Hotel Černigov je na prodej, šíří se Hradcem. Firma to nekomentuje

  12:40aktualizováno  12:40
Jedna z dominant Hradce Králové, hotel Černigov u hlavního nádraží, je údajně na prodej. Takové „zaručené“ zprávy kolují na Facebooku. Vlastník nemovitosti, společnost CPI, to nekomentuje.

Hotel Černigov v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera

Zatímco rozhodnutí a řízení o demolici Černigova leží na krajském úřadě už déle než rok, developerská skupina CPI podle zvěstí údajně mění plány kvůli zrušeným námluvám s potenciálním nájemcem velkých administrativních prostor - bankou ČSOB.

Společnost CPI tyto zvěsti nepotvrdila ani nevyvrátila. Mluvčí Jan Burian, který dříve na dotazy novinářů odpovídal bez zaváhání, k tomu mlčí, na písemné otázky celý týden nereagoval ani ředitel hotelu Štěpán Kadeřábek.

Vizualizace Rieger Plaza

„Máme podobnou zkušenost. Chtěli jsme managementu CPI předat otevřený dopis architektů včetně Davida Vávry, že mají projekt přehodnotit anebo pokud možno vytvořit něco smysluplnějšího než mají v plánu. Nejprve jsme si naplánovali schůzku na prázdniny, CPI to odsunula nejprve na září, pak na říjen a nyní je to v nedohlednu,“ říká Aleš Dohnal ze sdružení Kruh pro občanskou společnost (KOS).

Informaci o údajné snaze prodat hotel nebo rovnou celý projekt začal jako jeden z prvních na Facebooku sdílet architekt Karel Schmied, mimo jiné spoluautor návrhu hradeckého digitálního planetária. Zpráva se velmi rychle rozšířila a ví se o ní i na hradeckém magistrátu.

„Nabídka se zcela určitě neobjeví na nějakém realitním serveru, ale o několik pater výš. Není to potvrzené od žádného důvěryhodného zdroje, ale nedivil bych se tomu. Zvlášť ne po kroku banky ČSOB,“ zmiňuje pod podmínkou anonymity jeden z městských zastupitelů zájem investora o banku, jež nakonec dala před administrativními prostorami u hlavního nádraží přednost stavbě sídla u kongresového centra Aldis.

Co má nahradit hotel Černigov?

Pohled z ulice S.K.Neumanna nový objekt, který bude stát na místě dnešního...

Podle stále platných plánů by nová dominanta měla mít 11 pater, kanceláře by měly mít plochu 14,5 tisíce metrů čtverečních, čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji ještě o téměř dva tisíce metrů víc a obchodní zóna 1 700 metrů čtverečních.

Zvěsti o prodeji se donesly rovněž k architektu Jiřímu Zídkovi, jenž jako syn autora projektu proti bourání vystupuje (jeho kritiku čtěte zde). Zaslechl je i Rudolf Bernart, vlastník parkovací věže pro kola, která stále stojí v těsné blízkosti hotelu.

„Nyní s CPI pracujeme na prodloužení smlouvy do konce letošního roku. Budoucnost věže je závislá na hotelu. Ve chvíli, kdy se začne bourat, bude muset jít dolů i parkovací věž,“ přibližuje situaci Bernart.

Ani nepotvrzené náznaky prodeje však nemusí znamenat, že hotel Černigov unikne připravované demolici. Vždyť body týkající se lokality, vznosně nazvané Rieger Plaza, i v létě projednávalo zastupitelstvo, a také CPI rovněž nedávno požádala o studii vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA).

„Pokud by informace o prodeji byly pravdivé, zřejmě by projekt byl k mání i s povolením, a tedy by byl i dražší. Bohužel nikde není dáno, že by přišel nějaký kulturnější vlastník, který by se stavbu pokusil zrevitalizovat v její stávající podobě. Obávám se, že by byl úplně stejný,“ míní zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec), jenž podporuje nápad na vyhlášení památkové zóny, které by mohlo bourání zastavit (více čtěte zde).

Není vyloučeno, že za spekulace o záměru CPI celý projekt prodat může odvolací řízení. To se totiž na krajském úřadě s přestávkami vleče už rok a půl, nyní je až do konce října pozastavené.

„Naposledy se to stalo minulý týden na žádost CPI. Skutečně nevíme, co mají za lubem,“ upozorňuje Záruba.

„Potvrzuje se pověst, kterou Hradec má, že po stránce investorské je to nejhorší investorské prostředí ve statutárních městech v republice,“ pronesl pro ČT Pavel Tušl, architekt a zástupce investora. A protože krajský úřad nemůže aktuální řízení komentovat, oběma stranám nezbývá nic jiného než čekat na konečné rozhodnutí.

„Pokud se má Černigov zbourat, měl by se nahradit novou kvalitou a ne současným projektem. Podle mě to ale vypadá, že se to investor snaží uhrát do ztracena,“ domnívá se Dohnal.

„Jestliže se do hry dostane nový vlastník, měl by si spočítat, zda je v Hradci zapotřebí tolik administrativní plochy, když jí je ve městě spousta volná,“ dodává Záruba.

Ještě letos na jaře CPI odhadovala, že demolice a výstavba komplexu Rieger Plaza začne v roce 2017. „Je pravda, že v oblasti developmentu jsme trochu šlápli na brzdu a jednotlivým projektům se budeme věnovat velmi selektivně, ale s realizací Rieger Plaza dál počítáme, třebaže se může změnit její načasování,“ řekl před půlrokem mluvčí developera Jan Burian.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Najdete na iDNES.cz