Hradec chce lesní hřbitov oddělit od cyklostezky, postaví i obřadní síň

  16:20aktualizováno  16:20
Hradečtí radní schválili studii přestavby lesního hřbitova v Malšovicích. Chtějí pietní místo co nejvíce odstínit od nedaleké stezky pro cyklisty a bruslaře. První etapa za 60 milionů korun počítá i se stavbou nové obřadní síně. Krajské město má totiž jen jedinou.

Lesní hřbitov v Hradci Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Už před dvěma lety hradecká radnice poprvé připustila, že uvažuje o zdvojnásobení rozlohy lesního hřbitova v Malšovicích. Tehdy se hovořilo o předpokládané ceně okolo 130 milionů korun (o záměru jsme psali zde).

Studii rozvoje mají hradečtí radní k dispozici už několik let, v úterý však schválili její novou verzi, která by měla ještě lépe oddělit hřbitov od Hradečnice sloužící hlavně cyklistům, bruslařům či houbařům.

Právě dušičkové období, které vrcholí dnešní Památkou zesnulých, dává pořádně zabrat nejen hradeckým hřbitovům, ale i příjezdovým cestám. „Na Hradečnici je čilý sportovní ruch, a proto je nutné od sebe obě funkce oddělit,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Stavební úpravy by proto měly zklidnit prostor před lesním hřbitovem, a to včetně modernizace čekárny MHD, která ke hřbitovu zajíždí. Součástí první etapy by měla být i rekonstrukce zelených ploch, cest a modernizace zázemí lesního hřbitova.

„Uvažujeme také o výstavbě obřadní síně,“ dodal Vedlich, podle nějž by nová obřadní síň měla být součástí první etapy. Na tu si město zatím vyčlenilo 60 milionů korun. „Přistoupili jsme už k pracem na dokumentaci potřebné pro územní rozhodnutí. Poté by měla následovat dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl náměstek. Podobu dalších etap ještě radní neupřesnili.

Hradec má v současnosti pouze jedinou smuteční síň, nachází se v Kuklenách a stejně jako větší část tamního hřbitova patří církvi.

O rozvoji kuklenského hřbitova radnice uvažovala před osmi lety. Investovat do něj tehdy chtěla kolem 90 milionů korun, ale peníze se nakonec v rozpočtu nenašly a záměr padl.

Rozšíří se i Pouchov, ale jen o kolumbárium

Lesní hřbitov nyní zabírá 28 hektarů, postupně se však může rozrůst až na 55 hektarů. Do budoucna by tam město také rádo vybudovalo kolumbárium, které by pomohlo řešit nedostatek míst na pohřbívání v krajském městě.

Kolumbárium vznikne i na pouchovském hřbitově, kde bude k dispozici 72 schránek. Do každé z nich je přitom možné uložit čtyři urny. Radní v úterý schválili smlouvu s dodavatelem, který kolumbárium vybuduje za 701 tisíc korun včetně DPH.

„Místo pro nové kolumbárium vznikne na pouchovském hřbitově díky odstranění nevyužívaných hrobek, k tomu už odbor památkové péče na hradeckém magistrátu vydal souhlas. Předpokládáme, že jeho výstavba by měla být hotova do jara příštího roku,“ upřesnil Daniel Jeřábek z městských technických služeb.

Rozšíření plochy pouchovského hřbitova však nejspíš možné není.

„Možnosti, zejména budování urnových hrobů, jsou zde prakticky vyčerpány. Varianta rozšíření hřbitova na Pouchově v souladu s územním plánem je spíš teoretická, takže v současné době upřednostňujeme využití všech prostor uvnitř stávajícího hřbitova,“ vysvětlila důvod vybudování kolumbária náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (HDK).

Pronájem urnového hrobu nebo kolumbární schránky na deset let stojí v Hradci Králové 800 až 950 korun, oproti tomu desetiletý pronájem jednohrobového či dvouhrobového místa podle polohy hřbitova je za tři až šest tisíc korun.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Pořadatel Hip Hop Kempu je znechucený, festival na letišti v Hradci končí

Americký raper Tech N9ne na Hip Hop Kempu (16. 8. 2019).

Festival Hip Hop Kemp opouští areál hradeckého letiště. Z přehlídky, kterou americká televizní stanice CNN před sedmi...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Pořadatel Hip Hop Kempu je znechucený, festival na letišti v Hradci končí

Americký raper Tech N9ne na Hip Hop Kempu (16. 8. 2019).

Festival Hip Hop Kemp opouští areál hradeckého letiště. Z přehlídky, kterou americká televizní stanice CNN před sedmi...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

V zámku v Kopidlně sídlí střední zahradnická škola, areál potřebuje opravy.

Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou...

Fotopast zachytila vlčata, smečka z Broumovska se rozrůstá čtyři roky

Vlčata ve Vraních horách na záběru fotopasti z poloviny července 2019

Vlčí smečce z Broumovska se čtvrtým rokem po sobě narodila mláďata. Dvě vlčata zachytila fotopast ve Vraních horách....

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANCIAL CONTROLLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz