžnou, který je už nyní přetížený dopravou do průmyslové zóny Solnice-Kvasiny. Kolony tam vznikají hlavně v době střídání směn v automobilce. Nově k nim přispěje také oprava okružní křižovatky pod Budínem u odbočky na Orlické hory. V plánu je od června do října (více o dopravě v regionu čtěte v článku Kvůli automobilce trápí obce hustý provoz). 

Už nyní se pracuje na výstavbě kruhového objezdu v nedaleké Dobrušce a také na rekonstrukci vozovky z Ještětic do Solnice. Oprava konstrukčních vrstev a odvodnění tam potrvá do července, kdy začne v automobilce celozávodní dovolená. Tu silničáři využijí k rekonstrukci vozovky z Lipovky do Rychnova nad Kněžnou. Práce však potrvají až do září.

„Naplánovali jsme to na prázdniny, kdy má Škodovka závodní dovolenou. Té jsme přizpůsobili i opravu častolovické okružní křižovatky,“ připomíná další stavbu Zdena Pospíšilová z ŘSD.

Žacléř: Cesta k hranici uzavře město

Dopravní omezení zasáhnou také turisty v Krkonoších. Opravovat se bude silnice z Hostinného do Rudníku, most ve Velké Úpě a další část průtahu ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní. Sanují se také svahy u přehrady Labská a podél silnice na Pomezní Boudy.

Nejnákladnější budou práce na rekonstrukci silnice z Prkenného Dolu do Královce. Včetně průtahu Žacléřem mají přijít na téměř 150 milionů korun.

„Letos by se měl dělat průtah městem včetně křižovatky u hotelu Sport, příští rok úseky do Prkenného Dolu a ze Žacléře ke Královci,“ sděluje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs.

Stavět se má od poloviny června do října. V Žacléři bude úplná uzavírka. Silničáři vymění i konstrukční vrstvy a inženýrské sítě.

Stát a hejtmanství letos investují do oprav a výstavby nových silnic v kraji celkem 2,5 miliardy korun. Kraj za 1,5 miliardy opraví 89 kilometrů silnic a 11 mostů, ŘSD investuje do 39 staveb zhruba miliardu korun.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Fotograf sbírá tajemné zážitky a se soumrakem fotí Čarokraj

Krytý most v Novém Městě nad Metují vytvořil Dušan Jurkovič inspirovaný...

Fotograf Tomáš Kubelka objevuje podmanivá i tajemná místa v krajině východních Čech. Na přelomu dne a noci zachycuje...

Chátrající hala Slavie v Hradci dostane peníze na opravu, stadion nic

Palubovka hradecké Slavie (7. 9. 2018)

Chátrající hala Slavie v Hradci Králové navzdory malým šancím získala ministerskou dotaci přes 20 milionů na...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

Najdete na iDNES.cz