Na vzniku inscenace se podíleli také místní muzikanti kolem Kamila Remeše. Novou hru dotáhl tým umělců k výslednému tvaru během pouhých šestnácti dnů zkoušek. Propojili příběhy z historie krajiny a kláštera s písničkami Jiřího Pavlici a Karla Plíhala.
„Byla to operace na živém organismu, protože jsme stále něco během zkoušek měnili až do poslední chvíle. Teď na premiéře to teprve vidíme celé a opravdu je to jako malý zázrak. Tak málo dnů, tak málo zkoušek, ale měli jsme úžasný tým,“ řekla scénáristka Putzlacher.
Nabídku na novou hru dostala od převora benediktinů Prokopa Siostrzonka, který přijel na premiéru. Pracovala rok, než shromáždila jednotlivé příběhy, jimiž Broumovsko představila.
Zaujal ji znak benediktinů, název kaple Hvězdy nebo třeba náhrobek mladičké Adelheid Schultes s trnovou korunou na místním hřbitově, k němuž dohledala příběh nešťastné lásky s českým chlapcem Matějem.
„Trochu jsme si tu připadali jako současní benediktini, žili jsme v klášteře, potkávali se u jídla a vyprávěli si své životní příběhy. Pro mě bylo celé toto setkání s lidmi trochu psychoterapie,“ líčila dramaturgyně.
Kolínská herečka Martina Longinová v postavě Hranice emocionálně provedla diváky historií regionu od německé kolonizace přes několik válek a odsun Němců až do současnosti. Dalším poutavým průvodcem byl překvapivě spisovatel Alois Jirásek, který se při každé vzpomínce na broumovské klášterní gymnázium třásl zimou.
Velkou úlohu tvůrci svěřili Zdeňku Trčálkovi ze Slováckého divadla, který si zahrál kdysi slavného olympionika z doby před první světovou válkou a majitele pražského obchodu se zálesáckým zbožím Emericha Ratha, jehož komunisté potrestali za propagaci západního životního stylu a amerikanismus a který dožíval v chudobě na Broumovsku. Ve hře se objevil i Škvoreckého Danny Smiřický.
„Celkem těžké bylo skloubit zpívající herce s muzikanty a těžké bylo také zapasovat všechny ty jazyky, němčinu, latinu a polštinu,“ všímal si mladý saxofonista Matěj Pátek z Police nad Metují.
Diváci mají příležitost vidět hru znovu 17. září.
„Jsem rád, že to dopadlo. Každý počin ve veřejném prostoru je dobrodružství, tuto hru nevyjímaje. Kolikrát se bude hrát, rozhodne zájem diváků,“ řekl Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, který byl s manželkou mecenášem inscenace.