Uragán ze Zimbabwe je v zoo jako doma, tancem chrlí pozitivní energii

  15:00aktualizováno  15:00
Pocházejí z jihovýchodu Afriky, přesto se ve Dvoře Králové nad Labem cítí skoro jako doma. Hudebně-taneční soubor ze Zimbabwe Iyasa už třetí rok po sobě tráví červenec v místní zoologické zahradě, letos je hlavní hvězdou desetidenního festivalu Africa Live.

Skupina Iyasa ze Zimbabwe bude jednou z hlavních hvězd afrického festivalu ve dvorské zoo. | foto: Jan Bartoš

V obnoveném amfiteátru vystupují až třikrát denně. Pokaždé se stejným nasazením a pozitivní energií. Jednoduché refrény jako Hello my Africa nebo Welcome to Zimbabwe už mezi návštěvníky téměř zlidověly.

„Děláme to, co milujeme. Když vidíme, jak jsou lidé šťastní, neuvěřitelně nás to nabíjí. To, že jsme stále pozitivní, je součást naší africké povahy,“ říká členka osmičlenné sestavy Cheryl Mabayová.

Fotogalerie

Její kolega Roben Mlauzi přiznává, že maraton koncertů jim někdy dává pořádně zabrat. „Nemám to spočítané, ale těch vystoupení je během roku opravdu hodně. Speciálně v Evropě to je občas hodně náročné. Někdy je zima, jindy zase velké vedro,“ poznamenává s úsměvem tanečník.

Iyasa tráví půl roku v Africe, na jaře se pravidelně přesouvá do Evropy, kde absolvuje šestiměsíční turné. Kromě Čech vystupuje ve Francii, Španělsku, Rakousku, Německu a v dalších evropských zemích. V posledních třech letech je pravidelnou zastávkou na jejich „šňůře“ zoologická zahrada ve Dvoře Králové.

„Diváci ve Dvoře jsou úžasní“

„Hrozně si to tady užíváme. Dvůr je jedinou africkou zoo v České republice a my se tady cítíme téměř jako doma. Navíc diváci jsou úžasní, mám je ve svém srdci,“ říká Mlauzi.

Iyasu dobře znají také lidé v dalších městech východočeského regionu. Afričané vystupovali například v Janských Lázních a opakovaně v úpické hvězdárně. V zoo zůstanou do konce července, několik koncertů odehrají ještě po skončení festivalu.

Soubor vznikl v roce 2001 ve městě Bulawayo, kde provozuje uměleckou školu. Specializuje se na původní africké tance a písně. Kromě zimbabwského folkloru hraje skladby ze zemí jižní a východní Afriky. „Některé písně tvoříme sami, ale většina z nich je původní,“ dodává Roben.

Ve středu festival nabídne kromě dvou koncertů Iyasy také besedu s filmařkou Olgou Špátovou, jež v 17 hodin představí nejnovější snímek Daleko za sluncem.

O víkendu v zoo vystoupí skupina Afrika Mgoma

Hlavním bodem večerního programu v amfiteátru bude vystoupení skupiny ze Zimbabwe Insingizi. „Je to vokální trio, které se zaměřuje na tradiční africké písně, ale v repertoáru má také třeba gospel. Stejně jako Iyasa dokáže úžasným způsobem navázat kontakt s publikem,“ představuje jednu z hlavních hvězd festivalu vedoucí komunikace dvorské zoo Jan Stejskal. Ve 22 hodin poběží v letním kině slavný snímek Volání divočiny o příběhu lvice Elsy.

Oba dva zimbabwské soubory se divákům představí také v pátek. Velký, půl druhé hodiny trvající koncert Iyasy je na programu v sobotu od 20 hodin, hned poté bude následovat ohňová show.

O víkendu v zoo dále vystoupí hudební skupina Afrika Mgoma, kterou tvoří umělci z Angoly a Konga, a další soubor z Konga - Mbunda Africa.

V průběhu celého festivalu si návštěvníci mohou zblízka prohlédnout umění zimbabwské sochařky Maudy Muhoni. S kamenem pracuje každý den v nově postavené africké vesničce mezi Neumannovou vilou a amfiteátrem.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Další z rubriky

Otce obvinili ze zmlácení kantora před vysvědčením, syn i tak propadl

Ilustrační snímek

Policie obvinila dva muže, kteří před koncem školního roku napadli na Královéhradecku středoškolského učitele. Chtěli...

Kostnici v Markvarticích už mají, teď chtějí opravit cenné varhany

Kostel svatého Jiljí v Markvarticích

Lidé z Markvartic na Jičínsku se rozhodli sehnat peníze na opravu unikátního nástroje z dílny uznávaného varhanáře...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz