Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

  18:34aktualizováno  18:34
Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo talismany. Odpoledne jednoho s „pojízdným hračkářstvím“ zastavili na dálnici D11 směrem na Hradec Králové. Výzdobu musel sundat a ještě dostal pokutu 500 korun..

Okno zaplněné plyšáky policisté posuzují jako špatný technický stav vozidla a tento prohřešek se u řidičů kamionů objevuje často.

„Řidiči to brání ve výhledu, nemá patřičný rozhled. Pokud by to před námi neodstranil, dál by nejel,“ řekl vedoucí odboru dopravní policie Petr Dušek.

S kolegy vyrazil na mezinárodní akci Evort na hradeckou D11, kde se zaměřili právě na řidiče kamionů. „Někdy vidíme, jak mají nohy na přístrojové desce a jedou, mají zapnutý tempomat. Pak je ale problém, aby stihli nohy sundat, když potřebují zabrzdit,“ poukázal na mimořádně nebezpečný prohřešek Dušek.

Redaktorka iDNES.cz s policisty vyrazila na čtyřicetikilometrový úsek dálnice. Nejčastějším prohřeškem šoférů je telefonování nebo nezapnuté bezpečnostní pásy. 

„Většina řidičů novějších aut obchází i nepříjemné výstražné pípání, které upozorňuje na nezapnuté pásy. Oni si je prostě zapnou za zády a jedou. Kamioňáci mají pocit, že když sedí výš, jsou v bezpečí. Jenže, když vypadnou z auta, bývá to smrtelné,“ varoval Dušek.

Další příčinou nehod jsou mobilní telefony. „Řidiči za jízdy píšou SMS nebo jsou na Facebooku. Když řídí, nesmějí mít mobil u ucha, to samé platí pro vysílačky v kamionech,“ komentoval přešlapy policista.

Jenže většina přistižených hříšníků je schopna se s policisty hádat a tvrdit, že mobil ani vysílačku nepoužila. „Chtějí vidět fotku, když jim ji ukážeme, obrátí. Nakonec je z toho pokuta a tři body dolů,“ pokračuje Dušek.

Fotogalerie

I takový řidič se na hradecké D11 našel. Při jízdě si držel u úst handsfree. „On nesmí držet ani vysílačku nebo telefonovat,“ varoval Dušek.

Řidič, kterého policisté nachytali, se však bránil a tvrdil, že už si nepamatuje, jestli telefonoval. 

Strážci zákona mu osvěžili paměť, když mu ukázali snímky, které ho usvědčily. Šofér odjel s tříbodovou ztrátou a pokutou tisíc korun.

Častým jevem jsou i řidiči, kteří se věnují kouření cigarety. „Sám nekouřím, takže si nedokážu představit, jestli to člověka nějak ovlivňuje. Zakázané to není,“ zmínil Dušek.

Podotkl, že řidiči kamionů jsou profesionálové a měli by zákon znát stejně jako policisté. „Měli by se podle toho chovat. Jen za dnešní den máme dvacet hříšníků, kteří telefonovali nebo nebyli připoutaní. Takže je to srovnatelné s minulými roky. Určitě plánujeme i další podobné akce,“ uzavřel policista.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Varna explodovala při začátečnických pokusech, dvojice čelí obvinění

Výbuch v panelovém domě v Náchodě (14. 2. 2019)

Policisté dopadli muže, který utekl po výbuchu varny pervitinu v Náchodě. Jeho i ženu z téhož bytu už obvinili z...

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Najdete na iDNES.cz