Předražená cyklostezka? Hradec koupil pozemky za 2 700 korun za metr

  10:02aktualizováno  10:02
Hradec Králové koupil od soukromníka pozemky za 15 milionů, aby na nich vybudoval silnici a cyklostezku, jež by sloužila obchodnímu centru. Radnice tvrdí, že to dělá pro lidi. Opozice však záměr kritizuje jako předražený.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když se před 16 lety prali dva developeři o pozemky na výpadovce na Pardubice, tehdejší představitelé Hradce Králové si mnuli ruce, protože se jim tak podařilo vyšroubovat jejich tehdejší cenu o téměř 100 procent.

Nyní však část pozemků potřebují rychle zpátky, aby na nich mohli dokončit cyklostezku, která vznikla před pěti lety, jenže načerno. Radnice ji musí do konce roku zlegalizovat. Na dalších pozemcích chce město postavit obslužnou komunikaci pro obchodní zónu na Hradubické. To se nelíbí opozici, která představitele města kritizuje nejen za to, že za pozemky zaplatí přemrštěnou cenu, ale i za to, že bude stavět obslužné komunikace pro komerční zónu.

„Stanovená cena 2 700 korun za metr čtvereční možná překonává republikový rekord platby za takovýto pozemek. Naposled se tak velká částka dávala paní Štrosové za pozemky pod dálnicí D 11,“ říká zastupitel Martin Hanousek (SZ).

Radní Romana Lišková (HDK), která má na starost městský majetek a organizace, však tvrdí, že město se snaží jen chovat slušně. „Pozemky jsme společnosti Lettenmayer & Partner v roce 2000 za tuto cenu prodali. Nyní je potřebujeme k realizaci našich staveb. Z hlediska vyššího principu mravního bych očekávala, že za co jsme to prodali, za to si to vezmeme zpátky,“ uvedla Lišková.

Zastupitelé prodej pozemků firmě Korner, jejímž stoprocentním akcionářem byla společnost Tesco stores, která později na Hradubické postavila obchodní dům, odsouhlasili v únoru 2000. Již tehdy jménem firmy jednala Lucia Lettenmayerová, jejíž firmě Lettenmayer & Partners pozemky patří. Radnice firmě prodala parcely o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních za 36,5 milionu korun. Nyní od nich kupuje zpět 5,7 tisíce metrů za 15,5 milionů.

„Prodávající požadují prodej pozemků ve svém vlastnictví v celých svých výměrách,“ dodává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle primátora Zdeňka Finka (HDK) je cena v pořádku. „Připadal bych si jako podvodník, kdybych někomu prodal svůj pozemek za tři tisíce a pak ho od něj kupoval za tři stovky,“ míní.

Město se o získání pozemků pokoušelo už v minulosti. V roce 2001 rada odsouhlasila výkup dvou parcel od firmy Lettenmayer, v roce 2005 pak dle dohledatelných materiálů rada souhlasila s výměnou daných pozemků za 26 tisíc metrů čtverečních parcel na Pouchově. Ani v jednom případě se však bod nedostal do zastupitelstva.

Opozici vadí i to, že radnice pozemky za více než 15 milionů kupuje, aby na nich vybudovala cesty k soukromým objektům.

„Cyklostezka i silnice vedou k obchodním centrům, které budovala právě tato společnost. Raději bych tyto peníze investoval do jiných věcí ve městě, než do přístupových komunikací pro obchodní centrum,“ myslí si Adam Záruba (ZpH), podle nějž existovala i jiná možnost než výkup těchto pozemků. Podle náměstkyně Liškové by však byla dražší.

„Pravděpodobně by tyto možnosti nebyly za nižší cenu, než za kolik vykupujeme tyto pozemky. Náklady by byly vyšší. Jde o výstavbu cyklostezky, která je v současné době v režimu černé stavby a je potřeba ji do konce roku dostavět nebo odstranit. Musíme proto rychle jednat,“ upozorňuje náměstkyně.

Čas podle ní tlačí i uvažovanou silnici směrem k Makru. „Stavební povolení k ní končí už tento měsíc,“ podotýká.

Podle představitelů města je v pořádku, že město na vlastní náklady vybuduje cesty, které budou sloužit soukromníkům i jejich zásobování. „Obslužnost obchodů neděláme jen kvůli obchodníkům, ale také kvůli lidem, kteří do tam jezdí nakupovat,“ upozorňuje.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Vyfoťte se vedle 3D mamuta. Archeoparkem Všestary provází nová aplikace

Autor článku na výpravě do minulosti. S aplikací Visit More si zájemci mohou...

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku zprovoznil novou mobilní aplikaci s rozšířenou realitou. V muzeu pravěku...

Za bodnutí druha dostala podmínku. Předtím mě škrtil, hájila se žena

Martina Balcarová u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 9. 2019)

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Martinu Balcarovou za ublížení na zdraví dvouletou podmínkou. Žalobce ji viní z...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

V zámku v Kopidlně sídlí střední zahradnická škola, areál potřebuje opravy.

Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz