Hledá se nový vlastník hradeckého fotbalového klubu, banka nemá zájem

  17:48aktualizováno  17:48
Jestliže se fotbalisté Hradce Králové vrátí do 1. ligy, asi ji budou moci hrát doma. Horší je, že se pro klub navzdory snaze nedaří získat majoritního vlastníka nebo aspoň silného sponzora. Otazníky se vznášejí i nad dotacemi na stavbu nové arény.

Nová vizualizace fotbalové arény podle architekta Vymetálka. Zázemí v západní tribuně, hlavní vjezd přes současné dopravní hřiště, přemístění lízátek, amfiteátr i park (24. 2. 2015). | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Už je to deset let, co se v Hradci „zavřela voda“ po fotbalovém mecenáši Janu Vodovi a klub spadl do klína městu. Od té doby se Hradec snaží svých sta procent zbavit, ale dosud marně.

Fotogalerie

Úsilí města se letos stupňuje, v otázce příchodu nového významného partnera je však dál nejasno, a to navzdory tomu, že mezi fandy koluje fáma o údajném zájmu ČSOB, která má u kongresového centra Aldis stavět nové regionální sídlo až pro tisíc zaměstnanců (více o projektu čtěte zde).

Pro příznivce fotbalu sice vydala platební kartu Votrok v černo-bílém designu s několika firemními výhodami, avšak o vstupu do klubu neuvažuje.

„ČSOB Pojišťovna je dlouholetým sponzorem pardubického hokejového klubu. Banka v současné době s hradeckou radnicí nevyjednává a o sponzoringu hradeckého fotbalového klubu neuvažuje,“ říká mluvčí společnosti Pavla Hávová.

Rozhozené sítě

O tom, že město o své stoprocentní vlastnictví opravdu nestojí, svědčí jeho „rozhozené sítě“.

„Vedení klubu a stejně tak primátor města vedou v poslední době několik jednání ohledně vstupu majoritního vlastníka, případně i sponzora. Bylo osloveno několik silných společností, zatím je však předčasné mluvit konkrétně,“ říká náměstek primátora a člen představenstva klubu Jindřich Vedlich.

Movitý partner by se určitě hledal snáz, kdyby Hradec po sezonním intermezzu postoupil zpět mezi elitu. Přestože odpověď bude známá až za půl roku, už teď je papírově hotový aspoň projekt, díky kterému by Hradec v případě postupu mohl dál hrát doma - na dávno nevyhovujícím stadionu v Malšovicích. Přitom provizorní vestavba na východní tribuně má vyřešit podmínku samostatných vstupů pro novináře a VIP hosty.

A protože jen jednobodová ztráta na druhý Sokolov znamená dobrý náboj i do jarních odvet, nový „sektor“ by měl být hotový příští léto.

„Jsme samozřejmě velice potěšeni, že klub po podzimní části figuruje na pozici, která je dobrým příslibem postupu do první ligy. Projekt vestavby východní tribuny, která splňuje požadavky FAČR (fotbalová asociace) pro účast v Synot lize, je hotov. Nyní se čeká na zahájení prací na projektu celkové rekonstrukce malšovického stadionu, aby oba tyto projekty bylo možné provázat, neboť spolu úzce souvisí,“ pokračuje Vedlich.

Pelta: Deklaruji, že Hradec dostane podporu

Vzhledem ke stavu současného sportoviště je to s podivem, ale veškeré legislativní postupové starosti vestavba vyřeší. „Jiné parametry stadion s přivřením oka má, přestože moc nefunguje vytápění a také světla jsou vyžilá,“ připomíná Radovan Novotný, člen komise pro hrací plochy a stadiony, který s klubem vyjednával o podmínkách návratu do nejvyšší soutěže.

Postup je však jen jedním z plánů. Pro většinu příznivců je podstatně důležitější stavba zcela nové arény.

Projektem stavby nového stadionu zhruba za 400 milionů korun se už zabývá zlínská společnost Centroprojekt Group, která za 4,7 milionu korun zpracuje veškerou dokumentaci pro územní řízení, stavební povolení a provedení. Jestliže vše půjde hladce, práce začnou v roce 2017 a potrvají přinejmenším rok a půl (více čtěte zde).

Ulevit radnici od obrovské finanční zátěže by mohla Evropská unie, která údajně může poslat desítky milionů aspoň na stavbu parkoviště. Ještě větší naděje při své nedávné návštěvě vzbudil šéf FAČR Miroslav Pelta. „FAČR má každý rok nárok na určité prostředky z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na investice. Deklaruji, že Hradec dostane podporu,“ slíbil někdejší brankář a nynější funkcionář s mnoha kontakty.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Najdete na iDNES.cz