Hradec bojuje proti čističce. Riziko znečištění vod je extrémní, říká úřad

  16:30aktualizováno  16:30
Hradec Králové chce po inspekci životního prostředí, aby zastavila provoz čističky odpadních vod v místní části Březhradě na okraji města. Její provozovatel považuje argumenty města za lži, ministerstvo životního prostředí však tvrdí, že riziko znečištění je extrémní.

Čistírna odpadních vod v Březhradě v Hradci Králové (30.4.2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Boj Hradce Králové proti čistírně odpadních vod (ČOV) v Březhradě se vyostřuje. Firma však navzdory tomu, petici obyvatel Březhradu i protestům společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice přechází do protiútoku.

Město v těchto dnech adresovalo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) podnět k zastavení provozu čističky, kterou provozuje společnost Purum. 

„Zařízení je provozováno od roku 2010, aniž by v něm bylo zákonným způsobem nakládáno s odpadními vodami. Provozovatel rovněž zpracovával cisternami přivážené kapalné odpady, což je v rozporu s vydaným integrovaným povolením. Navíc mu nebyla prodloužena platnost povolení k nakládání s vodami a od 12. 2. 2019 tak vypouští odpadní vody nelegálně,“ stojí ve velmi podrobně vypracovaném podnětu k zastavení provozu ČOV, který na ČIŽP odeslal náměstek hradeckého primátora pro životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Inspekce, jež s firmou Purum vede řízení o přestupku, se už podnětem zabývá. „ČIŽP město vyzvala k doplnění některých uváděných podkladů. V současné chvíli podnět řešíme. Výsledek nelze předjímat, bude závislý na informacích získaných v šetření,“ říká mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Magistrát se v podnětu opírá o letošní rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které konstatuje, že kanalizace ČOV je už tři roky provozována v rozporu s vodním zákonem. Kanalizaci dlouhou přibližně dva kilometry považuje za nefunkční také ČIŽP.

„Neplní svoji funkci, do Labe mohou vytékat balastní vody, které se do kanalizace dostaly z pískového podloží s vysokou hladinou spodní vody,“ píše se v místním šetření ČIŽP.

Purum měla snahu kanalizaci opravit, avšak podle města byly práce nedostatečné, což potvrdily i tlakové zkoušky, a proto firma od magistrátu dostala pokutu.

Podle mluvčího magistrátu Petra Vinkláře dochází nelegálním vypouštěním odpadních vod k závažnému ohrožení životního prostředí.

Fotogalerie

Proti tomuto tvrzení se Purum ohradila nebývale ostře. „Nařčení, že provozovatel nakládá s odpadními vodami v rozporu se zákonem a že od 12. 2. 2019 vypouští z ČOV odpadní vody bez povolení, je účelová lež, protože provozovatel nechal zaslepit odtok z ČOV a nechal si zpracovat protokol o těsnosti tohoto zaslepení. Tuto skutečnost dne 14. 3. 2019 zkontroloval Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ píše ve stanovisku firmy Daniel Kraft, jednatel společnosti Purum. 

Poněkud nesouhlasně s tvrzením o zaslepení odtoku však působí následující tvrzení firmy: „Výsledky rozborů na výstupu z čistírny prokazují, že voda z čistírny je naprosto nezávadná pro životní prostředí, protože splňuje úředně stanovené kvalitativní limity.“

Vyžene město obě čističky?

Proti čističce pocházející z 80. let v areálu někdejšího masokombinátu, která je podle města technicky i technologicky zastaralá, vystupuje rovněž primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS). Nelíbí se mu nejen činnost ČOV Purum, ale ani podnikání stejně zaměřené firmy - čistírny odpadů Dekos na okraji Hradce Králové: „Oběma společnostmi se zabýváme už delší dobu a jejich aktivity se nám nelíbí. Také podnikáme kroky, aby město opustily, protože si nemyslíme, že právě s takovými firmami bychom měli spolupracovat“ (více čtěte v článku Čističky odpadů obtěžují Hradec). 

Firma Purum zatím v bývalém masokombinátu provozuje jen čističku odpadních vod, ráda by se však zaměřila rovněž na likvidaci odpadů obsahujících těžké kovy a nebezpečné chemikálie.

Tuto žádost magistrát opakovaně shodil, integrované povolení k provozu však udělil krajský úřad, který ale společnosti loni neprodloužil povolení k vypouštění odpadních vod.

„Bohužel je patrná nečinnost krajského úřadu. Toto rozhodnutí měl někdo učinit už před x lety. Podle nás je každopádně čistička nelegálně provozovaná již roky,“ upozorňuje Martin Hanousek, jenž se domnívá, že ČIŽP má povinnost vydat rozhodnutí o zastavení provozu.

Ministerstvo tvrdí, že riziko je extrémní

Soupis údajných problémů čističky je velmi pestrý, kromě nefunkční odtokové kanalizace jde i o porušení integrovaného povolení, o neplatné povolení k nakládání s vodami, porušení vodního zákona, porušení zákona o integrované prevenci a o porušení zákona o odpadech.

„Riziko znečištění podzemních i povrchových vod je extrémní. Riziko je o to větší, když provozovatel, jak sám uvádí, možnost poškození životního prostředí nechápe,“ uvádí v letošní zprávě ministerstvo životního prostředí. 

I na tuto zprávu má však Purum odpověď: „Nikdy nedocházelo k ohrožení životního prostředí vypouštěním vyčištěných odpadních vod, které kanalizací volně protékaly, vyčištěné odpadní vody vždy splňovaly limity pro vypouštění do povrchové vodoteče, tedy do řeky Labe.“

Podle vyjádření firmy by případné ukončení provozu čističky dokonce znamenalo příliš velké riziko.

„Kanalizace je kanalizací pro veřejnou potřebu a není technicky možné zastavit provoz ČOV Březhrad, aniž by to způsobilo neřešitelnou situaci u napojených producentů odpadních vod a tím i velkou újmu na životním prostředí a také ohrožení zdraví obyvatelstva,“ tvrdí Kraft.

Lze se domnívat, že Hradec se podobně bude chtít rozloučit rovněž s firmou Dekos. Z areálu podniku a improvizované jímky do okolí unikly tuny ropných produktů. Padly nejen statisícové pokuty, ale případem se stále zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Poslanci ANO absentují při hlasování trojkoalice v Hradci, vadí to ODS

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Absence dvou poslanců za ANO oslabují křehkou trojkoalici v Hradci Králové. Poté, co chyběli na minulé schůzi...

Hradecký kraj chce fúzi špitálů. Po větší přípravě, zní od zastupitelů

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Zastupitelé Královéhradeckého kraje po dlouhých třinácti letech mohou rozhodnout o plánovaném sloučení všech krajských...

Expedice, která doplula na starověkém člunu na Krétu, se vrátila do Česka

Expedice Monoxylon III pluje v neolitickém člunu po Egejském moři (1.6.2019).

Experimentální archeologická expedice Monoxylon III se vrátila do Česka. Absolvovala plavbu dlouhou 400 kilometrů z...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz