Diskuse k článku

Hradec nedosáhne na stotisícovou hranici, tři části se chtějí trhnout

Hradec Králové má v současnosti přibližně 95 tisíc obyvatel. Ještě předloni se snažil o překročení hranice sto tisíc. Jenže Březhrad, Plotiště a Kukleny teď uvažují o odtržení. Při příštím sčítání lidu by tak krajské město mohlo spadnout hluboko pod vytouženou stotisícovou čáru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

feese

Kdo chce kam...

Obecně ve všech městech jsou tyhle separatistické tendence ekonomicky pěkně nebezpečné, jak pro jádro, tak pro oddělující se část města. Věty typu "Od Hradce nedostáváme prakticky nic" jsou neuvěřitelná demagogie, protože samozřejmě obyvatelé okrajových částí bezezbytku využívají kompletní městskou infrastrukturu. Předkladiště oceli v blízkosti nechtějí, ale cestovat po hradeckých komunikacích napříč městem za prací a užívat městské komunikace jim nevadí. Totéž se týká MHD, škol, školek, divadel, sportovišť, bazénů, koupaliště, Městské policie, Technických služeb, apod. Vyčůranost městských částí spočívá v tom, že předpokládají, že oddělením získají pro sebe peníze, ale uvedené výhody jim bezezbytku zůstanou. Pokud se však oddělí jedna část, druhá, třetí, pak logicky polovičně velká centrální část tyto výhody velké aglomerace neutáhne a o vše výše uvedené přijdou všichni, vč. obyvatel odloučených částí. Na to je však mozeček některých lidí jako je zřejmě i pan Bezrouk příliš malý.

0/0
27.2.2011 18:57

Leinad

Re: Kdo chce kam...

Zejména obyvatelé odloučených částí přijdou o linky MHD, kanalizaci, zajíždění popelářů, mětskou policii a další. Peníze, které část potenciálně získá, půjdou asi tak na zaplacení toho, co platí centrum.

0/0
27.2.2011 22:19

lokýtek

Re: Kdo chce kam...

prosím pěkně, můžete mi vysvětlit, jak by odloučená část mohla přijít o kanalizaci? Nebo o zajíždění popelářů? MP je totiž jedno, kam jedou, hlavně když za to dostanou zaplaceno.. zrovna tak jako MHD. Plkáte tady nesmysly.

0/0
28.2.2011 9:26

Leinad

Re: Kdo chce kam...

Jasně, že bus linka pojede tam, kde dostane zaplaceno, ale otázkou je, kdo ji bude platit - "centrum" to nebude. To samé popeláři.

Kanalizace zůstane fyzicky pod zemí, ale stočné(dešťové vody na silnice) někdo zaplatí. (A pokud kanalizace někde není, tak "centrum" nebude dotovat výstavbu.)

0/0
28.2.2011 14:43

lokýtek

Re: Kdo chce kam...

stočné platíme už teď, za popelnice taky..  v Březhradě se vybere jen na dani z nemovitostí skoro 6 mil. Kč... nemám obavy, že by samostatný Březhrad byl na tom hůře

0/0
28.2.2011 16:19

1000mb

Tak ty Kukleny mě dostaly.

Špinavá,zanedbaná část města,na kterou sice město kašlalo,ale nevím,k čemu by jim bylo se trhnout.Asi chtějí mít obec s největším procentem nepřizpůsobivých.:-P

0/0
27.2.2011 17:02

papazian

Vzhledem k tomu, že vymíráme, tak Hradec může na svůj sen

zcela zapomenout. Pokud nebude aktivní prorodinná politika, která bude skutečně významným způsobem motivavat mít potomky, bude dost práce a klid k životu, pak lze očekávat změnu. Se stávající vládní garnitorou to očekávat ale nelze, v zásadě naposledy proaktivní politiku dělal Gustav Husák, proto máme tzv. Husákovy děti... , smutné, ale pravdivé.

0/0
27.2.2011 13:57

kotatkoxxl

Re: Vzhledem k tomu, že vymíráme, tak Hradec může na svůj sen

to je fakt, jenže dnes lidi ponikají a honí kariéru, mohou cestovat a tak cestují po světě, děti se odkládají na pozdější dobu a pak se kolikrát stihne na poslední chvíli jedno a druhé už nejde :c( Dnes jsou prvorodičky ve třiceti a později, my jsme většinou rodily první dítě 20-25, a druhé následovalo do pár let. Zkrátka ve 30 byla matka s dvouma dětma a šlo to.

Za Husáka byly největší slevy a úlevy i příspěvky na 3 děti. Jedno vydělávalo na mámu, jedno na tátu a jedno na stát.... ono to i fungovalo.

Když jich bylo víc, tak už zase příspěvky šly dolů, tím nemohlo být rození dětí zdrojem obživy jako tomu je u některých dnes.

0/0
27.2.2011 18:34

Fare.l

Re: Vzhledem k tomu, že vymíráme, tak Hradec může na svůj sen

U velkých měst je důležitým faktorem migrace - např. Praha by přirozeně ztrácela obyvatele, ale díky migraci roste počet obyvatel, nehledě na satelitníky

0/0
27.2.2011 20:38

kotatkoxxl

Páni radní neuvažují logicky

Děti si chtěly postavit dům na vlastním pozemku, jen ho potřebovaly převést na stavební pozemek. V okolí jsou domy, radnice tam staví též, bohužel mladým to zamítli. Tak si koupili RD a přestěhovali se vedlejšího kraje a Ústí nad Orlicí má 3 nové občany, za které budou brát korunky. Tady zůstane pozemek zatím nevyužit a město přišlo o peníze za vyjmutí z pozemkového fondu a převedení na stavební pozemek, o peníze za 3 lidi, kteří by jim zde žili min.20 let - spíš více, domovní daň, odpad, stavební a přidružené firmy by měly práci atd...., je toho v součtu docela dost.

No jo, když někdo není schopen na radnici počítat, ať se pak nediví, že bude brát město méně peněz a okrajové části se chtějí taky odtrhnout - tady se taky jednalo o okrajiovou část HIK.

0/0
27.2.2011 11:46

kateřina veliká

Re: Páni radní neuvažují logicky

pravdou je,že minulé vedení radnice udělalo velký kus práce,aby lidem v HK otrávilo život.Doufám,že radnice pod vedením dr.Finka začne pracovat ve smyslu zlepšení života normálních občanů a že se to povede

0/0
27.2.2011 12:14

papazian

Re: Páni radní neuvažují logicky

S ODS se žilo a žije obvykle jen zle.

0/0
27.2.2011 13:58

Najdete na iDNES.cz