Opravíme, vyřešíme. Většina volebních slibů hradecké radnice zatím spí

  17:20aktualizováno  17:20
Vedení Hradce Králové je „v poločase“ svého mandátu. Předvolební sliby ale i po dvou letech vládnutí většinou zamrzly. Opozice navíc radnici kritizuje kvůli neschopnosti komunikovat a spolupracovat.

Primátor a lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink (uprostřed) slaví vítězství v Hradci Králové. (11. 10. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rekonstrukce Velkého náměstí, severních teras i Žižkových sadů, zelená linka MHD zdarma, odkup části společnosti ISP, vyřešení parkování u nemocnice nebo zřízení páteřních cyklostezek z Nového Hradce a Blešna až do centra. Tyto zdánlivě nesouvisející akce mají mnoho společného: Všechny patří do volebního programu Hradci (spolu)vládnoucího Hradeckého demokratického klubu (HDK) a žádnou se dosud nepodařilo uvést do skutečnosti.

Sluší se dodat, že straně primátora Zdeňka Finka na dodržení slibů zbývají ještě téměř dva roky, a také nelze opomenout, že například opravu křižovatky Koruna, rozklikávací rozpočet města a některé spíš ideologické úkoly čtyřletky se uskutečnit podařilo.

Jenže převažují resty.

Fink 25. listopadu oslavil druhé výročí, kdy byl zvolen do druhého funkčního období. Primátorský řetěz mu „předplatilo“ bezmála 11 tisíc hlasů. Dostal je nejen díky slibům, ale i práci v předchozím období (výsledky najdete tady).

Opozice Cítí se bita. Koalice nekomunikuje?

Zatímco koalice se navenek tváří konsolidovaně a tvrdí, že primátor nemá chyby, opozice jako by viděla úplně jiného muže.

Magistrát v Hradci Králové

Magistrát v Hradci Králové

„Když nastupoval do druhého období, i z jeho slov vyplynulo, že opozice se může těšit na dobrou spolupráci. Pak do toho ale neskutečným způsobem hodil vidle,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z opozičních zastupitelů.

„U primátora je zásadní problém nespolupráce s opozicí a snad ještě víc, že nekomunikuje s občany, že nevyužívá potenciálu, který je v lidech. Vadne například spolupráce s komisemi místních samospráv, na což Hradec strašně doplácí,“ domnívá se Martin Hanousek (Změna pro Hradec).

Synonym termínu komunikační propast v souvislosti s vládnoucím HDK používá více opozičníků.

„Mám zkušenost, že nefunguje konstruktivní dialog a že dost často jsme bráni jako přítěžek. Rovněž na zastupitelstvu jsme často verbálně odrazováni,“ stěžuje si Václav Víška (ANO). Sice si pochvaluje, že jeho hnutí se může účastnit komplikovaných jednání kolem rekonstrukce fotbalového stadionu, avšak jedním dechem dodává, že další strany již zvány nejsou.

„Závisí to na osobních vztazích. Já mám nejen s primátorem vztahy dobré, ale je pravda, že z vyjádření některých kolegů je cítit pravý opak,“ tvrdí Lubomír Štěpán (KSČM).

ParkováníPlán na odkup části ISP usnul

Nejen primátor, ale celá vládnoucí hradecká koalice HDK - ČSSD - TOP 09 - Koalice pro Hradec už musí čelit dotazům směřujícím k volebnímu programu. „Ne, nejsem spokojen,“ shrne Fink typicky minimalisticky, zda jej plnění programu HDK těší.

Poplatky za parkování vybírá v Hradci Králové společnost ISP (7.7.2009).

Poplatky za parkování vybírá v Hradci Králové společnost ISP.

MF DNES udělala poločasovou inventuru plnění těch nejdůležitějších slibů HDK, primátora i celé koalice. Nápad odkoupit nadpoloviční podíl v kritizované parkovací firmě ISP pochází už z roku 2013 (psali jsme o něm zde). Podle primátora by město za svou více než padesátimilionovou investici během dalších 25 let vydělalo přes 100 milionů korun.

Zastupitelé sice v roce 2014 dostali podklady, ale o koupi se nakonec nehlasovalo kvůli mizivé podpoře, ani to však HDK nebránilo, aby bod nezařadil do volebního programu. Jen na papíře s největší pravděpodobností i zůstane, přestože Fink se netajil přáním v iniciativě pokračovat.

„V současné koalici to není na pořadu dne. Tehdy by to byl velmi dobrý tah ku prospěchu města, ale byl shozen ze stolu socialisty a ODS. Také tehdy byla na stole nabídka ze strany majitele firmy, která se neodmítá,“ naznačuje Fink, že ovládnutí ISP se odkládá.

„Do voleb je ještě rok a půl. Asi na to má ještě čas,“ naráží opoziční zastupitel Václav Víška (ANO) na očekávaný comeback problému ISP do letáků.

MHDLinka zdarma: nápad (ne)žije

I dva roky po volbách Zdeněk Fink tvrdí, že zelená linka MHD zdarma není mrtvý nápad. Spoj měl jezdit v krátkých intervalech mezi terminálem, nádražím, objel by střed města a vracel se zpět (o záměru více zde).

Nízkopodlažní autobusy hradeckého dopravního podniku (16. 1. 2013)

Nízkopodlažní autobusy hradeckého dopravního podniku. (16. 1. 2013)

„Na zelené lince se stále pracuje,“ tvrdí Fink, podle kterého by sloužila jako dobrý nástroj propagace MHD.

„Nepracujeme na ní, neexistuje žádná objednávka města,“ říká naproti tomu ředitel Dopravního podniku Miloslav Kulich a jeho slova potvrzují i opoziční zastupitelé.

„Od toho nápadu se naštěstí upustilo. Dopravní podnik není výdělečný a podle mě to není správná cesta. Lidem bychom mohli pomoct jinak než tímto populistickým slibem,“ domnívá se Víška. „Podle mě se odsouvá, aby se nemusela platit. Možná se jí ale opět dočkáme v primátorské předvolební kampani,“ přidává se Hanousek.

Velké náměstíObstrukce, nebo vina města?

Když radnice vysvětluje váznoucí rekonstrukci Velkého náměstí, nejčastěji padá slovo obstrukce. Vedení města viní Spolek pro kvalitu života, který údajně upřednostňuje soukromé zájmy nad veřejnými a opravy úspěšně oddaluje (více čtěte tady). Zajímavé je, že opozice se shoduje, že vina je spíš na straně vedení města než spolku.

Velké náměstí v Hradci Králové

Velké náměstí v Hradci Králové

„Je to ukázkový příklad tragické nekomunikace s lidmi. Vedení to zkopalo právě tím,“ míní Hanousek.

„Když město s vlastníky nemovitostí, kteří váhali se souhlasem s rekonstrukcí, komunikovalo neúspěšně, přecházelo do roviny osobních sporů. To by nemělo existovat,“ poukazuje i jeden z koaličních zastupitelů, který si nepřeje být jmenován.

„Když už selhala komunikace s lidmi, mohlo by fungovat například internetové referendum,“ míní Václav Víška.

Dalšími resty plnění programu jsou rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů. „Poslední statický průzkum nás nenutí urychlit opravu severních teras, do budoucna je to ale nezbytné. Máme také trochu smůlu v tom, že musíme řešit desítky let zanedbávané velké investice po našich předchůdcích. Týká se to například ZUŠ Střezina, Velkého náměstí, zmiňovaných teras či fotbalového stadionu,“ poukazuje Fink.

  • Nejčtenější

Kdosi nasprejoval vulgarity na vrata Havlovy chalupy na Hrádečku

Neznámý vandal posprejoval chalupu Václava Havla na Hrádečku nápisy „ožrala, feťák, kurevník.“ Na pomalovaná vrata...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zahraniční dělníci zbili sousedku, která se bránila sexu. Dostali šest let

Krajský soud v Hradci Králové potrestal šesti lety vězení dva Maďary za pokus těžkého ublížení na zdraví a pokus o...

Obžalovaný z výroby dětského porna peskoval žalobce a vyhodil pojistky

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s Pavlem Rohelem, kterého viní z výroby dětské pornografie a...

Při střetu s kamionem z osobního auta vyletěl motor, spolujezdec zemřel

Tragická nehoda ráno zastavila provoz na hlavním tahu z Jaroměře na Hradec Králové. Mezi Trotinou a Lochenicemi se...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hradec přemítá o podzemním parkovišti, poddoloval by Velké náměstí

Radnice v Hradci Králové uvažuje o podzemním parkovišti přímo pod historickým Velkým náměstím. Jeho rekonstrukci už tři...

Vyhrožoval nataženou zbraní, popsali exekutoři zásah u souzeného seniora

Před Okresním soudem v Jičíně stanul senior Jan Žoha, který v Úlibicích vytáhl plynovou zbraň na exekutory. Čelí...

Nová Paka staví terminál pro autobusy, který nabídne čekárnu i toalety

Konečně začala přestavba autobusového nádraží v Nové Pace na Jičínsku. Pětadvacet let tam cestujícím sloužily jen...

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz