Předražená cyklostezka? Hradec koupil pozemky za 2 700 korun za metr

  10:02aktualizováno  10:02
Hradec Králové koupil od soukromníka pozemky za 15 milionů, aby na nich vybudoval silnici a cyklostezku, jež by sloužila obchodnímu centru. Radnice tvrdí, že to dělá pro lidi. Opozice však záměr kritizuje jako předražený.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když se před 16 lety prali dva developeři o pozemky na výpadovce na Pardubice, tehdejší představitelé Hradce Králové si mnuli ruce, protože se jim tak podařilo vyšroubovat jejich tehdejší cenu o téměř 100 procent.

Nyní však část pozemků potřebují rychle zpátky, aby na nich mohli dokončit cyklostezku, která vznikla před pěti lety, jenže načerno. Radnice ji musí do konce roku zlegalizovat. Na dalších pozemcích chce město postavit obslužnou komunikaci pro obchodní zónu na Hradubické. To se nelíbí opozici, která představitele města kritizuje nejen za to, že za pozemky zaplatí přemrštěnou cenu, ale i za to, že bude stavět obslužné komunikace pro komerční zónu.

„Stanovená cena 2 700 korun za metr čtvereční možná překonává republikový rekord platby za takovýto pozemek. Naposled se tak velká částka dávala paní Štrosové za pozemky pod dálnicí D 11,“ říká zastupitel Martin Hanousek (SZ).

Radní Romana Lišková (HDK), která má na starost městský majetek a organizace, však tvrdí, že město se snaží jen chovat slušně. „Pozemky jsme společnosti Lettenmayer & Partner v roce 2000 za tuto cenu prodali. Nyní je potřebujeme k realizaci našich staveb. Z hlediska vyššího principu mravního bych očekávala, že za co jsme to prodali, za to si to vezmeme zpátky,“ uvedla Lišková.

Zastupitelé prodej pozemků firmě Korner, jejímž stoprocentním akcionářem byla společnost Tesco stores, která později na Hradubické postavila obchodní dům, odsouhlasili v únoru 2000. Již tehdy jménem firmy jednala Lucia Lettenmayerová, jejíž firmě Lettenmayer & Partners pozemky patří. Radnice firmě prodala parcely o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních za 36,5 milionu korun. Nyní od nich kupuje zpět 5,7 tisíce metrů za 15,5 milionů.

„Prodávající požadují prodej pozemků ve svém vlastnictví v celých svých výměrách,“ dodává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle primátora Zdeňka Finka (HDK) je cena v pořádku. „Připadal bych si jako podvodník, kdybych někomu prodal svůj pozemek za tři tisíce a pak ho od něj kupoval za tři stovky,“ míní.

Město se o získání pozemků pokoušelo už v minulosti. V roce 2001 rada odsouhlasila výkup dvou parcel od firmy Lettenmayer, v roce 2005 pak dle dohledatelných materiálů rada souhlasila s výměnou daných pozemků za 26 tisíc metrů čtverečních parcel na Pouchově. Ani v jednom případě se však bod nedostal do zastupitelstva.

Opozici vadí i to, že radnice pozemky za více než 15 milionů kupuje, aby na nich vybudovala cesty k soukromým objektům.

„Cyklostezka i silnice vedou k obchodním centrům, které budovala právě tato společnost. Raději bych tyto peníze investoval do jiných věcí ve městě, než do přístupových komunikací pro obchodní centrum,“ myslí si Adam Záruba (ZpH), podle nějž existovala i jiná možnost než výkup těchto pozemků. Podle náměstkyně Liškové by však byla dražší.

„Pravděpodobně by tyto možnosti nebyly za nižší cenu, než za kolik vykupujeme tyto pozemky. Náklady by byly vyšší. Jde o výstavbu cyklostezky, která je v současné době v režimu černé stavby a je potřeba ji do konce roku dostavět nebo odstranit. Musíme proto rychle jednat,“ upozorňuje náměstkyně.

Čas podle ní tlačí i uvažovanou silnici směrem k Makru. „Stavební povolení k ní končí už tento měsíc,“ podotýká.

Podle představitelů města je v pořádku, že město na vlastní náklady vybuduje cesty, které budou sloužit soukromníkům i jejich zásobování. „Obslužnost obchodů neděláme jen kvůli obchodníkům, ale také kvůli lidem, kteří do tam jezdí nakupovat,“ upozorňuje.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

Pervitin, LSD, anabolika. Dealeři zkoušejí pronést drogy na Hip Hop Kemp

Policisté kontrolují návštěvníky mířící na Hip Hop Kemp na hradecké letiště.

Policie zadržela několik dealerů drog a odhalila další desítky lidí, kteří s drogami v zavazadlech mířili do areálu...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Jičín chce revitalizovat zpustlý lesopark, podle odpůrců ho tím poškodí

Lesopark Čeřovka v Jičíně.

Diskuse kolem oblíbeného lesoparku Čeřovka v Jičíně se vyostřuje. Radnice před dvěma měsíci oznámila, že chce zarostlý...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz