Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

  18:34aktualizováno  18:34
Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo talismany. Odpoledne jednoho s „pojízdným hračkářstvím“ zastavili na dálnici D11 směrem na Hradec Králové. Výzdobu musel sundat a ještě dostal pokutu 500 korun..

Okno zaplněné plyšáky policisté posuzují jako špatný technický stav vozidla a tento prohřešek se u řidičů kamionů objevuje často.

„Řidiči to brání ve výhledu, nemá patřičný rozhled. Pokud by to před námi neodstranil, dál by nejel,“ řekl vedoucí odboru dopravní policie Petr Dušek.

S kolegy vyrazil na mezinárodní akci Evort na hradeckou D11, kde se zaměřili právě na řidiče kamionů. „Někdy vidíme, jak mají nohy na přístrojové desce a jedou, mají zapnutý tempomat. Pak je ale problém, aby stihli nohy sundat, když potřebují zabrzdit,“ poukázal na mimořádně nebezpečný prohřešek Dušek.

Redaktorka iDNES.cz s policisty vyrazila na čtyřicetikilometrový úsek dálnice. Nejčastějším prohřeškem šoférů je telefonování nebo nezapnuté bezpečnostní pásy. 

„Většina řidičů novějších aut obchází i nepříjemné výstražné pípání, které upozorňuje na nezapnuté pásy. Oni si je prostě zapnou za zády a jedou. Kamioňáci mají pocit, že když sedí výš, jsou v bezpečí. Jenže, když vypadnou z auta, bývá to smrtelné,“ varoval Dušek.

Další příčinou nehod jsou mobilní telefony. „Řidiči za jízdy píšou SMS nebo jsou na Facebooku. Když řídí, nesmějí mít mobil u ucha, to samé platí pro vysílačky v kamionech,“ komentoval přešlapy policista.

Jenže většina přistižených hříšníků je schopna se s policisty hádat a tvrdit, že mobil ani vysílačku nepoužila. „Chtějí vidět fotku, když jim ji ukážeme, obrátí. Nakonec je z toho pokuta a tři body dolů,“ pokračuje Dušek.

Fotogalerie

I takový řidič se na hradecké D11 našel. Při jízdě si držel u úst handsfree. „On nesmí držet ani vysílačku nebo telefonovat,“ varoval Dušek.

Řidič, kterého policisté nachytali, se však bránil a tvrdil, že už si nepamatuje, jestli telefonoval. 

Strážci zákona mu osvěžili paměť, když mu ukázali snímky, které ho usvědčily. Šofér odjel s tříbodovou ztrátou a pokutou tisíc korun.

Častým jevem jsou i řidiči, kteří se věnují kouření cigarety. „Sám nekouřím, takže si nedokážu představit, jestli to člověka nějak ovlivňuje. Zakázané to není,“ zmínil Dušek.

Podotkl, že řidiči kamionů jsou profesionálové a měli by zákon znát stejně jako policisté. „Měli by se podle toho chovat. Jen za dnešní den máme dvacet hříšníků, kteří telefonovali nebo nebyli připoutaní. Takže je to srovnatelné s minulými roky. Určitě plánujeme i další podobné akce,“ uzavřel policista.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Expedice, která doplula na starověkém člunu na Krétu, se vrátila do Česka

Expedice Monoxylon III pluje v neolitickém člunu po Egejském moři (1.6.2019).

Experimentální archeologická expedice Monoxylon III se vrátila do Česka. Absolvovala plavbu dlouhou 400 kilometrů z...

VIDEO: Stovky dětí na náměstí v Trutnově zahrály kelímkovou píseň

V historickém centru Trutnova děti odehrály „cup song“ (13. 6. 2019).

Krakonošovo náměstí v Trutnově bylo svědkem kouzelného happeningu. Víc než pět stovek dětí rozeznělo půllitrové...

Kvůli hluku z dálnice D11 chtějí Plačice stěny, podle ŘSD je vše v normě

Dálnice D11 kousek od Plačic u Hradce Králové (7.6.2019).

Obyvatelům Plačic u Hradce Králové došla trpělivost s rámusem z blízké dálnice D11. S bojem za instalací protihlukových...

Najdete na iDNES.cz