Naučná stezka s téměř dvaceti herními prvky u Portášovy boudy nad Velkou Úpou povede částečně i nad zemí a přiblíží přírodu a historii Krkonoš. S bobovou dráhou v Úpském údolí nad parkovištěm u kapličky půjde o další významnou turistickou atrakci horského střediska.
„Název projektu Herní krajina „Pecka“ vychází z myšlenky společného záměru Pece pod Sněžkou a polského města Karpacz,“ uvedla projektová manažerka Pece pod Sněžkou Zuzana Komárková.
Naučná stezka s rozpočtem 30 milionů korun spadá do přeshraniční spolupráce. Také v Karpaczi bude nová turistická infrastruktura zaměřená naopak na kulturu a historii, přičemž oba areály budou na sebe navzájem odkazovat.
„Smyslem je společná propagace obou lokalit jako jedné turistické destinace, která nabízí jedinečné atrakce přírodního i kulturního bohatství Krkonoš,“ sdělila projektová manažerka.
Herní krajina vznikne na louce a na okraji lesa nad Portášovými boudami u horní stanice lanovky nad Velkou Úpou.
„Nabídne více než deset stanovišť, na kterých budou dřevěné monumenty znázorňující charakteristická zvířata, hmyz nebo ptáky Krkonoš. Dřevěné sochy budou plnit herní i edukační funkci a svým provedením i popisem na informačních tabulích připomenou nejzajímavější informace o životě zvířat,“ uvedla Komárková.
Herní krajina bude přístupná zdarma
Stanoviště propojí stezky a povalové chodníky, součástí bude dřevěný amfiteátr, odpočinková místa nebo vodní svět uprostřed louky, který přiblíží život v krkonošských řekách a potocích. V lesní části povede stezka zavěšená mezi kmeny stromů, na které budou průchozí modely hnízd nejznámějších ptáků.
„Stezka bude bez vstupného a otevřená po celou letní sezonu. Na jejím vzniku spolupracujeme také se Správou Krkonošského národního parku, která nám poskytuje o jedinečných tvorech vyskytujících se pouze v této lokalitě podklady a zajímavosti pro informační tabule,“ uvedla Komárková.
„Jde nám hlavně o rodiny s dětmi od pěti do patnácti let,“" uvedl tajemník městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michal Berger.
Radnice chce ještě letos zažádat o dotaci a vybrat firmu, která stezku vybuduje. „Návrh konceptu herní krajiny vychází z myšlenky ateliéru MOLO architekti a prvky jsou dílem sochaře Matěje Hájka. Zpracování projektové dokumentace pro město zajišťuje autor Stezky v oblacích na Dolní Moravě. S realizací by se mělo začít příští rok na jaře. Do začátku letní sezony roku 2018 by mělo být hotovo,“ uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Atrakcí ve východních Krkonoších má být víc. V nedalekých Janských Lázních na úpatí Černé hory těsně za hranicí parku dokončuje soukromá firma ve spolupráci s národní parkem stezku korunami stromů za 170 milionů korun (psali jsme o ní zde). Také tento projekt nenabídne jen zábavu, ale poslouží i výuce.
Stezka bude měřit 1 300 metrů a vodorovná část povede až 23 metrů nad terénem. Zanoří se i do podzemní jeskyně o průměru 13 metrů, kde bude expozice podzemí s 3D modely. Černohorská stezka se otevře v létě a má ročně přilákat do Krkonoš až 200 tisíc turistů. V Česku jsou zatím dvě, a to na Lipně a v horském středisku Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem.