Hradecký rozpočet zchudne o půl miliardy, město snad živořit nebude

  7:00aktualizováno  7:00
Návrh rozpočtu pro příští rok, který mají hradečtí zastupitelé na stole, je chudší o půl miliardy, plánovanou výstavbu to ale ohrozit nemá. Rozpočet má dopumpovat finanční vyrovnání z letoška.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun. | foto: Hradecká kulturní a vzdělávací společnost

Zatímco Pardubice budou mít příští rok v rozpočtu o sto milionů korun méně než loni, úplně jinou kávu "vaří" Hradec Králové. Zdejší rozpočet v roce 2013 dokonce zchudne o několik stovek milionů korun.

"Na nějaké vyskakování to není, ale Hradec nebude ani živořit," tvrdí primátor Zdeněk Fink.

V návrhu, který mají momentálně na stole zastupitelské kluby, je výhled příjmů v roce 2013 ve výši zhruba 1,85 miliardy korun. V rozpočtu schváleném na letošek měl přitom Hradec příjmy přes 2,3 miliardy.

"Příjmy jsou nižší například proto, že skončil prodej bytů. Loni jsme zároveň počítali s tím, že prodáme pozemky kolem malšovického stadionu," upozorňuje primátor. Rozpočet bude nižší i proto, že radnice nemá pro příští rok naplánováno tolik velkých investičních akcí, jako tomu bylo v uplynulých letech.

Ekonom a kvestor hradecké univerzity Stanislav Klik upozorňuje, že stagnování nebo snižování veřejných rozpočtů je celoevropský trend. "Doby hojnosti jsou pryč, ale nevnímal bych to negativně. Hospodaření města se dá srovnat třeba s domácností. Hradec je teď v takové situaci jako domácnost, která se rozhoduje, jestli si půjčí peníze na čtvrté auto do rodiny, nebo ne," přirovnává Klik.

Opozici se návrh rozpočtu nelíbí

Z návrhu, který zastupitelé budou v prosinci schvalovat, není příliš nadšená opozice. "Moc se mi nelíbí, jak je to nastavené. S některými věcmi mám problém. Nelíbí se mi například to, že se počítá s malou mírou inflace. I v letošním roce se vybralo méně daní, které se nahradily příjmem z loterií, jenž měl být původně určen na sport," říká Lubomír Štěpán z KSČM, který zasedá i ve finančním výboru zastupitelstva. Město podle něj nemůže šetřit na jedné konkrétní věci, ale mělo by vytvořit celý soubor možných opatření, díky nimž ušetří.

"Dotkl by se různých resortů a šlo by v podstatě o hledání skrytých rezerv. Ale říct, že třeba dáme méně do dopravního podniku, bytového fondu nebo do něčeho jiného, by bylo krátkozraké," tvrdí Štěpán.

Investic bude v příštím roce méně a budou i menší. Těch, které jsou už naplánované, by se ale šetření dotknout nemělo. "Největší investiční akcí, kterou chceme příští rok rozjet, má být rekonstrukce Benešovy třídy," říká primátorův náměstek pro investice Jindřich Vedlich. Revitalizace sídliště na Moravském Předměstí má být rozdělena do tří etap. První, která bude stát zhruba 200 milionů korun, by měla trvat do roku 2014.

Rekonstrukcí projde i Bílá věž

Z rozpočtu na příští rok by Hradec chtěl dokončit i další letos rozjeté akce. "Jde například o rekonstrukci Šimkových sadů nebo náměstí 28. října, které jsou už rozpracovány," říká Vedlich.

Radnice chce rovněž rozjet velkou opravu Bílé věže, která by měla vyjít na 80 milionů korun (více čtěte zde).

Vedoucí ekonomického odboru hradeckého magistrátu Jindřich Frydrych ale upozorňuje, že finanční poměry na radnici se stejně jako v letech minulých v průběhu roku ještě změní. "Až se k 30. červnu roku 2013 promítne finanční vypořádání letošního roku, zjistíme, že na 2,5 miliardy a možná i víc se dostaneme taky. Takový pokles v rozpočtu, jaký se nyní zdá, proto není," uklidňuje Frydrych.

Do rozpočtu na příští rok by se podle něj měly přesunout i prostředky ve výši zhruba 300 milionů korun, které by město mělo inkasovat za pozemky u stadionu. Několik desítek milionů by mělo zbýt i z úvěru, který si magistrát letos vzal, ale vyčerpal z něj jen minimální částku. Jeho slova potvrzuje i ekonom Klik: "Rozpočet Hradce Králové každoročně ve finále končil přebytkem, i když byl původně schválen s deficitem. Peníze se pak převáděly do dalších let."

Šetřit musí i Pardubice

O rovnou stovku milionů chudší budou v příštím roce i Pardubice. Desítky milionů z něj navíc odčerpá splácení a provoz nedávno otevřeného akvaparku. "Rozpočet v roce 2013 bude bezmála 1,7 miliardy korun. Zdá se to hodně, ale pravdou je, že finanční kondice města není dobrá," říká náměstek pardubické primátorky pro ekonomiku Jiří Rozinek.

Pardubická radnice bude chtít ušetřit třeba na provozu vlastního úřadu. "Bez redukce úřednického aparátu se neobejdeme," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Okusila práci šerpů. Redaktorka vynesla na Sněžku 38 lahví vody

V Krkonoších se uskutečnil další ročník závodu horských nosičů Sherpa Cup. (8....

Práci vysokohorských vynašečů, kteří před desítkami let zásobovali Sněžku, si vyzkoušela i redaktorka MF DNES. V sobotu...

Další z rubriky

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

VIDEO: Stovky dětí na náměstí v Trutnově zahrály kelímkovou píseň

V historickém centru Trutnova děti odehrály „cup song“ (13. 6. 2019).

Krakonošovo náměstí v Trutnově bylo svědkem kouzelného happeningu. Víc než pět stovek dětí rozeznělo půllitrové...

Poslanci ANO absentují při hlasování trojkoalice v Hradci, vadí to ODS

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Absence dvou poslanců za ANO oslabují křehkou trojkoalici v Hradci Králové. Poté, co chyběli na minulé schůzi...

Najdete na iDNES.cz